Dach może być Cool, czyli jak ograniczyć efekt miejskiej wyspy ciepła?

Dach może być Cool, czyli jak ograniczyć efekt miejskiej wyspy ciepła?


Ostatnie lata przynoszą intensywne fale upałów. Coraz częściej mamy więc do czynienia z tropikalnymi nocami i temperaturami przekraczającymi 30 °C w ciągu dnia. Zjawisko to przybiera jeszcze na sile w zabudowanej przestrzeni miejskiej, gdzie występują wyspy ciepła. Jak zatem ograniczyć negatywny wpływ budynków, które emitują energię cieplną do otoczenia? Rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiednich pokryć dachowych.

Zwiększanie powierzchni biologicznie czynnej poprzez realizację ogrodów dachowych, nasadzenia drzew i łąki kwietnie, a także tworzenie klinów nawietrzających – to niektóre ze sposobów na walkę z miejskimi wyspami ciepła. Dużą rolę odgrywają tutaj również budynki, zwłaszcza takie jak hale magazynowe czy obiekty przemysłowe, których dachy płaskie zajmują znaczną powierzchnię. Wybór i montaż profesjonalnego pokrycia dachowego pozwala na skuteczne ograniczenie temperatury wewnątrz pomieszczeń i zmniejszenie kosztów użytkowania nieruchomości.

Ekologicznie i ekonomicznie

Z myślą o budynkach z płaskimi dachami eksponowanymi, wiodący na rynku europejskim producent wysokiej jakości membran dachowych, opracował system Protan CoolRoof, który wykorzystuje specjalną, białą membranę o wysokim współczynniku odbicia promieni słonecznych SRI (ang. Solar Reflectance Index). Zabezpieczona nim powierzchnia gromadzi znacznie mniej ciepła w porównaniu z płaszczyzną w ciemnych kolorach, co przekłada się w efekcie na obniżenie temperatury konstrukcji stropodachu. Jakie są korzyści dla właściciela budynku płynące z zastosowania tego rozwiązania? – Pokrycie w postaci membrany dachowej w jasnej kolorystyce skuteczniej odbija promieniowanie słoneczne i absorbuje mniej energii cieplnej. W przypadku Protan CoolRoof współczynnik SRI wynosi 86%, co czyni dach bardziej wytrzymałym, redukuję potrzebę chłodzenia budynku i ogranicza efekt miejskiej wyspy ciepła – mówi Jerzy Kosior, Doradca Techniczny Protan Polska.

Biorąc pod uwagę duży metraż hal produkcyjnych czy też magazynów, wykorzystanie tego typu membrany przynosi więc znaczne i długotrwałe oszczędności w kosztach utrzymania budynku, z uwagi na mniejsze wydatki na systemy chłodzenia (jak np. energochłonna klimatyzacja). Przyczynia się również do redukcji ciepła wytwarzanego w obiekcie do otoczenia, stanowiąc proekologiczne rozwiązanie, bardzo korzystne do zastosowania w nagrzanej miejskiej przestrzeni. Inwestycja w wysokiej jakości, dopasowane do obecnych wyzwań klimatycznych pokrycie dachowe, jest zatem opłacalne zarówno z ekonomicznego, jak i ekologicznego punktu widzenia.

Trwały dach na lata

Dla uzyskania trwałej, skutecznie zabezpieczonej przed działaniem czynników atmosferycznych połaci kluczowy jest odpowiedni montaż membrany. Profesjonalne pokrycie najlepiej wybrać już na etapie konstrukcji budynku, ale można je też zamontować w ramach renowacji istniejącej inwestycji. W przypadku Protan CoolRoof, membranę mocuje się przy pomocy łączników mechanicznych lub w systemie Vacuum. – To rewolucyjny sposób montażu hydroizolacji, która działa lepiej przy wykorzystaniu siły wiatru. Pozwala to na zaoszczędzenie czasu instalacji, a więc przyspieszenie procesu budowy lub remontu. Vacuum nie wymaga łączników, ani kleju na powierzchni dachu, ponieważ siła wiatru tworzy efekt próżni, dlatego im mocniej wieje, tym lepiej. Membranę układa się w arkuszach od 2 do 4 metrów, a następnie uszczelnia wokół attyki i otworów – podkreśla Jerzy Kosior. Brak konieczności używania łączników mechanicznych sprawia, że warstwa paroprzepuszczalna nie ulega przebiciu zachowując 100% swoich właściwości.

Na dachach eksponowanych w budynkach zlokalizowanych na obszarach geograficznych o klimacie umiarkowanym i chłodnym, rekomendowany jest montaż membrany CoolRoof np. naprzeciw wlotu świeżego powietrza w agregatach klimatyzacyjnych, gdyż temperatura będzie kilka stopni niższa niż na pozostałej części powierzchni. Oferowany przez Protan system CoolRoof został przetestowany zgodnie z normami ASTM C 1549-04 i ASTM C 1371-04a, przy zastosowaniu metod zatwierdzonych przez Cool Roof Rating Council.

Zabudowana przestrzeń miasta to system naczyń połączonych – nawet niewielka zmiana średniej temperatury może mieć więc poważne skutki. Dlatego tak ważne są kompleksowe działania skutecznie ograniczające zjawisko miejskich wysp ciepła. Jednym z rozwiązań jest wykorzystanie dostosowanych do aktualnych wyzwań pokryć dachowych, które pozwalają jednocześnie na ograniczenie kosztów użytkowania obiektu – z korzyścią dla właściciela i dla środowiska naturalnego.