Jak zamontować panele słoneczne na dachu płaskim?

Jak zamontować panele słoneczne na dachu płaskim?


Wielopowierzchniowy dach płaski może stać się „fabryką” zielonej, taniej energii. To możliwe dzięki wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych. Żeby taka instalacja dobrze spełniała swoją funkcję i była odporna na działanie czynników atmosferycznych, musi być jednak odpowiednio zamocowana. Jak powinien wyglądać jej montaż?

Budowa „słonecznej farmy” na dachu płaskim wymaga przede wszystkim sprawdzenia, czy zarówno konstrukcja budynku, jak i izolacja termiczna dachu posiadają niezbędną wytrzymałość, aby przenieść ciężar całej instalacji fotowoltaicznej wraz z obciążeniem śniegiem. Równie istotną kwestią jest zastosowanie na każdym etapie inwestycji materiałów, które są w pełni kompatybilne z membraną dachową. Montaż powinien być zaś wykonany w taki sposób, aby unikać trwałego odkształcenia izolacji termicznej znajdującej się pod membraną oraz uszkodzenia samej membrany. Jakie rozwiązania wybrać, żeby zyskać trwałą i bezpieczną instalację, która będzie wykorzystywać energię ze Słońca?

Montaż inwazyjny lub bezinwazyjny

W przypadku paneli słonecznych na dachu płaskim stosuje się zasadniczo dwa sposoby montażu. Przy metodzie inwazyjnej instalację kotwi się do przygotowanej podkonstrukcji, która jest mocowana do konstrukcji dachu. Bardziej popularna jest jednak metoda bezinwazyjna z użyciem szyn oraz balastu (zazwyczaj betonowych bloczków), które dociążają panele słoneczne. Masa i rozmieszczenie tych elementów są uzależnione od specyfiki inwestycji, a więc m.in. od liczby modułów z panelami oraz ich ustawienia. Pomiędzy szynami i bloczkami a membraną znajdują się też specjalne przekładki. Ważne, żeby sprawdzić czy przekładki te są kompatybilne z membraną.

Metoda bezinwazyjna może również bazować na użyciu stalowych, perforowanych płyt (o wymiarach 40x 40 cm lub innych), które są dogrzewane do połaci dachowej poprzez łaty z membrany. Zarówno szyny, jak i perforowane płyty muszą równomiernie stykać się z membraną na całej swojej powierzchni i nie mogą być mocowane w miejscach, gdzie może dochodzić do załamań, jak np. kalenice czy koryta zlewowe.

Bez względu na to, jaka technika montażowa zostanie ostatecznie wybrana, prace powinny być wykonywane wyłącznie przez wykwalifikowanych pracowników, posiadających odpowiednie doświadczenie i przeszkolonych w zakresie robót na wysokościach. Optymalnym rozwiązaniem jest też, żeby firma realizująca inwestycję działała w ścisłym porozumieniu z wykonawcą dachu, co ma znaczenie dla utrzymania gwarancji. W nowopowstających obiektach budowlanych montaż systemu paneli słonecznych można uwzględnić w projekcie budowlanym, zaś w przypadku planowanego remontu istniejącej połaci dachowej, instalację modułów solarnych najlepiej przeprowadzić już po jego zakończeniu. Jeśli przy prowadzeniu prac dojdzie do uszkodzenia membran, to niezwłocznie należy je naprawić, żeby uniknąć np. przeciekania dachu i ryzyka uszkodzenia konstrukcji budynku.

Jakie membrany wybrać na dach płaski z panelami słonecznymi?

Poza doborem odpowiedniej dla danej inwestycji techniki montażu paneli słonecznych, równie istotne jest zastosowanie wysokiej jakości membran, które zapewnią skuteczną ochronę dachu. – Na styku konstrukcji modułów solarnych z membraną mogą rozwijać się glony, dlatego zalecane jest tu zastosowanie rozwiązań wyróżniających się podwyższoną odpornością na rozwój drobnoustrojów,  a także wysoką wytrzymałością – mówi Jerzy Kosior, Doradca Techniczny Protan Polska – Rekomendujemy użycie membran o minimalnej grubości 1,5 mm, np. jasnoszarej membrany Protan SE 1,5 którą można mocować na każdym rodzaju podłoża, bardzo mocnej i zapewniającej najdłuższą żywotność z systemami ogniw słonecznych Protan SE 1,6 Titanium+ lub też membrany Protan SE 1,5 Cool Roof z udokumentowanym wysokim współczynnikiem odbicia promieniowania słonecznego – dodaje ekspert.

O czym jeszcze warto pamiętać przy montażu paneli słonecznych na dachy płaskim? Instalację należy mocować w miejscach, gdzie izolacja termiczna posiada stałą grubość, żeby ciężar na nią oddziałujący nie doprowadził do powstawania załamań i uszkodzeń. W obszarach narażonych na duże obciążenia wywołane śniegiem konieczne może być zastosowanie systemów z szerokimi szynami, na których opierają się panele lub też dodatkowego podparcia pośrodku paneli, co zapewni równomierny nacisk na warstwę termoizolacyjną. Cały system montażowy nie może też zakłócać swobodnego odprowadzania wody opadowej z dachu, a więc jego elementy nie powinny być umieszczane np. przy koszach czy znajdujących się w połaci wpustach. Panele zgodnie z wytycznymi producenta muszą być wyposażone w wiatrownice, chroniące je przed działaniem wiatru. Dobrym rozwiązaniem jest także zaprojektowanie na dachu systemu antypoślizgowych chodników, ułatwiających bezpieczne dokonywanie przeglądów i ewentualnej konserwacji instalacji.

1 kwietnia 2022 roku wchodzą w życie nowe przepisy zmieniające zasady, na których obecnie rozliczane są stawki za energię z instalacji fotowoltaicznych. Inwestorzy, którzy do 31 marca br. złożą wniosek o przyłączenie swojej mikroinstalacji do sieci będą mogli korzystać z korzystnych upustów obowiązujących w starym systemie. Potem tego typu inwestycje realizowane będą już w ramach tzw. net-billingu. Nic więc dziwnego, że na wielu dachach panele słoneczne „rosną” niczym grzyby po deszczu. Żeby dobrze spełniały swoją funkcję i były odporne na działanie warunków atmosferycznych (np. silne porywy wiatru), konieczny jest ich odpowiedni montaż z wykorzystaniem wysokiej jakości, trwałych membran dachowych, które znajdziemy w ofercie Protan.