Stary dach jako nowy – renowacja pokryć dachowych z wykorzystaniem membrany

Stary dach jako nowy – renowacja pokryć dachowych z wykorzystaniem membrany


Dachy płaskie na budynkach przemysłowych i gospodarczych w Polsce często Pokryte są papą lub wykonane są z płyt warstwowych. Wraz z upływem czasu konstrukcje te jednak tracą swoją szczelność i wymagają naprawy. Jak sprawnie i ekonomicznie przeprowadzić ich renowację? Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie nowoczesnych membran dachowych Protan.

Lata 90. w Polsce to czas transformacji gospodarczej i początek wielu nowych inwestycji. To wówczas, niemal jak „grzyby po deszczu” powstawały hale i budynki przemysłowe, w których dynamicznie rozwijał się prywatny biznes. Dachy tych budynków najczęściej wykonywane były z płyt warstwowych (decydowały o tym głównie stosunkowo niewielki ciężar materiałów, ich szybki montaż oraz korzystna cena) lub kryte papą. Dziś wiele konstrukcji osiągnęło jednak kres swojej żywotności i wymaga renowacji, przy której można wykorzystać zalety nowoczesnych membran dachowych.

Renowacja dachu płaskiego z płyty warstwowej

Można powiedzieć, że w latach 90. płyta warstwowa była prawdziwym „przebojem” na dachach płaskich. W tej technologii wykonano wiele dachów, zwłaszcza niewielkich obiektów przemysłowych i gospodarczych. Jednocześnie, rozwiązanie to ma swoje ograniczenia, co powodowało powstawanie nieszczelności i zmuszało właścicieli do przeprowadzania remontów. Newralgiczne punkty takich konstrukcji stanowią głównie: izolacja w miejscach przebić połaci (np. w pobliżu komina, świetlika czy też przewodów wentylacyjnych – zwłaszcza jeśli zlokalizowane są one poza kalenicą), a także łączenia płyt, gdzie może dochodzić do rozszczelnień na skutek skurczu termicznego. Rozszczelnienia generuje również przemieszczanie się, klawiszowanie płyt na skutek działania wiatru oraz obciążenia śniegiem.

Dachy z płyty warstwowej najczęściej wykonywane były na lekkiej konstrukcji wsporczej, a więc możliwość ich ponownego zaizolowania jest bardzo ograniczona, z uwagi na małą zdolność do przenoszenia dodatkowych obciążeń. Jakie rozwiązaniem zatem wybrać, aby na wiele lat uniknąć dodatkowych nakładów finansowych związanych z remontami dachu? W sukurs właścicielom i zarządcom obiektów przychodzi firma Protan, producent wysokiej jakości membran dachowych. – Dzięki prostej i bezpiecznej metodzie montażu, a także bardzo dobrym parametrom użytkowym nowoczesne membrany PVC są coraz chętniej wybierane zarówno do renowacji, jak i wykonywania nowych dachów wielkopowierzchniowych. Pojawiły się one na rynku ponad 40 lat temu, a do dziś wiele realizacji z ich użyciem znajduje się w stanie nie wymagającym napraw, co stanowi najlepszy dowód trwałości tego materiału Michał Miąsek, Dyrektor Zarządzający Protan Polska – W przypadku prac renowacyjnych zaleca się zastosowanie membrany Protan SE. Jeden metr kwadratowy takiej membrany to zaledwie 1,4 kg. Waga tradycyjnego pokrycia jest prawie 4 razy wyższa dodaje ekspert Protan.

Przed montażem membrany rekomendowane jest wyrównanie płyt warstwowych z użyciem odpowiednio dobranych płyt styropianowych. Na tak przygotowaną powierzchnię mocuje się następnie membranę poprzez przykręcenie jej łącznikami do spodniej warstwy płyty, pamiętając o zastosowaniu przekładki z włókniny szklanej pomiędzy styropianem a membraną. W ten szybki sposób otrzymujemy trwałe uszczelnienie istniejącego dachu.

Renowacja dachu płaskiego krytego papą

Równie popularnym jak płyty warstwowe rodzajem pokrycia stosowanego na dachach hal oraz obiektów przemysłowych była papa. Przy renowacji, zrywanie tego materiału wiąże się z dużymi kosztami i nakładem pracy oraz koniecznością utylizacji zużytego bitumu. Zastosowanie membran dachowych Protan daje jednak możliwość łatwego wykonania nowego pokrycia na już istniejącym dachu.

Przed montażem membrany, na papę kładzie się barierę migracyjną w postaci przekładki z włókniny polipropylenowej. Kolejny krok to ułożenie membrany i jej zamocowanie mechaniczne do podłoża dachowego. W przypadku starszych pokryć możemy mieć do czynienia ze skomplikowaną konstrukcją przekrycia, gdzie zamiast izolacji termicznej może występować kilka warstw papy, niehydrofobizowana wełna, płyty drewnopochodne, czy też wylewki z niskiej klasy betonu. To materiały o nieprzewidywalnej nośności, więc montaż mechaniczny jest wówczas niezalecany. – Membrany dachowe Protan można z powodzeniem zainstalować także w systemie Vacuum Protan, który nie wymaga stosowania łączników, ani kleju. Siła wiatru tworzy efekt próżni, dzięki czemu materiał jest mocno przyssany do konstrukcji dachu. System działa tym lepiej, im mocniej wieje – mówi Michał Miąsek.

Nowa membrana dachowa na starej

Nowoczesne membrany dachowe Protan można także wykorzystać przy renowacji istniejącej połaci wykonanej wcześniej z membran jednowarstwowych. Jak remontować taki dach? Najpierw należy poprzecinać starą membranę tak, aby nie stanowiła bariery dla pary wodnej. Kolejny krok to ułożenie przekładki wykonanej z polietylenu lub polipropylenu i montaż docelowej warstwy wierzchniej. W tego typu zastosowaniach bardzo dobrze sprawdzają się membrany dachowe Protan SE.

Jeśli w ramach naprawy, na starym pokryciu chcemy wykonać taras lub dach zielony, niezbędne jest wcześniejsze sprawdzenie nośności konstrukcji. Jeśli jest ona żelbetonowa, to na większości obiektów powinna przenieść dodatkowe obciążenia. Inaczej może być w przypadku konstrukcji stalowej, gdzie kwestie wytrzymałości muszą być dokładnie przeanalizowane przez konstruktora.

Renowacja popularnych niegdyś, dachów z płyt warstwowych i papy nie musi wiązać się z czasochłonnym i kosztownym wykonywaniem nowego pokrycia „od zera”. Jeśli postawimy na wysokiej jakości rozwiązania, takie jak membrany dachowe Protan, szybko zyskamy trwałą, szczelną połać odporną na działanie czynników atmosferycznych. Przy realizacji inwestycji warto wziąć pod uwagę łączny koszt użytkowania przykrycia – wybór dobrych materiałów to oszczędność na wydatkach remontowych przez cały cykl „życia” dachu.