Konstrukcja balastowa – nowe oblicze dachu płaskiego

Konstrukcja balastowa – nowe oblicze dachu płaskiego


Wielkopowierzchniowe dachy płaskie mogą zyskać zupełnie nową funkcjonalność i ciekawą bryłę dzięki zastosowaniu konstrukcji balastowych. Pozwalają one na stosunkowo łatwą zmianę charakterystyki użytkowanej już połaci i stworzenie np. dachu zielonego, co doskonale wpisuje się w wymagania współczesnego budownictwa. Czym wyróżnia się to rozwiązanie?

Remont dachu płaskiego, szczególnie popularnego w przypadku obiektów przemysłowych i hal magazynowych, może być doskonałą okazją do jego metamorfozy. Nawet nieciekawa połać zyska nowe oblicze, skuteczną ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych i wyższą odporność na obciążenia mechaniczne dzięki wykorzystaniu systemów balastowych z wysokiej jakości membranami. Jak wygląda specyfika tego typu konstrukcji?

Układ tradycyjny czy odwrócony?

Dachy balastowe występują w różnych wariantach. W układzie standardowym pierwsza warstwa to podłoże (np. betonowe) pokryte paroizolacją, zaś następne poziomy tworzą: izolacja termiczna, która powinna być odporna na ściskanie, warstwa oddzielająca, membrana dachowa, a na końcu warstwa wierzchnia, np. płyty betonowe, żwir lub dach zielony. Jeśli materiał izolacyjny nasiąknie wodą, straci swoje właściwości, dlatego w tym systemie izolacja termiczna (zazwyczaj styropian, rzadziej wełna mineralna) musi być przykryta membraną, co zapewnia jej skuteczną ochronę przed wilgocią. Największym zagrożeniem jest tutaj ryzyko uszkodzenia membrany, np. na skutek chodzenia po połaci przez ekipy wykonawcze, w trakcie przygotowywania powierzchni pod stworzenie dachu zielonego lub też w trakcie jego eksploatacji.

Inna opcję stanowi tzw. dach odwrócony, w którym warstwa izolacji termicznej znajduje się nad membraną dachową. Takie rozwiązanie jest droższe, umożliwia jednak efektywne zabezpieczenie membrany przed uszkodzeniami mechanicznymi. W przypadku tego typu konstrukcji główne zagrożenie stanowi zawilgocenie wszystkich warstw znajdujących się powyżej membrany, dlatego optymalne jest zastosowanie izolacji termicznej o małej nasiąkliwości (np. XPS).  

Można również połączyć zalety obu systemów poprzez ułożenie podwójnej warstwy izolacji termicznej – zarówno pod, jak i nad membraną. Wówczas poniżej membrany można zamocować tańszy materiał izolacyjny o wyższej nasiąkliwości, zaś powyżej np. XPS, który będzie chronił przed uszkodzeniami, a jednocześnie nie nasiąknie wodą na tyle, aby stracić swoje parametry cieplne. Trzeba mieć przy tym na uwadze, że im więcej warstw termicznych, tym wyższy koszt wykonania połaci. Grubość izolacji powinna być zaś każdorazowo określona w projekcie budowlanym i uwzględniać wartości tzw. punktu rosy.

Membrana dobrze dopasowana

Bez względu na to, jaki układ warstw zostanie zastosowany, kluczowe jest wykorzystanie dopasowanej do specyfiki inwestycji, wysokiej jakości membrany dachowej. W przypadku dachu balastowanego zalecane jest użycie membrany Protan G. – Jest ona odporna na przerastanie korzeni oraz promieniowanie UV, a także wysoką temperaturę i działanie mikroorganizmów. Jeśli konstrukcja jest natomiast narażona na duże obciążenia, jak np. na dachach parkingów, dachach zielonych intensywnych czy przepustach, to odpowiednie rozwiązanie stanowi membrana Protan GG, która charakteryzuje się nieco większa grubością niż membrana G – podkreśla Michał Miąsek, Dyrektor Zarządzający Protan Polska, producenta wysokiej jakości membran dachowych.

Coraz większą popularnością inwestorów cieszą się dachy zielone, które można zaaranżować w formie tarasu lub ogrodu. Posiadają one bardzo duże walory estetyczne, poprawiają izolację cieplną w obiekcie, ograniczają natężenie hałasu wewnątrz budynku i wspierają naturalny mikroklimat. Co ważne w obliczu ekstremalnych zjawisk pogodowych i deszczów nawalnych, zapewniają również retencjonowanie wód opadowych i odciążają tym samym systemy kanalizacyjne. Kluczowy jest tu wybór membrany o odpowiedniej wytrzymałości – bardzo dobrze sprawdzi się np. elastyczna membrana Protan FG, wykonana z materiału syntetycznego (TPO) i zbrojona włóknem szklanym. Jest ona odporna na działanie zmiennych temperatur i promieniowanie UV, zaś jej biała powierzchnia zapewnia wysoką zdolność odbijania światła słonecznego. Membrany Protan spełniają normy ustalone przez niemieckie Stowarzyszenie Kształtowania, Badania i Rozwoju Krajobrazu, które uznawane są za główne wytyczne dotyczące wykonawstwa dachów zielonych, obowiązujące w większości krajów Europy.

Dach balastowy prezentuje się atrakcyjne pod względem wizualnym, zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe i zapewnia chłodniejszy klimat w pomieszczeniach podczas gorących letnich miesięcy. Ważną zaletą tego rozwiązania jest także prosty i szybki montaż – pokrycie dachu układane jest bez użycia elementów mocujących membranę do konstrukcji połaci. Wymagana jest jedynie liniowe, mechaniczne mocowanie po obwodzie dachu (dodatkowy balast w narożnikach i krawędziach może być konieczny w niektórych strefach klimatycznych).

Renowacja dachu płaskiego z wykorzystaniem konstrukcji balastowych pozwala na poprawę parametrów użytkowych połaci i łatwą zmianę jej charakterystyki, zgodnie z wymaganiami współczesnego budownictwa. Również w przypadku nowych inwestycji to sposób na zmniejszenie kosztów użytkowania budynku, a jednocześnie zwiększenie wartości nieruchomości. Kluczowe dla satysfakcji z inwestycji jest wykorzystanie wysokiej jakości, sprawdzonych rozwiązań.