Kamizelka ratunkowa, która stała się legendą branży

Kamizelka ratunkowa, która stała się legendą branży

Innowacja była hasłem przewodnim w całej historii Protan.

arrow_downward

To nie przypadek, że Protan został wybrany do współpracy i dostarczenia pokryć dachowych dla jednej z najbardziej innowacyjnych firm na świecie, Amazon.com. W końcu innowacja była hasłem przewodnim w całej historii Protan.

1939: Impregnowane kamizelki ratunkowe

Wszystko zaczęło się w 1939 roku od zaradnego maklera okrętowego Haakona Kierulfa. Założył Tønnevesten AS, firmę produkującą płócienne kamizelki ratunkowe impregnowane kremowym lateksem gumowym. 10 pracowników firmy pracowało do 40-50 kamizelek ratunkowych dziennie.

1941: Impregnowane zasłony zaciemniające

Ale kiedy nadeszła wojna i niemieckie okręty wojenne chciały użyć kamizelek ratunkowych produkowanych przez małą firmę w Drammen, Kierulf zaprzestał produkcji. Wymyślił nowy pomysł na biznes: firma zaczęła impregnować zasłony zaciemniające zamiast Tønnevesten zmieniła nazwę na A / S Spesialimpregnering,a firma impregnowała zarówno tkaninę, jak i papier. Następnie pojawiło się kolejne wyzwanie: kremowany lateks gumowy stał się towarem, którego zaczeło brakować podczas wojny.

1942: Impregnacja wodorostami

Firma przeprowadziła wiele eksperymentów, aby znaleźć substytut gumy, a rozwiązanie pochodziło z oceanu. Kwas alginowy znaleziony w wodorostach i innych algach stał się punktem wyjścia do następnego rozdziału w historii firmy, kiedy odkryto, że roztwór wodorostów może być użyty do impregnacji.

Firma stała się następnie jednym z największych światowych producentów kwasu alginowego, który występuje również w mydle, pastach do zębów i pektynach.

W 1942 roku działalność związana z kwasem alginowym została przeniesiona do nowej firmy o nazwie Protan. "Pro" oznaczało produkty, a"tan" tworzyło pierwsze litery norweskiego słowa oznaczającego wodorosty – tang.

1948: Gumowe kanały wentylacyjne

Produkty Protan szybko odniosły sukces. Norsk Hydro, jedna z najbardziej wpływowych norweskich firm przemysłowych, stała się właścicielem, co dało innowatorom w Protan impuls do opracowania nowego pomysłu biznesowego na trwałe produkty wentylacyjne. Wkrótce potem uruchomiono kanał wentylacyjny Ventiflex. Znacznie lepszy od kanałów wentylacyjnych tamtych czasów, produkt ten szybko stał się międzynarodowym sukcesem.

1952: Wykładziny podłogowe z tworzyw sztucznych

Wykładziny podłogowe były głównymi produktami Protan w latach 1952-1981. Pokrycia podłogowe Protan były popularne, ponieważ były bardzo trwałe.  Ale zysk z tego produktu był niewielki, co z kolei doprowadziło do rozpoczęcia nowego procesu innowacyjnego pod koniec 1960 roku, aby znaleźć nowe obszary biznesowe.

1970: Tworzywowe membrany dachowe

Tak narodził się kolejny pomysł: plastikowe membrany dachowe. Protan współpracował ze szwajcarską firmą Sarna Kunststoff AG w celu uzyskania licencji na produkcję ich produktu Sarnafil. To kolejne 23-letnie partnerstwo pomogło umieścić firmę Protan na mapie świata jako dostawcę pokryć dachowych.

1980: Membrany dachowe PCV

W latach 80-tych membrany dachowe z PVC stały się bardziej rozpoznawalne i Protan zaczął się na nich mocno koncentrować. W ciągu następnej dekady firma Protan opracowała gamę systemów dachowych i produktów do dachów eksponowanych, dachów balastowanych i dachów zielonych zbudowała również silną pozycję w Europie Północnej jako wiodąca firma produkująca membrany dachowe.

1990-2014: Rozwój nowych obszarów biznesowych

Protan kontynuował wprowadzanie innowacji w nowych produktach w obszarach biznesowych opartych na PVC. Jednym z obszarów, na którym koncentruje się w ostatnich latach, są tekstylia techniczne. Firma, we współpracy z dużymi graczami z branży naftowej i akwakultury, opracowała produkty niszowe, które spełniają specjalistyczne potrzeby. Ventiflex stał się międzynarodowym liderem na rynku systemów wentylacyjnych, a od 2000 roku firma Protan opracowała również wiodące na świecie membrany do ochrony pomieszczeń mokrych i radonu, rozszerzyła także geograficznie swoją działalność na prawie 20 rynkach.

Dziś Protan jest największym w Europie północnej producentem termoplastycznej membrany dachowej (PVC). Ponadto firma produkuje różne rodzaje tekstyliów powlekanych PVC do szerokiej gamy zastosowań.

Świetne pomysły i inwestycje w innowacje były kluczem do sukcesu: firma, która zaczynała od produkcji kamizelek ratunkowych, jest obecnie wiodącą na świecie grupą zajmującą się technologią membranową !