Membrany Protan – trwałe i niezawodny dach na lata

Dach to nieodłączny element budynku, chroniący go przed działaniem czynników atmosferycznych. W przypadku obiektów wielkopowierzchniowych, jak hale produkcyjne, sklepy czy magazyny, płaszczyzna dachowa to często setki metrów kwadratowych wymagających odpowiedniego zabezpieczenia. Zarówno w przypadku nowych dachów, jak i remontów istniejących konstrukcji sprawdzają się wysokiej jakości membrany Protan, zapewniające 40 lat skutecznej ochrony.

Ryba psuje się od głowy, zaś budynek od dachu. Dlatego tak ważne są jego regularne przeglądy i cykliczne naprawy. W obiektach przemysłowych pokrycie dachowe zabezpiecza niezwykle cenne dla każdego inwestora zasoby, jak maszyny czy zmagazynowane towary. To kapitał, który trzeba chronić. Dach powinien więc tworzyć skuteczną izolację, zapewniać bezpieczeństwo pożarowe, możliwość odprowadzenia wody deszczowej i być przystosowany do podwyższonego obciążenia śniegiem. Wraz z upływem czasu i ekspozycją na działanie czynników atmosferycznych jego konstrukcja może jednak wymagać renowacji. Jakie rozwiązania do tego wybrać?

Wytrzymałość w każdych warunkach

Panujące obecnie w Polsce warunki pogodowe to dla każdego pokrycia dachowego trudny sprawdzian. Intensywne nasłonecznienie, gwałtowne, nawalne deszcze i silne wiatry, a także spora zmienność temperatur wymagają zastosowania wytrzymałych rozwiązań. Jeśli więc stan dachu wskazuje na to, że konieczne jest jego odnowienie, najlepiej postawić na sprawdzone produkty. Do takich należą wyroby marki Protan – lidera w produkcji membran na rynku europejskim, którego wyroby wyróżnia najwyższa, norweska jakość.

Do renowacji bitumicznych pokryć dachowych przeznaczona jest membrana Protan EX, która wytrzymuje wahania temperatury powyżej 100˚C. To sposób na sprawne przeprowadzenie inwestycji – instalacji nowego dachu bezpośrednio na starej, istniejącej już konstrukcji. Żywotność membrany została potwierdzona w bardzo surowym, skandynawskim klimacie – sprawdzi się więc ona w każdych warunkach pogodowych. Przy pracach renowacyjnych warto rozważyć dodatkowe położenie warstwy izolacyjnej, co w perspektywie kilkudziesięcioletniej eksploatacji dachu zapewni dużą oszczędność energii, a dodatkowo poprawi również klimat panujący wewnątrz budynku. – Zapewniamy naszym odbiorcom pełne wsparcie i doradztwo przy doborze optymalnego dla danej inwestycji rozwiązania – nie tylko w zakresie dopasowania odpowiedniej membrany, lecz także m.in. obliczenia współczynnika ciepła, czy też zachowania właściwych spadków, by umożliwić sprawne odprowadzenie wody opadowej z połaci dachowej – mówi …………

Dach skrojony na miarę

Dach dachowi nierówny – różnego rodzaju konstrukcje wymagają zastosowania „skrojonego na miarę” pokrycia. Szeroka oferta Protan obejmuje produkty doskonale dopasowane zarówno do dachów płaskich, jak i tych o skomplikowanym kształcie – nowych i remontowanych. W obliczu zmian klimatycznych, ciekawym rozwiązaniem dla obiektów przemysłowych jest system Protan CoolRoof, który wykorzystuje specjalną, białą membranę o wysokim współczynniku odbicia promieni słonecznych (SRI). Wyposażona w taką membranę połać dachowa gromadzi znacznie mniej ciepła w porównaniu z powierzchniami utrzymanymi w ciemnych kolorach, co zmniejsza potrzebę chłodzenia budynku (przekłada się to na oszczędności na wydatkach przeznaczonych na klimatyzację) i ogranicza niekorzystny efekt miejskiej wysypy ciepła.

Zyskującą na popularności konstrukcją na budynkach przemysłowych, biurowych a także mieszkalnych są dachy zielone. Zwiększają one wartość nieruchomości, mogą być miejscem wypoczynku dla pracowników (jako forma tarasu lub ogrodu), gromadzą wodę deszczową, pozwalają na obniżenie temperatury otoczenia i filtrują zanieczyszczenia z powietrza (ograniczenie zjawiska smogu). Stanowią również barierę dla hałasu, co poprawia komfort akustyczny zarówno wewnątrz budynku, jak i w jego otoczeniu. Rośliny pochłaniają światło słoneczne, dzięki czemu obiekt w mniejszym stopniu się nagrzewa, a więc wydatki na klimatyzację są mniejsze. Membrany Protan przeznaczone do dachów zielonych i balastowych spełniają najwyższe normy i mogą być stosowane na nowych, jak i poddawanych renowacji budynkach.

Nowoczesne budownictwo mocno stawia na ekologię. Rozwiązania Protan to nie tylko potwierdzona certyfikatem, 40-letnia trwałość, lecz także stała dbałość o środowisko naturalne. Pokrycia dachowe Protan to możliwa najniższa emisja CO2, minimalna ilość odpadów na budowie, brak odgazowania i wycieku chemikaliów oraz jak najmniejsze obciążenie środowiska podczas transportu, dzięki ograniczeniu wagi wyrobów. Stworzony z najwyższej jakości materiałów, trwały i niezawodny dach to dla obiektów wielkopowierzchniowych skuteczna ochrona na lata, a także możliwość ograniczenia kosztów eksploatacji budynku.