Dach na zielono – ekologicznie i ekonomicznie

Dach na zielono – ekologicznie i ekonomicznie


Sezon grzewczy w Polsce związany jest z pogorszeniem jakości powietrza. Źródła zanieczyszczeń to przede wszystkich domowe piece grzewcze i lokalne kotłownie, z których pochodzi emisja pyłów i szkodliwych gazów. Jednym ze skutecznych sposobów walki z tym problemem są zielone dachy, które filtrują zanieczyszczenia, produkują tlen i retencjonują wodę, która częściowo odparowując, nawilża powietrze. To rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne coraz więcej samorządów stosuje więc zachęty podatkowe dla tego typu inwestycji. Zielona połać wymaga jednak odpowiedniej konstrukcji, z użyciem dopasowanych membran dachowych Protan.

Zielony dach stanowi nie tylko ozdobę budynku, lecz dla jego właścicieli i użytkowników przynosi również szereg innych korzyści. Biologicznie czynna powierzchnia gromadzi wodę opadową, jednocześnie oczyszczając ją. Tego typu konstrukcja poprawia także współczynnik izolacyjności akustycznej i termicznej obiektu, dzięki czemu charakteryzuje się on mniejszym zapotrzebowaniem na ciepło w sezonie grzewczym, zaś latem ograniczone jest zjawisko nagrzewania się połaci. Pokryta roślinnością przestrzeń jest też w mniejszym stopniu narażona na działanie promieniowania UV i ryzyko zniszczeń wywołanych np. gradobiciem.

W okresie jesienno-zimowym, gdzie powszechne w niemal całej Polsce jest zjawisko smogu, zielony dach pełni natomiast rolę naturalnego filtra, który oczyszcza powietrze zanieczyszczone, pochłaniając dwutlenek węgla (CO2), dwutlenek siarki (SO2) czy też tlenki azotu (NOx). Dobrze sprawdzi się zarówno na budynku mieszkalnym z dachem płaskim, jak i wielkopowierzchniowych obiektach, jak hale przemysłowe czy centra handlowe. To rozwiązanie, z uwagi na swoją specyfikę, wymaga jednak zastosowania odpowiedniej konstrukcji.

Dach zielony – ekstensywny czy intensywny?

Zielony dach (ze względu na dodatkową warstwę substratu) jest cięższy niż standardowy, a wchodząca w jego skład membrana powinna być odporna na przerastanie korzeni i zaplanowana tak, żeby wytrzymać duże obciążenie oraz ciśnienie wywołane wodą. Wszystkie te aspekty muszą być wzięte pod uwagę już na etapie projektowania inwestycji.

W zależności od specyfiki budynku i oczekiwań inwestora, dach zielony może być ekstensywny lub intensywny. – Konstrukcja dachu zielonego ekstensywnego jest stosunkowo lekka i charakteryzuje się cienką warstwą wegetacyjną, gdzie odpowiednia będzie niska roślinność, jak np. mchy czy rozchodniki. W przypadku drugiej z opcji – intensywnej, na połaci mogą być natomiast umieszczone różnorodne gatunki traw, krzewy, a nawet mniejsze drzewa. Konieczne jest tutaj zastosowanie podparcia, które wytrzyma znaczny ciężar roślin i ziemi o grubości 300 mm – mówi Michał Miąsek, Dyrektor Zarządzający Protan Polska – Do dachów zielonych intensywnych przeznaczona jest membrana Protan GG, która może być układana na dachu na luźno i zamocowana po jego obwodzie. Jeśli mamy do czynienia z dachem zielonym ekstensywnym, to dobrze sprawdzi się zbrojona poliestrem membrana Protan SE Titanum+, która skutecznie przeniesie duże obciążenia, w tym także te wywołane wiatrem ­ – dodaje ekspert.

Bez względu na to, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, możemy liczyć na fachowe doradztwo firmy Protan na każdym etapie inwestycji. Producent nie tylko dostarcza wysokiej jakości produkty, lecz także dba o to, aby były one odpowiednio zamontowane, a następnie prawidłowo użytkowane. Dzięki temu, zyskamy trwały dach, który bez problemu będzie nam służył kilkadziesiąt lat, zapewniając oszczędności w kosztach eksploatacji obiektu.

Premia za zielone inwestycje

Zielone dachy cieszą się dużą popularnością na zachodzie Europy, coraz częściej są również stosowane w Polsce. Do realizacji tego typu inwestycji, oprócz korzyści ekologicznych, skłaniają też zachęty ekonomiczne – w Niemczech oraz Skandynawii właściciele zielonych dachów mogą korzystać z ulg podatkowych. W Szwajcarii i we Francji zazielenianie dachów płaskich jest natomiast obowiązkiem.

Na wprowadzanie podobnych rozwiązań decydują się też polskie samorządy – od początku 2022 roku, zgodnie z uchwałą Rady Miasta w Kaliszu, właściciele budynków mieszkalnych z zielonymi elewacjami i dachami będą zwolnienie z podatku od nieruchomości. Tak samo stało się już w Katowicach i Wrocławiu, a w kolejnych miastach – Gdańsku i Poznaniu planowane jest wprowadzenie podobnych zachęt finansowych.

Zielona fala w budownictwie ruszyła i mając na uwadze rosnącą świadomość społeczną oraz intensywne skutki zmian klimatycznych, można się spodziewać, że będzie ona coraz mocniej nabierała na sile. W wizję zrównoważonego budowania nowych, jak i eksploatacji istniejących budynków wpisuje się tworzenie na dachach płaskich, żywych zielonych przestrzeni, które są korzystne zarówno, jeśli chodzi o aspekty ekologiczne, jak i ekonomiczne. Trwałe i estetyczne konstrukcje wymagają zastosowania wysokiej jakości wyrobów, takich jak membrany dachowe Protan, sprawdzone już na setkach tysięcy metrów kwadratowych połaci.