Wykorzystanie funkcjonalności przestrzeni dachowej

Optymalne wykorzystanie powierzchni pokrycia

Dla obiektów przemysłowych, szczególnie tych z dużymi, płaskimi dachami, takich jak centra logistyczne, magazyny itp., instalacja paneli słonecznych to doskonały sposób na zaadaptowanie niewykorzystanej przestrzeni dachu. Panele słoneczne przekształcają pokrycia w aktywa produkcyjne, generując czystą energię i dostarczając znaczące korzyści ekonomiczne.

Integracja z istniejącymi konstrukcjami

Systemy paneli słonecznych można zintegrować z nowymi konstrukcjami lub zamontować w istniejących budynkach. Protan oferuje rozwiązania, które sprawią, że Twój dach będzie dobrze przygotowany na montaż paneli fotowoltaicznych bez naruszenia integralności podłoża i jego szczelności, konstrukcji lub wodoodporności. Membrany hydroizolacyjne Protan, takie jak PVC lub TPO są dostępne w jasnych kolorach i mają za zadanie odbijać promieniowanie słoneczne, zapobiegając nagrzewaniu i maksymalizując wydajność paneli słonecznych.

Wartościowa propozycja dla klientów biznesowych

Znaczące oszczędności ekonomiczne

Instalując panele słoneczne, firmy mogą drastycznie obniżyć koszty energii. Generowanie własnej energii elektrycznej, zmniejsza zależność od sieci i zapewnia bufor przed rosnącymi cenami energii. Dodatkowo dostępne są różne zachęty, ulgi podatkowe i rabaty w celu dalszego ulepszania instalacji fotowoltaicznych.

Lepsze wyniki w Certyfikatach środowiskowych

Energia słoneczna to czyste, odnawialne źródło energii, które zmniejsza emisję gazów cieplarnianych. Wdrożenie technologii pozyskiwania energii słonecznej świadczy o zaangażowaniu w zrównoważony rozwój, dbając o środowisko wokół Twojej firmy i zgodność z celami społecznej odpowiedzialności biznesu.

Zwiększona wartość nieruchomości i wykorzystanie aktywów

Nieruchomości wyposażone w panele fotowoltaiczne często odnotowują wzrost wartości rynkowej, ze względu na długoterminową perspektywę oszczędności energii i korzyści w zakresie zrównoważonego rozwoju. Zmieniając dach w obiekt wytwarzający energię, nie tylko zwiększysz wartość swojej nieruchomości, ale także zoptymalizujesz wykorzystanie powierzchni budynku.

Niezależność energetyczna i niezawodność

Panele słoneczne gwarantują niezależność energetyczną, zmniejszając zależność od zewnętrznych źródeł energii. Jest to szczególnie korzystne w regionach o wysokich kosztach energii elektrycznej lub w regionach, w których występują przerwy w dostawie prądu. Posiadanie niezawodnego i przewidywalnego źródła energii może poprawić stabilność operacyjną i efektywność.

Profesjonalny montaż i konserwacja

Ważne parametry, o których należy pamiętać podczas instalowania i konserwacji ogniw słonecznych na dachach. Przepisy mogą różnić się w różnych krajach:

NOWE BUDYNKI: Przed rozpoczęciem inwestycji różne zaangażowane strony (np. właściciele projektu, odpowiedzialni wykonawcy i dostawcy) muszą uzgodnić szczegóły inwestycji i przestrzegać przepisów dotyczących zastosowanej technologii. Może to obejmować odpowiednią jakość pokrycia dachowego, wytrzymałość na rozciąganie izolacji, wymagania przeciwpożarowe itp.

 • Wszystkie zaangażowane strony muszą współdziałać i komunikować się.
 • Należy zapewnić dostęp i możliwość konserwacji całego dachu
  po dostawie paneli słonecznych.
 • W przypadku mocowania mechanicznego lub rozwiązań obciążeniowych, konstrukcja musi to umożliwiać i absorbować odpowiednie siły.
 • Niezależnie od wyboru rozwiązania należy zadbać o drenaż i wodoszczelność pokrycia.

ZANIM ZACZNIESZ: Przed rozpoczęciem inwestycji, różne zaangażowane strony (np. właściciel, wykonawca, projektant, dostawcy) muszą uzgodnić szczegóły inwestycji i przestrzegać przepisów dotyczących dostawy. Instalacja paneli fotowoltaicznych na dachu wiąże się ze zmianą elewacji i oznacza, że projekt prawdopodobnie wymaga zgłoszenia.

Ponadto doradca ds. bezpieczeństwa budowlanego oraz konstruktor musi przyjrzeć się i zaplanować projekt pod każdym względem, począwszy od mocowania, obliczenia obciążenia, konstrukcji nośnej itp. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na jakość pokrycia dachowego. Jeśli chodzi o inwestycję, istotne jest sprawdzenie żywotności technicznej istniejącego pokrycia dachowego i tego, czy da się zamontować na dachu nowy panel fotowoltaiczny. Czy wytrzymałość izolacji termicznej na ściskanie jest prawidłowa? Czy instalacja powoduje zmianę obciążenia ogniowego wymagającą nowych obliczeń? Itp…

 • Zaangażowane strony muszą współdziałać i znać przepisy.
 • Należy zapewnić dostęp do całego dachu i możliwość konserwacji, po zakończeniu montażu paneli fotowoltaicznych.
 • W przypadku rozwiązań mocowanych mechanicznie lub balastowanych, konstrukcja musi umożliwiać absorpcję odpowiednich sił.
 • Ważne jest potwierdzenie, że żywotność techniczna i trwałość dachu odpowiada wymogom instalacji nowego systemu paneli słonecznych.
 • Niezależnie od wyboru rozwiązania należy zadbać o drenaż i wodoszczelność pokrycia.

Wieloletnia trwałość i minimalna konserwacja

Systemy paneli słonecznych wymagają minimalnej konserwacji, zazwyczaj obejmującej regularne i okresowe czyszczenie i inspekcje. Trwałe membrany dachowe Protan zmniejszają potrzebę konserwacji i wydłużają żywotność zarówno dachu, jak i paneli słonecznych, zapewniając ochronę Twojej inwestycji i funkcjonalność przez wiele lat.

DSC02491.jpg

Wniosek: Inteligentna i przyszłościowa inwestycja biznesowa

Inwestycja w panele fotowoltaiczne to strategiczna decyzja dla firm, których celem jest optymalizacja powierzchni dachowej i osiągnięcie znaczących korzyści gospodarczych i środowiskowych. Innowacyjne rozwiązania dachowe Protan zwiększają wydajność i trwałość systemów paneli słonecznych, zapewniając kompleksowe podejście do zrównoważonej produkcji energii.

Przekształcając swój dach w wodoodporny, funkcjonalny i generujący energię element, możesz to zrobić zabezpieczając swoje wartości na przyszłość. Zwiększ wartość nieruchomości i wykaż się silnym zaangażowaniem w odpowiedzialność za środowisko.

Aby uzyskać więcej informacji na temat tego, jak Protan może pomóc Ci zmaksymalizować wartość Twojego dachu za pomocą paneli słonecznych, odwiedź:
https://www.protan.pl/systemy-dachowe/solar-roof/