Dach płaski, któremu zima niestraszna

Dach płaski, któremu zima niestraszna


Odpowiednie wykonanie i późniejsza prawidłowa eksploatacja pokrycia dachowego mają istotny wpływ na sprawność techniczną oraz trwałość obiektu. Dla „piątej elewacji”, jak określa się dach, najtrudniejszy egzamin stanowią zimowe warunki pogodowe. Obciążenie śniegiem, częste wahania temperatur i opady atmosferyczne to duże zagrożenie dla szczelności połaci. Jak o nią zadbać, aby skutecznie chroniła cały budynek?

W myśl zasady „lepiej zapobiegać niż leczyć” – dla uniknięcia nieprzyjemnych i kosztownych konsekwencji w postaci nieszczelności, strat energii cieplnej i rozwoju grzybów oraz pleśni w budynku, istotne jest dobre wykonanie dachu płaskiego, jego kontrola przed sezonem zimowym i właściwe odśnieżanie. Wraz z początkiem bieżącego roku weszły w życie nowe warunki techniczne (WT 2021), w których zaostrzeniu uległ współczynnik przenikania ciepła dla dachów, co oznacza konieczność stosowania lepszej izolacji termicznej konstrukcji i jej zabezpieczenia przed działaniem czynników atmosferycznych.

Dach pod kontrolą

Tegoroczna aura pokazuje, że śnieżne zimy w Polsce nie należą wcale do przeszłości. Właściciele i zarządcy budynków wielkopowierzchniowych muszą być więc przygotowani na trudne warunki atmosferyczne – zmienność temperatur, obfite opady i zamarzający, a potem szybko topniejący śnieg. Wymaga to wykorzystania na dachu płaskim wysokiej jakości wyrobów odpornych na działanie niskich temperatur, takich jak membrany dachowe Protan, sprawdzone w surowym, norweskim klimacie. Co istotne, ich antypoślizgowość umożliwia bezpieczne poruszanie się po połaci i prowadzenie prac konserwacyjnych, np. odśnieżanie, także wówczas, gdy pada śnieg lub deszcz.

Do uszczelnienia newralgicznych punktów pokrycia, jak np. przestrzenie przy kominie, świetlikach dachowych czy wentylatorach służy PROTAN MULTIFLEX, nowość w ofercie Protan. – PROTAN MULTIFLEX to jednoskładnikowy, elastyczny uszczelniacz, a jednocześnie klej z neutralnym systemem utwardzania. Tworzy trwałe, elastyczne spoiny o bardzo dobrej przyczepności, odporne na temperaturę 250°C i promieniowanie UV. Nie pęka i nie kruszy się nawet w przypadku długotrwałego okresu użytkowaniaMichał Miąsek, Dyrektor Zarządzający Protan Polska. Produkt stanowi doskonałe uzupełnienie systemów dachowych Protan i pozwala na uzyskanie elastycznego połączenia, niezbędnego do tego, aby pokrycie dobrze spełniało swoją funkcję.

Szczelny dach to dach zadbany i poddawany regularnym przeglądom. Przy obiektach wielkopowierzchniowych jak magazyny czy hale przemysłowe, może być to jednak zadanie skomplikowane i czasochłonne. W celu zoptymalizowania tego procesu, najlepiej więc skorzystać z pomocy fachowców – Protan zapewnia narzędzia i usługi, które umożliwiają dokładne zbadanie stanu całej konstrukcji i oszacowanie kosztów ewentualnych napraw dachu płaskiego. To znacznie ułatwienie i oszczędność, gdyż właściwie przeprowadzona kontrola pozwala uniknąć nieszczelności i poważnych remontów.

Jak odśnieżyć dach płaski?

Właściciele lub zarządcy nieruchomości z dachami płaskimi lub tymi o małym spadku są zobowiązani do utrzymania ich we właściwym stanie technicznym, co określa Ustawa Prawo Budowlane z 1994 roku. W przypadku dużych opadów może to oznaczać konieczność odśnieżania powierzchni dachu. Czy zawsze jest to jednak niezbędne?

Mając na uwadze katastrofy budowlane, których przyczyną było zaleganie na połaci dużych ilości śniegu, chce się chwycić za łopatę, aby usunąć zalegający na „piątej elewacji” ciężar. Najlżejszy jest świeży puch (jego 1m3 waży zazwyczaj nie więcej niż 70 kg). Im dłużej zalega on jednak na dachu, tym więcej chłonie wilgoci z powietrza i staje się bardziej masywny oraz zbity. Jego dolna warstwa przeistacza się w ciężki lód (w ten sam sposób powstają lodowce). Przeprowadzone w nieprawidłowy sposób odśnieżanie może jednak spowodować więcej szkód niż korzyści. Dobrze zaprojektowanego dachu, wbrew pozorom nie trzeba odśnieżać, jeśli obciążenie przewidziane dla jego konstrukcji nie jest przekroczone. Wówczas, gdy śniegu jest więcej niż określono w obliczeniach, podstawą działania powinien być projekt – mówi Michał Miąsek – W zależności od panujących warunków, wystarczające może okazać się posypanie powierzchni solą lub innymi środkami powodującymi topnienie, gdyż membrana dachowa jest na nie odporna. Częściej jednak wykorzystuje się metody mechaniczne, ale trzeba mieć na względzie to, żeby usuwając śnieg „do zera”, do samej połaci, nie uszkodzić w ten sposób membrany lub innych elementów, które mogą być niewidoczne spod śnieżnej pokrywy – dodaje dyrektor Protan Polska.

Jakie rozwiązanie zatem wybrać? Dla zachowania wieloletniej gwarancji na dachy pokryte membraną, dobrym wyborem jest powierzenie odśnieżania połaci wykonawcy. Przeprowadzi on swoja pracę fachowo, z uwzględnieniem obciążeń, specyfiki konstrukcji oraz zasad BHP, co pozwoli na przedłużenie trwałości i żywotności pokrycia. Dobrze zaprojektowany i właściwie eksploatowany dach to skuteczna ochrona budynku i znajdujących się w nim aktywów na długie lata, nawet w najbardziej surowych warunkach pogodowych.