Nowy dach dobrze zaplanowany – jakie rozwiązania wybrać, aby zoptymalizować koszty inwestycji?

Nowy dach dobrze zaplanowany – jakie rozwiązania wybrać, aby zoptymalizować koszty inwestycji?


Czas to pieniądz, a na placu budowy sprawna realizacja prac jest na wagę złota i pozwala na osiągnięcie znacznych oszczędności. Dla powodzenia inwestycji kluczowe jest jej odpowiednie przygotowanie, w tym stworzenie projektu, dobór właściwego materiału oraz optymalizacja jego zużycia. W przypadku remontu istniejącego lub wykonywania nowego pokrycia dachowego, pomoże w tym unikalne oprogramowanie ProPlan, opracowane przez firmę Protan, producenta wysokiej jakości membran dachowych. Jakie są korzyści z jego zastosowania?

Ochrona środowiska i racjonalne wykorzystanie zasobów to trend mocno obecny również we współczesnym budownictwie. Wykorzystanie narzędzi, które pozwalają na oszczędność materiałów, oprócz aspektów ekologicznych, ma również istotny wymiar ekonomiczny – zapewnia redukcję kosztów inwestycji, zmniejszenie ilości odpadów oraz zwiększenie efektywności i skrócenie czasu realizacji prac remontowo-budowlanych. Nic więc dziwnego, że tego typu rozwiązania cieszą się coraz większą popularnością. Tym bardziej, że dostępne są w formie funkcjonalnego, nowoczesnego oprogramowania, które wykorzystujemy, aby dokonać obliczeń na potrzeby projektów dla architektów, konsultantów, wykonawców i firm budowlanych.

Jedno rozwiązanie dla całej inwestycji

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom rynku, Protan, norweski producent wysokiej jakości membran dachowych, przygotował autorskie oprogramowanie ProPlan. Pozwala ono na dokładne określenie ilości niezbędnych do realizacji inwestycji materiałów, sposobu ich montażu, wielkości powierzchni, izolacji, mocowań i wymaganych akcesoriów. ­– Membrany dachowe zapewniają wielokrotnie szybsze wykonanie dachu, niż jest to w przypadku innych dostępnych wyrobów. Aby zoptymalizować proces inwestycji, stworzyliśmy ProPlan, czyli kompletne narzędzie, które umożliwia dokonywanie dokładniejszych kalkulacji projektów dachowych. Ułatwia wybór najlepszych rozwiązań dla danego budynku, począwszy od podstawowych projektów, po skomplikowane konstrukcje wielkopowierzchniowe – mówi Michał Miąsek, Dyrektor Zarządzający Protan Polska.

Oprogramowanie oparte jest o AutoCad. Dzięki jego zastosowaniu, mamy możliwość porównania różnych systemów dachowych, np. z dużych prefabrykowanych arkuszy czy też rolek docinanych na zamówienie. Otrzymujemy wizualizację trójwymiarowej konstrukcji, wraz ze szczegółową wyceną i pełną dokumentację budowlaną. To niezwykle istotne z punktu widzenia inwestora, który może porównać w ten sposób różnorodne rozwiązania i dokładnie skalkulować wydatki. Oszczędności są też widoczne na poziomie łańcucha dostaw i efektywności ekonomicznej, gdyż koszty logistyczne są mniejsze.

 

Nowy dach ­– szybciej i mniejszym kosztem

ProPlan umożliwia również przeprowadzenie obliczeń związanych z izolacją spadkową przy wykorzystaniu produktów różnych producentów, aby można było osiągnąć pożądany współczynnik przenikania ciepła i spełnić wszelkie wymogi dotyczące bezpieczeństwa pożarowego. Co ważne, firma Protan zapewnia także wsparcie techniczne inwestora na każdym etapie inwestycji. – Dbamy nie tylko o stworzenie wizualizacji projektu czy też optymalizację kosztów pokrycia dachowego, lecz również o serwis. Na projekcie dachu rolki membran są numerowane, co ułatwia śledzenie postępów prac montażowych. W trakcie inspekcji na budowie sporządzany jest też raport, a przez cały czas realizacji prac oferujemy wsparcie naszych ekspertów – podkreśla Michał Miąsek.

Wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań projektowych w postaci oprogramowania pozwala na spełnienie aktualnych wymagań ochrony środowiska i znaczną oszczędność nakładów pracy. Precyzyjny projekt to dokładna „mapa” przyszłego pokrycia dachowego, zawierająca dokładne rozmieszczenie poszczególnych rolek i zamocowań. Dzięki temu, zadanie wykonawcy jest ułatwione, mniejsze jest też ryzyko popełnienia błędów montażowych. W efekcie dach jest „skrojony na miarę”, a wszelkie straty materiałowe zostają ograniczone do minimum.