Pokrycie dachowe PROTAN przetrwa niejedną zimę

Pokrycie dachowe PROTAN przetrwa niejedną zimę


Sezon zimowy to trudny egzamin dla każdego dachu. Znaczne wahania temperatury i zalegający, a następnie topniejący śnieg mogą stanowić duże wyzwanie dla jego wytrzymałości oraz szczelności. Dobrze zaprojektowany i odpowiednio użytkowany bez problemu przetrwa jednak niejedną zimę. Jakie rozwiązania wybrać i jak prawidłowo odśnieżać dach płaski? Najlepiej postawić na sprawdzone w surowym, skandynawskim klimacie pokrycia dachowe Protan.

Obecna zima, w porównaniu z tymi z lat poprzednich, jest stosunkowo chłodna i śnieżna. Mamy również do czynienia z dużymi zmianami temperatury, co sprawia, że często powtarzają się cykle zamarzania i rozmarzania pokrywy śniegowej. Dla dachów oznacza to zwiększone ryzyko powstawania nieszczelności w warstwie termoizolacji oraz na jej połączeniach np. z elewacją budynku. To również znaczne obciążenie połaci dachowej śniegiem, zwłaszcza jeśli z lekkiego puchu zamienia się on w twardą, mokrą skorupę. Na co zatem zwrócić uwagę, aby dach przetrwał zimę w dobrej kondycji, skutecznie chroniąc przy tym cały budynek?

Sprawdzone rozwiązania na trudne warunki atmosferyczne

Odporność na działanie czynników atmosferycznych należy uwzględnić już na etapie projektowania i montażu dachu płaskiego, żeby potem cieszyć się kilkudziesięcioletnią, bezproblemową eksploatacją konstrukcji. Do zastosowania nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych przeznaczone są pokrycia i membrany dachowe Protan. – Nasze rozwiązania stworzone zostały z myślą o surowym skandynawskim klimacie. Testy wytrzymałościowe wykazały, że pokrycia i membrany dachowe Protan nawet po 30 latach zachowują deklarowane właściwości i będą spełniały swoje zadanie przez wiele lat od upływu ich szacowanego okresu trwałości – mówi Michał Miąsek, Dyrektor Zarządzający Protan Polska – Co ważne, są one antypoślizgowe, co sprawia, że możliwe jest bezpieczne poruszanie się po połaci i prowadzenie prac konserwacyjnych, np. odśnieżanie, także podczas opadów śniegu lub deszczu – podkreśla ekspert Protan Polska.

Poza zastosowaniem wysokiej jakości rozwiązań, dla utrzymania dachu płaskiego w dobrej kondycji niezbędna jest też jego cykliczna, kompleksowa kontrola. Dzięki temu, w myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć”, możliwa jest szybka reakcja i wykonanie ewentualnych napraw zanim jeszcze powstaną trudne oraz kosztowne do usunięcia uszkodzenia.

Jak odśnieżyć dach płaski?

Może się wydawać, że w okresie zimowym dach płaski wymaga od właścicieli i zarządców budynków większej uwagi niż stromy, z którego powierzchni śnieg zsuwa się praktycznie samoistnie. Dobrze zaplanowany i wykonany dach płaski bezpiecznie przenosi jednak nawet duże ilości śniegu. Obowiązujące normy w tym zakresie są bardzo restrykcyjne, więc z reguły projekt zakłada wyższe obciążenia od tych, które de facto występują. Oznacza to, że nawet pomimo dużych opadów atmosferycznych odśnieżanie połaci może nie być konieczne.

Zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane z 7 lipca 1994 r., dach należy odśnieżać wtedy, gdy ciężar pokrywy śnieżnej jest większy niż zakładano w projekcie. Prace te trzeba jednak wykonywać ostrożnie, aby nie uszkodzić przy tym wierzchniej warstwy pokrycia dachowego lub też izolacji. Zamiast zastosowania metod mechanicznych (np. łopaty) można więc posypać połać solą lub innym środkiem, który spowoduje, że zalegający śnieg się rozpuści. – Odśnieżanie powinno być zawsze przeprowadzane przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami wysokościowymi, na podstawie projektu bazującego na stosownych obliczeniach i uwzględniającego właściwości konstrukcyjne obiektu. Niewłaściwie przeprowadzając tę czynność można np. uszkodzić niewidoczne spod śnieżnej pokrywy, wystające z dachu elementy czy też zbytnio obciążyć jeden z fragmentów połaci, tworząc na nim zaspy. Najlepiej powierzyć więc to zadanie wykonawcy, dzięki czemu zachowamy długoletnią gwarancję na dach pokryty membraną – dodaje Michał Miąsek.

Zadbany dach płaski to skuteczna ochrona całego budynku. Zwłaszcza w okresie zimowym, kiedy połać dachowa narażona jest na działanie wilgoci, obciążenia wywołane śniegiem oraz pokrywą lodową, warto zwrócić uwagę na to, aby utrzymać ją w dobrej kondycji. Dzięki temu unikniemy kosztowych napraw na wiosnę i ograniczymy wydatki na eksploatację budynku. Pomoże w tym zastosowanie wysokiej jakości pokryć i membran dachowych Protan, którym niestraszne nawet najbardziej niesprzyjające warunki pogodowe.