Rettvendt takløsning (1).jpg

Dach stabilny jak skała

Pokryte membrany w konstrukcjach dachowych powszechnie nazywane są dachami z obciążeniem. Te membrany są chronione przed bezpośrednimi skutkami klimatu i zmian temperatury, rozdarciami, przebiciami i innymi mechanicznymi uszkodzeniami. Materiałem obciążającym mogą być płyty betonowe, kamienie (otoczaki) lub gleba, która może stanowić podłoże dla roślinności.

arrow_downward

Dachy balastowe

Membrana układana jest jako pokrycie luźne, dzięki czemu nie wymaga mechanicznego mocowania do połaci dachu, co oznacza, że warstwa paroizolacyjna nie jest uszkadzana.

W przypadku trudnych warunków atmosferycznych może być konieczne dodatkowe umieszczenie materiału obciążającego na rogach i krawędziach. W takich przypadkach kamienie powinny zostać zastąpione płytami betonowymi, a w skrajnych przypadkach zaleca się użycie betonu wylewanego. Ważne jest, aby konstrukcja nośna była zaprojektowana tak, aby wytrzymać ciężar balastu.

Rekomendowanym produktem na dachy balastowane żwirem jest Protan G. Membrana jest odporna na przerastanie korzeni, odporna na promieniowanie UV, ciepło i drobnoustroje. W przypadku konstrukcji dachowych szczególnie narażonych na naprężenia zalecane jest użycie grubszej membrany Protan GG.

Standardowy system balastowany

 

Standardowy system balastowany

W typowym rozwianiu dachu balastowanego balastowanym membrana jest umieszczana na wierzchu izolacji 

Dach jest zbudowany od konstrukcji nośnej w górę, z warstwą paroizolacyjną poniżej, a następnie izolacją termiczną, membraną Protan i balastem na górze. Najczęściej stosowanym balastem jest żwir lub płyty betonowe. Spadek może być wykonany na konstrukcji nośnej lub w izolacji termicznej pod membraną. 

Typowy dach balastowany nie nadaje się do dachów, gdzie będzie występował wzmożony ruch poza normalną konserwacją lub nadzorem. 

Rozwiązanie to stosuje się zarówno w ciężkich konstrukcjach wykonanych z betonu, jak i lekkich nośnych konstrukcjach wykonanych z blach stalowych. Zasada budowy jest taka sama dla obu tych rozwiązań. 

Ciężka konstrukcja betonowa jest najbardziej odpowiednia, na przykład, dla miejsc narażonych na wilgoć, podczas gdy lekka konstrukcja nośna pasuje do pomieszczeń takich jak magazyny. 

System dachu odwróconego

System dachu odwróconego  

W odwróconym rozwiązanie dachowym membrana jest umieszczana pod izolacją termczna.  

W systemie dachu odwróconego membrana, izolacja i balast leżą na wierzchu konstrukcji nośnej  

Aby zapobiec przedostawaniu się zimnego mostka lub ciał obcych przez warstwę izolacyjną, a następnie membranę, płyty izolacyjne są układane przylgami lub rozłożone w dwóch warstwach.

W tym przypadku spadek musi być wykonany na podłożu.  

Warstwa separacyjna jest umieszczana na wierzchu izolacji jako warstwa ochronna przed umieszczeniem balastu na miejscu. Bariera migracyjna zapobiega kontaktowi izolacji z membraną.

Płyty izolacyjne są balastowane, aby wytrzymać siły oddziaływania wiatru i możliwe uniesienie. 

System dachu Duo

Rysunki techniczne i teksty opisowe

Rysunki techniczne i teksty opisowe

Tutaj znajdziesz przegląd rysunków technicznych Protan oraz teksty opisów, które można pobrać w formacie pdf i dwg.

Dokumentacja

Dokumentacja

Tutaj znajdziesz dokumentację produktów i certyfikaty.

Przeglądaj wszystkie nasze produkty dachowe, akcesoria oraz narzędzia

Przeglądaj wszystkie nasze produkty dachowe, akcesoria oraz narzędzia

Produkty Protan mają jeden z najniższych wskaźników emisji dwutlenku węgla w kategorii pokryć dachowych. Tutaj możesz przeglądać nasze produkty według kategorii lub obszaru zastosowania.

Przeglądaj produkty

Chcesz dowiedzieć się więcej o naszych rozwiązaniach i produktach?

Michal Miasek - MD Sales Eastern Europe

Michal Miasek

MD Sales Eastern Europe
Melanie Marquard - MD Sales Western Europe

Melanie Marquard

MD Sales Western Europe
Ivar Braaten - MD Turkey

Ivar Braaten

MD Turkey