Niebieskozielony dach ożywia  budynki

Niebieskozielony dach ożywia budynki


Dachy mają nieograniczony potencjał, który jest ograniczony tylko fantazją architekta lub budowniczego. Ale jak najlepiej spełnić zielone marzenie na dachu?

 

Centrum Oslo, lipiec 2020 r.: Z przyjemną letnią bryzą we włosach idziesz boso po tarasie, mijając pomidory i truskawki w pełnym rozkwicie. Kiedy kładziesz się na leżaku, podczas gdy grill skwierczy w rogu, pszczoła brzęczy obok, szukając nektaru w słonecznikach, które posadziłeś wiosną.

Ze swojego tarasu na dachu spoglądasz na sąsiednie szare budynki z dużą i martwą powierzchnią dachu, przerywaną przez kilka rdzewiejących i szumiących systemów wentylacyjnych, skupiska starych anten satelitarnych, plątaninę kabli oraz rur.

Popijasz lemoniadę, którą zrobiłeś z cytryny i rabarbaru, uśmiechasz się beztrosko na ogłoszenie radiowe o obfitych opadach dziś wieczorem w Oslo.

IKEA Bergen.jpg

IKEA Åsane: "Spacer po dachu Ikei jest jak spacer po górach. Stało się zielonym płucem w Åsane pod Bergen", napisał Bergens Tidende o dachu IKEA w Åsane pod Bergen. Pokrycie rozchodnika zostało dostarczone przez Bergknapp, a zabezpieczenie hydroizolacyje poszycia dachowego dostarczyła firma Protan. Zdjęcie: Bergknapp

Stwórz żywy budynek

Opis beztroskiego plażowicza w oazie na szczycie budynku w centrum Oslo to nie tylko eksperyment myślowy. Dachy mają nieograniczony potencjał, który ogranicza jedynie fantazja architekta lub projektanta.

Spójrz na zdjęcie lotnicze dowolnego norweskiego miasta i zobacz, jakie są możliwości. A co z przedszkolem na szczycie Hotell Norge w Torgallmenningen w Bergen? Trening formacyjny z Rosenbergiem na dachu szpitala św. Olafa? Co powiesz na wizytę w najlepszym parku i restauracji w mieście, zasilanej czystą energią z parku słonecznego na dachu ratusza w Oslo? Czy po prostu zwiększenie wartości nieruchomości i lepszą jakość życia mieszkańców poprzez dostęp do dachu jako dodatkowej kondygnacji rekreacji, gdzie ludzie mogą bawić się wśród flory i fauny – nowego miejskiego ekosystemu?

- Zastępując dachówki i papę dachową naturalnymi biotopami, które należą do Oslo, możemy przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego, mówi Andreas Christoffer Pay, dyrektor generalny dewelopera Urbanium.

Urbanium wyraźnie koncentruje się na środowisku, recyklingu i ekologii i jest liderem w budowie zielonych dachów, na przykład w Sørenga w Oslo.

- Widzimy, że w ostatnich latach architekci zdają sobie sprawę z walorów estetycznych dachów i tego, że mogą być wykorzystywane nie tylko jako miejsce do odwiedzenia. Zielony dach stał się częścią planu krajobrazowego, mówi Pay.

Piąta i zapomniana fasada

Możliwości zielonego, żywego i dostępnego dachu są prawie nieskończone. Ale radio ostrzega plażowicza wciąż przed ulewnym deszczem tego wieczoru. Jak to się dzieje, że możemy się tak łatwo uśmiechać, gdy widzimy, co dzieje się z deszczem i systemem odwadniającym za każdym razem, gdy niebo otwiera się nad norweskimi miastami?

Zdajemy sobie sprawę, że ulewa będzie silniejsza i wody opadowej będzie więcej niż zdoła odprowadzić infrastruktura miejska co w konsekwencji prowadzi do powstawiania szkód środowiskowych każdego roku.

Dlatego tak ważne jest stworzenie systemu odprowadzania wód powierzchniowych, w gęsto zaludnionych obszarach nie ma na to wystarczająco dużo miejsca. Poza tym rozkopywanie ulic i chodników jest kosztowne. Dlatego rozwiązania należy szukać nad nami, nie rezygnując z ekologicznych projektów Urbanium, drzew cytrynowych czy potencjalnych paneli słonecznych na dachu ratusza. Bjørn Nordseth, szef sprzedaży w Protan, wyjaśnia:

- Odpowiedzią są niebiesko-zielone dachy. Niebieskie, ponieważ dach zamieniony jest w zbiornik wód powierzchniowych, który powoli odprowadza wodę z ulewnych deszczy do systemu retencyjnego, a zielony, ponieważ piąta fasada budynku, w której obecnie znajdują się systemy wentylacyjne i okablowania, została zastąpiona przez naturę i tereny zewnętrzne. 

Scena zaangażowana na rzecz środowiska

Pierwszy niebieskozielony dach Urbanium można znaleźć w Hauskvartalet (dzielnica Haus) w Oslo. Znajduje się na szczycie zupełnie nowej sceny Vega. Cały obszar został przekształcony w ekologiczno-kulturalną dzielnicę miasta, coś, co wymagało czegoś więcej niż dachu, który nie jest w stanie obsłużyć wód powierzchniowych. Niebieski dach musiał być połączony z zielonym elementem i właśnie tam wkroczył Protan ze swoim rozwiązaniem BlueProof Green.

- Można powiedzieć, że wraz z Vega Scene przekształciliśmy i unowocześniliśmy to, co było ekologicznie martwym obszarem, a jednocześnie położyliśmy podwaliny pod zarządzanie wodami powierzchniowymi na terenach gęsto zaludnionych przez następne pokolenie. Było to możliwe dzięki rozwiązaniu Protan i solidności produktu, mówi Andreas Christoffer Pay z Urbanium.

Vega Scene (2).jpgVega Scene: pierwszy niebiesko-zielony dach Oslo znajduje się na szczycie Vega Scene. Cały obszar został przekształcony w ekologiczno-kulturalną dzielnicę miasta oraz w coś, co wymagało czegoś więcej niż tylko dachu, który mógłby odprowadzać wodę powierzchniową. Pod warstwą rozchodnika znajduje się membrana Protan. Zdjęcie: Urbanium.

Koncepcja BlueProof Green jest uważnie obserwowana przez interesariuszy, takich jak Agencja Robót Wodno-Kanalizacyjnych gminy Oslo oraz Norweska Dyrekcja Budownictwa i Nieruchomości. To nie tylko potencjalne rozwiązanie problemu wód powierzchniowych, które co roku obserwujemy na ulicach, ale także zielony dach przyczynia się do śladu ekologicznego budynku.

Z niebiesko-zielonym dachem Urbanium stworzyło wyjątkowy i żywy budynek, który zmienia charakter wraz z porami roku – jednocześnie pozwalając beztrosko się uśmiechać na ulewny deszcz lejący się za oknem.

Protan BlueProof Green

Protan BlueProof Green


Protan Blue Proof Green łączy bezpieczną gospodarkę wodami powierzchniowymi z zielonym ogrodem na szczycie budynku. Takie rozwiązanie nazywamy nowoczesnym i bezpiecznym dachem.

Dowiedz się więcej