Jak kłaść membranę dachową?

Membrany dachowe Protan są wytrzymałe w każdym klimacie i zachowują swoją elastyczność nawet po upływie 30 lat. Co ważne, można je montować w praktycznie każdych warunkach, nawet z wykorzystaniem naturalnej siły wiatru. Jak wygląda montaż membran w różnych systemach, w zależności od konstrukcji dachu płaskiego?

Tylko dobrze wykonane pokrycie właściwie spełnia swoją funkcję, skutecznie chroniąc budynek przed działaniem czynników atmosferycznych, w tym przede wszystkim wiatru. W Polsce zdarzały się już przypadki zerwania pokryć dachowych na skutek silnych podmuchów, a ekstremalne zjawiska pogodowe zyskują jeszcze na sile. Dla szczelności i bezpieczeństwa konstrukcji, kluczowy jest więc odpowiedni montaż, zapewniający stabilne zamocowanie membrany.

Membrany dachowe Protan zapewniają szybki i bezpieczny montaż, są doskonale dopasowane do dachów płaskich i stromych zarówno w nowym budownictwie, jak i w przypadku renowacji. W zależności od specyfiki inwestycji, mogą być mocowane mechanicznie, klejone lub aplikowane w systemie Vacuum.

System zakładkowy

Standardowym rozwiązaniem, które można zastosować na każdym rodzaju podłoża jest system zakładkowy z łącznikami mechanicznymi. Jest on wykorzystywany w dachach eksponowanych. Membrana jest tu mocowana łącznikami do podłoża wzdłuż podłużnych krawędzi arkuszy i zakrywana na zakładkę kolejną rolką. Dwie rolki są następnie ze sobą zgrzewane gorącym powietrzem. Materiał jest jednolicie zgrzewany na zakładce, tak aby złącze było przynajmniej tak mocne jak samo pokrycie dachowe.

Biorąc pod uwagę obciążenie siłami ssącymi wiatru wyróżnia się trzy obszary dachu: narożna, brzegowa i środkowa. – To właśnie na narożach i brzegach pokrycie jest najbardziej narażone na podmuchy. Dlatego szerokość rolki nie może być tam większa niż 1,1 metra. Membrana powinna być dodatkowo zamocowana mechanicznie po całym obwodzie dachu i przy urządzeniach dachowych, jak np. świetliki. Ważne jest również prawidłowe wykonanie obróbek pionowych, np. attyk, czyli krawędzi dachu ze ścianką, gdzie zalecamy stosowanie mocowania przy ucięciu stalowej listwy Protan oraz ukrytej kieszeni Protan – mówi Jerzy Kosior, Doradca Techniczny Protan Polska.

W systemie zakładkowym, w zależności od rodzaju podłoża, zalecana jest membrana Protan SE, membrana Protan FPO/TPO lub membrana Protan EX z laminowaną od spodu włókniną poliestrową. Pokrycie dachu zwykle tworzy membrana mocowana łącznikami do podłoża oraz izolacja termiczna. Pod izolacją znajduje się natomiast warstwa paroszczelna, a pod nią podłoże, np. beton, blacha stalowa, drewno czy aluminium.

Montaż mechaniczny jest również stosowany w przypadku tarasów z eksponowaną membraną tarasową. Na twardych podłożach, jak np. beton, do montażu eksponowanej membrany tarasowej dobrze sprawdzi się zbrojona włókniną szklaną membrana Protan GT. W przypadku, kiedy pod membraną będzie znajdowała się izolacja termiczna zalecamy stosowanie membrany Protan T.

System dachów balastowanych

Dachy balastowane są pokryte membraną z warstwą balastu w postaci np. żwiru, gleby lub płyt chodnikowych. To trwałe i szczelne rozwiązanie, które zapewnia dodatkową przestrzeń użytkową na dachu, daje swobodę projektowania (np. zielonej powierzchni), a jednocześnie chroni budynek przed działaniem słońca i wiatru. Możliwe jest tutaj zastosowanie membrany dachowej w większych arkuszach bez konieczności użycia łączników mechanicznych w środkowej części dachu. Przekłada się to na łatwy i szybki montaż. Konieczne jest natomiast mechaniczne zamocowanie membrany wokół wszystkich przebić oraz na krawędziach dachu.

