Fotowoltaika na dachu

Boom na fotowoltaikę nie słabnie – jak wskazują dane, łączna moc źródeł energii ze słońca w Polsce na koniec stycznia 2021 roku wyniosła ponad 4,1 GW1. Do montażu paneli słonecznych można wykorzystać wielkopowierzchniowe dachy płaskie, które zapewniają duże możliwości w zakresie rozmieszczenia instalacji. Kluczowe jest przy tym zastosowanie odpowiednich rozwiązań, takich jak wysokiej jakości membrany dachowe Protan.

Boom na fotowoltaikę nie słabnie – jak wskazują dane, łączna moc źródeł energii ze słońca w Polsce na koniec stycznia 2021 roku wyniosła ponad 4,1 GW1. Do montażu paneli słonecznych można wykorzystać wielkopowierzchniowe dachy płaskie, które zapewniają duże możliwości w zakresie rozmieszczenia instalacji. Kluczowe jest przy tym zastosowanie odpowiednich rozwiązań, takich jak wysokiej jakości membrany dachowe Protan.


Dachy płaskie obiektów przemysłowych, jak np. hale produkcyjne czy magazyny mogą stać się elektrownią słoneczną, co pozwala na zmniejszenie kosztów użytkowania obiektu i uzyskanie czystej energii. Koszty takich inwestycji systematycznie spadają, a ich wydajność rośnie, więc przedsięwzięcia cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Z uwagi na ciężar konstrukcji oraz jej ekspozycję na działanie czynników atmosferycznych, niezbędne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni dachowej.


Prawidłowy montaż podstawą sukcesu


Przed montażem paneli słonecznych należy przede wszystkim sprawdzić nośność dachu – czy jest w stanie przenieść on wszystkie obciążenia, nie tylko te wynikające z wagi samej konstrukcji i towarzyszących jej akcesoriów, lecz także pojawiające się na skutek oddziaływania wiatru oraz zalegania śniegu. To zadanie dla konstruktora, który powinien również ocenić stan izolacji termicznej (zwłaszcza w przypadku starszych budynków może być ona niedostosowana i zagłębiać się pod ciężarem paneli) oraz wziąć pod uwagę lokalizację obiektu pod kątem trzech obowiązujących w Polsce stref wiatrowych.


Przy nowopowstających budynkach wykonanie fotowoltaiki powinno być uwzględnione w projekcie budowlanym. Jeśli w istniejącym obiekcie planowany jest natomiast remont dachu, to najlepiej przeprowadzić go jeszcze przed realizacją inwestycji w panele. W zależności od specyfiki połaci, stosowane są dwa rodzaje montażu instalacji fotowoltaicznej: inwazyjny i bezinwazyjny. Przy użyciu pierwszej z tych technik niezbędna jest obecność dekarza. Specjalna podkonstrukcja (np. stalowa rama) przechodzi przez membranę dachową, zapewniając odpowiednie mocowanie, zaś akcesoria uszczelniające nie dopuszczają do utraty szczelności pokrycia w miejscu wykonania otworu.


Przy montażu bezinwazyjnym balastowym używa się natomiast dociążenia bloczkami betonowymi (waga obciążenia jest uzależniona od liczby modułów z panelami, ich ustawienia oraz kąta nachylenia dachu). Aby bloczki nie stykały się bezpośrednio z membraną, stosuje się podkład z włókniny i przekładki z gumy kompatybilne z materiałem, z którego wykonane jest pokrycie. Najbardziej popularnym, nieinwazyjnym rozwiązaniem jest jednak wykorzystanie do zamocowania modułów stalowych perforowanych płyt, które są dogrzewane do membrany dachowej. Płyty na całej swojej powierzchni muszą stykać się z pokryciem, nie mogą być więc montowane w miejscach, gdzie dochodzi do załamań połaci dachowej, np. na kalenicach czy korytach zlewowych. Aby instalacja fotowoltaiczna była jak najbardziej efektywna, panele powinny być odpowiednio nachylone, ustawione w orientacji południowej i rozmieszczone w taki sposób, żeby wzajemnie się nie zacieniały.


Systemowe rozwiązania


Przy inwestycji w panele fotowoltaiczne na dachu płaskim bardzo ważne jest zastosowanie skutecznej ochrony dachu, która zminimalizuje ryzyko powstawania uszkodzeń. Wysoką jakość i trwałe zabezpieczenie konstrukcji budynku zapewniają, sprawdzone w ekstremalnych warunkach, membrany dachowe Protan. Są one bardzo wytrzymałe, zaś okres ich eksploatacji wynosi kilkadziesiąt lat. Żywotność paneli to natomiast około dwudziestu lat, a więc po zakończeniu tego okresu instalację będzie można bez problemu wymienić, bez konieczności zmiany pokrycia.


Protan zapewnia profesjonalne doradztwo i szeroką ofertę membran, które można dopasować do specyfiki budynku. – Panele fotowoltaiczne są najbardziej wydajne wówczas, gdy nie są nagrzane. Promienie słoneczne zazwyczaj lepiej odbijają powierzchnie o jasnych kolorach. W przypadku nowych obiektów dobrym rozwiązaniem jest więc biała membrana Protan Cool Roof, zapewniająca większy współczynnik odbicia lub membrana Protan SE Titanium+, która jest odporna na rozwój mikroorganizmów – mówi Jerzy Kosior, Doradca Techniczny Protan Polska.


Przy istniejących obiektach poddawanych renowacji sprawdzi się zaś membrana Protan SE w kolorze jasnoszarym. Grubość membrany powinna wynosić co najmniej 1,5 mm. Możliwe jest też połączenie instalacji fotowoltaicznej z dachem zielonym (trzeba mieć tylko na uwadze to, że panele będą zacieniać roślinność, więc najlepiej dobrać cieniolubne gatunki roślin) – wówczas właściwym wyborem będzie wykorzystanie Protan SE Titanium+.


Dla utrzymania dachu i zainstalowanej na nim konstrukcji w dobrej kondycji, ważne są regularne przeglądy. Warto więc cyklicznie sprawdzać, np. czy instalacja nie została przesunięta na skutek działania silnego wiatru, a także zadbać o odśnieżanie połaci w okresie zimowym. Zalegający na modułach śnieg może spowodować nawet dwukrotnie większe obciążenie pokrycia dachowego, a w przestrzeniach między panelami tworzą się tzw. „worki śnieżne”. Do odśnieżania najlepiej wykorzystać drewnianą lub plastikową łopatę (te zbudowane ze stali mogą uszkodzić membranę), a jeszcze na etapie projektu fotowoltaiki zaplanować ścieżki, które ułatwią później usunięcie białego puchu.


Zastosowanie i dobry montaż sprawdzonych rozwiązań, takich jak wysokiej jakości membrany Protan, pozwala na bezproblemową eksploatację dachu i czerpanie pełni korzyści z instalacji fotowoltaicznej. Zwłaszcza w przypadku wielkopowierzchniowych obiektów przemysłowych, bardzo istotne jest prawidłowe zamocowanie pokrycia przez doświadczoną firmę wykonawczą oraz dobór dopasowanych elementów. Marka Protan zapewnia profesjonalne wsparcie na każdym etapie inwestycji.