Protan światowym liderem we wentylacji tunelowej

Protan światowym liderem we wentylacji tunelowej


Praca w tunelach i kopalniach wymaga wydajnych rozwiązań wentylacyjnych, które zapewniają świeże powietrze oraz transport gazów i pyłów z obszarów produkcyjnych.

Rozmawialiśmy z Kjell Thoen w Protan, aby dowiedzieć się, jak mierzą się z wyzwaniami z tym związanymi.

Norwegia posiada ponad 1 000 tuneli drogowych w całym kraju, a nowa infrastruktura teneli jest cały czas rozwijana, aby zapewnić lepszą dostępność dla ludności w zakresie komunikacji.

Długa historia

Protan jest jednym z wiodących światowych producentów systemów rur wentylacyjnych i dostaw do kopalń i tuneli na całym świecie. Produkcja Ventiflex Air rozpoczęła się w 1949 roku i była pierwszą elastyczną rurą wentylacyjną opracowaną i wprowadzoną do produkcji.

Dzisiejsze rury wentylacyjne oparte są na wieloletnim doświadczeniu w aerodynamice i szeroko zakrojonym rozwoju produktów. Rozwiązanie składa się z materiałów membranowych, typów złączy, haków i innych detali, których wymagają klienci firmy. Wszystkie komponenty są produkowane przez firmę Protan i są specjalnie zaprojektowane do rur wentylacyjnych z membraną PVC.

-Dostarczamy rury wentylacyjne do wszystkiego, co jest produkowane pod ziemią lub w górach, w budownictwie drogowym, kolejowym czy górniczym. Ludzie, ani maszyny nie mogą pracować bez powietrza, a my produkujemy rury wentylacyjne, które transportują powietrze do obszarów produkcyjnych, mówi Thoen.

W jakie duże projekty jesteś dziś zaangażowany w Norwegii?

– Jeden z największych dzisiejszych projektów drogowych znajduje się w rejonie Stavanger, gdzie dostarczamy rury wentylacyjne do wykonawców Kruse-Smith, grupy AF, Bilfinger Construction GMBH i Marti IAV DA. Jest to duży projekt drogowy w związku z E39, który zostanie zrealizowany jako część połączenia bezpromowego w zachodniej Norwegii z ok. 7 tys. 35 km tuneli, mówi Thoen.

– Dostarczamy rury wentylacyjne zgodne z zapotrzebowaniem klientów na powietrze w czasie prac związanych z tunelem. O naszej dostawie decyduje długość tunelu i liczba maszyn, które uczestniczą w tym przedsięwzięciu. Na tej podstawie wiemy, że potrzebny jest wentylator, który zapewni optymalną ilość powietrza i rur wentylacyjnych o odpowiedniej średnicy – ​​wyjaśnia.

Czy istnieją normy dotyczące wentylacji w projektach tunelowych?

– Oczywiście istnieją normy, które mówią o tym, ile powietrza potrzebujesz w tunelu. Istnieją wymagania, które mówiąo różnych gazach, aby nie przekraczać pewnych wartości granicznych, dlatego musimy dostarczać odpowiednią ilość świeżego powietrza . Z tunelu muszą być odprowadzane zarówno gazy, spaliny jak i pyły. Wdmuchujemy powietrze przez nasze rury wentylacyjne, które odprowadzają pył i gazy przez tunel, mówi Thoen.

Obecność międzynarodowa

Nad jakimi projektami międzynarodowymi pracujesz?

– Dostarczamy rury wentylacyjne na całym świecie, od Svalbardu po Australię. Jesteśmy jednym z największych dostawców rur wentylacyjnych na świecie. Rocznie dostarczamy ponad 600 000 metrów rur wentylacyjnych o średnicy od 200 mm do ponad 3 000 mm.

– Jesteśmy też znani z rozwiązań dla kopalni. Mimo że w Norwegii mamy niewiele kopalń, Szwecja jest dużym krajem górniczym. Dostarczamy wiele rur wentylacyjnych do trzech największych firm górniczych w Szwecji; LKAB, Boliden i Zinkgruven. Zaopatrujemy również kopalnie w Finlandii, Rosji, Turcji, Zambii, RPA, Mongolii i Chile. To kopalnie, w których rury wentylacyjne mogą działać przez 15 do 20 lat – mówi.