W strefach dachu, gdzie siła ssania wiatru jest większa – na narożnikach i po obwodzie – niezbędny może być również dodatkowy balast. Zamiast żwiru można więc użyć betonowych płyt. Dla systemów balastowanych zalecane są membrany: Protan G, Protan GG, Protan FPO/TPO oraz Protan SE Titanium+ które są odporne na przerastanie korzeni i oddziaływanie mikroorganizmów.

W przypadku rozwiązań balastowanych możliwe jest też zastosowanie dachu odwróconego, gdzie membrana znajduje się pod warstwą izolacyjną, która zapewnia dodatkową ochronę przed temperaturą oraz uszkodzeniami mechanicznymi. Płyty termoizolacyjne muszą być nienasiąkliwe i powinny być wówczas zamontowane na pióro i wpust lub dwuwarstwowo z przesunięciem warstw względem siebie, żeby zmniejszyć powstawanie mostków termicznych. Izolację, przed położeniem na niej balastu zabezpiecza się jeszcze warstwą ochronną z geowłókniny. Pomiędzy membraną a izolacją termiczną należy ułożyć warstwę separującą, a płyty termoizolacyjne powinny być dociążane, żeby wytrzymywać siłę wiatru.

System Vacuum

System Vacuum Protan to unikalne rozwiązanie montażowe, które nie wymaga łączników ani kleju. Doskonale sprawdza się, gdy podłoże nie pozwala na mechaniczne przykręcenie membrany, w przypadku dachu z papy i wówczas, kiedy pomieszczenie jest użytkowane i trzeba uniknąć hałasu związanego z pracami instalacyjnymi. W tym systemie wykorzystuje się siłę wiatru, który tworzy efekt próżni i dzięki temu membrana jest mocno przyssana do konstrukcji dachowej. – Vacuum Protan zapewnia szybki montaż, dzięki czemu budowa lub renowacja jest znacznie przyspieszona. Działa tym lepiej, im bardziej wieje. Membranę układa się w arkuszach o szerokości od 2 do 4 metrów, a następnie uszczelnia wokół attyki, ścian i ewentualnych otworów. Tylko tutaj występuje konieczność stosowania uszczelek Vacuum oraz mechanicznego zamocowania membrany przy użyciu listwy Protan oraz ukrytych kieszeni. Zastosowanie niewielu złączy świetnie sprawdza się w projektach, gdzie są wysokie wymagania odnoście szczelności, np. w budynkach pasywnych – podkreśla Jerzy Kosior. Do systemu Vacuum idealnie nadają się membrany Protan SE, Protan FPO/TPO i Protan EX.

System dachów klejonych

W skomplikowanych projektach i gdy chcemy uniknąć przebicia warstwy paroszczelnej lub jeśli na podłożu mocowanie mechaniczne jest utrudnione bądź niemożliwe, dobrym rozwiązaniem jest system dachów klejonych. Sprawdza się on np. w budynkach o wysokiej wilgotności, jak baseny czy też obiektach takich jak szpitale. Odpowiednia jest tu membrana Protan EX-A z poliestrową włókniną laminowaną od spodu.

System klejony Protan jest zgrzewany z zakładką o szerokości 100 mm. Po obwodzie dachu i przejściach przez pokrycie stosuje się dodatkowo mocowanie liniowe membrany przy użyciu listwy Protan. Rozwiązanie to sprawdza się zarówno na dachach z izolacją termiczną lub bez, w nowych oraz poddawanych renowacji obiektach.

Pokrycia dachowe Protan są trwałe i wytrzymałe w każdym klimacie. Wyróżnia je odporność na wysokie i niskie temperatury oraz promieniowanie UV. Dobrze zamontowane skutecznie chronią to co najcenniejsze i spełniają wszystkie wymogi stawiane dachom o wysokim standardzie technicznym.