Dach łukowy w Porcie Gdynia

Protan bierze udział w wyjątkowym projekcie, jakim jest budowa nowego magazynu na paszę i zboża w Porcie Gdynia. 

 

Protan bierze udział w wyjątkowym projekcie, jakim jest budowa nowego magazynu na paszę i zboża w Porcie Gdynia. Pokrycie dachowe wykonane z membrany dachowej Protan SE 1,5 mm ma zajmować powierzchnię 15 000 m². Wysokość obiektu, która w kalenicy wynosi 38 m w jest nie lada wyzwaniem konstrukcyjnym i montażowym. Dachy łukowe o tak dużej powierzchni są trudnym zadaniem już na etapie przygotowywania projektu, szczególnie z uwagi na lokalizację inwestycji. Przy wykonaniu projektu dachu magazynu w Gdyni współpracował zespół z firmy Protan.

Wymagające środowisko

Zaplanowany dla magazynu dach łukowy wymaga zastosowania najwyższej jakości materiałów oraz mocowań dobranych do potrzeb i funkcji obiektu. Budynek zlokalizowany w porcie narażony będzie na porywiste wiatry, dlatego membrany zostaną zamontowane w sposób mechaniczny. Przy tym zastosowano łączniki nierdzewne oraz konstrukcję drewnianą, z uwagi na wysokie ryzyko korozji w środowisku nadmorskim (C5-M).

Precyzyjne planowanie

Protan od lat korzysta z autorskiego programu Proplan, który umożliwia kalkulację projektów dachowych. Tym samym pozwala na optymalne zarządzanie materiałem do budowy dachu. Norweska firma Protan jest jedyną firmą, która ma możliwość przygotowania projektu 3D uwzględniającego rozmieszczenie łączników mechanicznych oraz dobranie szerokości folii. Dzięki precyzyjnemu określeniu zapotrzebowania na materiał, program pozwala optymalizować koszty. Projekt dachu magazynu w Porcie Gdynia jest w trakcie realizacji.