Ciągłe ulepszenia

– Nieustannie pracujemy nad ulepszeniami, szczególnie w zakresie jakości tkaniny. Musimy posiadać jakość, która spełni wymagania, naszych klientów i ich potrzebom. Może to wahać się od nacisku lub naprężenia mechanicznego, jakie musi wytrzymać tkanina. Ciężko pracujemy również, aby ułatwić łączenie kilku rur, wyjaśnia Thoen.

– Tkanina wzmacniająca produkowana jest we własnej fabryce włókienniczej. Aby osiągnąć wymagane właściwości, tkanina, a tym samym membrana, jest mocniejsza w kierunku promieniowym niż w kierunku osiowym, ze względu na właściwości ciśnieniowe. Tkanina jest specjalnie przygotowywana, aby zminimalizować długość i rozmiar uszkodzeń spowodowanych rozdarciem. Zewnętrzna powierzchnia jest pokryta specjalnie opracowanym PVC, który jest odporny na uszkodzenia i zużycie mechaniczne i jest wystarczająco gruba, aby chronić tkaninę. Wewnątrz Ventiflex Air ma zapewniać niski opór przepływu powietrza, co pomaga zaoszczędzić energię, mówi

– Rura wentylacyjna ma określoną długość, najczęściej od 10 do 20 metrów, ale także od 100 do 200 metrów, które są najczęściej używane w maszynach drążących tunele. Rura wentylacyjna zaczyna się na zewnątrz na świeżym powietrzu i wydłuża się w miarę jak tunel strzela do wewnątrz. Tunel może mieć wiele kilometrów, a rura wentylacyjna musi być podłączona na kilku odcinkach do tunelu. Wymaga to dobrych połączeń w miejscach łączenia rur i różnych typów połączeń do różnych zastosowań. Z biegiem czasu opracowaliśmy zarówno rzepy, jak i zamki błyskawiczne, które są jednymi z najlepszych na rynku. – Nieustannie pracujemy nad poprawą jakości tekstyliów, powłok, PVC i rodzajów sprzęgieł – mówi.

Rury wentylacyjne własnej produkcji

– Jesteśmy jedyną firmą na świecie, która wszystko robi sama. Tekstylia są dziane w naszej własnej fabryce w Szwecji, która wysyła rolki tekstyliów do naszej fabryki powlekania w Drammen, która dodatkowo pokrywa tkaninę PVC, aby stała się gęstym materiałem w rolkach o standardowej szerokości i długości. Z fabryki w Drammen rolki są wysyłane do fabryki w Nesbyen, która montuje rury wentylacyjne, zgrzewa tkaninę do odpowiedniej średnicy rury i instaluje zamki błyskawiczne, rzepy lub stalowe złączki pierścieniowe, wyjaśnia Thoen.

– W pełni zautomatyzowany proces zgrzewania, pozwala nam dostarczać rury o średnicy od 200 mm do ponad 3000 mm, we wszystkich żądanych długościach. Ciągły, wzdłużny grzebień zawieszenia z oczkami z PVC zapewnia stabilny i dobry montaż oraz poprawia przepływ powietrza. Testy pokazują, że połączenia wraz z innymi komponentami w naszym systemie rurowym dają najlepsze wyniki w transporcie powietrza do tuneli i kopalń – mówi.

– Główny nacisk zawsze był kładziony na zdrowie i bezpieczeństwo, dlatego dostarczamy rury wentylacyjne, które są ognioodporne i samogasnące. Protan AS jest również akredytowany i certyfikowany zgodnie z normą jakości ISO 9001 oraz normą środowiskową 14001. Posiadamy własne laboratorium, które posiada akredytację DNV. Wszystko to oznacza, że ​​jesteśmy w stanie wygrywać oraz dostarczać rozwiązania dla najwiekszych projeków na całym świecie – podsumowuje Thoen.

Dane z Transport i Infrastruktura