Dach odporny na wiatr

Dach odporny na wiatr


Dach jako przegroda zewnętrzna budynku, narażony jest nie tylko na działanie zmiennych temperatur, deszczu i śniegu, lecz także podmuchów wiatru. W przypadku wielkopowierzchniowych dachów płaskich, w zależności od położenia budynku i jego konstrukcji, napór wiatru może być wyjątkowo silny, dlatego niezbędne jest zastosowanie wytrzymałych rozwiązań, takich jak membrany dachowe Protan.

Na dachy płaskie silne podmuchy oddziałują w charakterystyczny sposób. Wiatr powoduje na nich powstawanie podciśnienia ze względu na różnicę pomiędzy ciśnieniem statycznym a dynamicznym. Przy huraganach podciśnienie to może wynosić nawet kilkaset kilogramów na metr kwadratowy, przy czym najbardziej wystawione na jego działanie są narożniki oraz krawędzie połaci. W przypadku turbulencji, konstrukcja pokrycia jest także narażona na ciśnienie od góry oraz z wnętrza budynku, wywołane przez nieszczelności ścian i dachu. Wykorzystanie odpowiednich systemów, takich jak membrany dachowe Protan, ma więc kluczowe znaczenie dla skutecznej ochrony całego obiektu przed działaniem trudnych warunków atmosferycznych.

Dach odporny na wiatr

Kalkulacja obciążenia wiatrem

Zarówno w przypadku dachów płaskich na nowych, jak i remontowanych budynkach, bardzo ważne jest wykonanie w ramach projektu kalkulacji ssania wiatru. Powinna ona uwzględniać takie informacje, jak: region, w którym położony jest obiekt, jego wysokość, kategorię i topografię terenu, wysokość nad poziomem morza, a także typ dachu.

Konieczne jest również określenie sił oddziałujących na dany fragment dachu. Pokrycie dachowe z uwagi na działanie sił wiatru można podzielić na trzy strefy: narożną, brzegową i środkową lub cztery strefy: narożną, brzegową zewnętrzną, brzegową wewnętrzną i środkową. Wpływ wiatru jest największy w strefie narożnej i brzegowej. Najmniejsze oddziaływanie wiatru występuje w strefie środkowej dachu.

Na podstawie normy PN-EN 1991-1-4:2008/A1:2010, w Polsce obowiązują trzy strefy obciążenia wiatrem. Najłagodniejsze warunki panują w pierwszej strefie obciążenia wiatrem. Z jego maksymalną siłą mamy do czynienia na północy – w województwie pomorskim i zachodniopomorskim. W strefie III należy określić prędkość bazową wiatru względem wysokości nad poziomem morza. W zależności od lokalizacji budynku i jego specyfiki, w obszarach wystawionych na silne działanie wiatru można zastosować rozwiązania Protan – system standardowy zakładkowy, Vacuum, Secret Fix, prefabrykowane arkusze oraz system attykowy.

Montaż membrany z wiatrem

Im mocniej wieje, tym lepiej? W przypadku systemu Vacuum Protan, tak. Jego montaż na powierzchni dachu nie wymaga łączników ani kleju. Siła wiatru tworzy efekt próżni, co sprawia, że membrana jest mocno dociskana do konstrukcji dachowej, a działanie wiatru zostaje przeniesione na konstrukcję. W warstwie pomiędzy membraną a szczelnym, nośnym podłożem tworzy się podciśnienie. – To rozwiązanie, które bardzo dobrze sprawdza się w surowych warunkach klimatycznych – mówi Jerzy Kosior, Doradca Techniczny Protan Polska – Brak łączników sprawia, że warstwa paroszczelna nie ulega przebiciu. Montaż jest szybki i bezgłośny, membranę układa się w arkuszach o szerokości od 2 do 4 metrów, a następnie mocuje się mechanicznie przy użyciu listew stalowych oraz ukrytych kieszeni i uszczelnia się ją tylko wokół attyk, ścian i ewentualnych otworów. W całej Europie już kilka milionów dachów zostało wykonanych z wykorzystanie Vacuum Protan – dodaje ekspert. Do zastosowania z system idealnie nadają się membrany Protan SE i Protan EX.

Vacuum System

Szczelny i trwały dach w szybki sposób

Na obszarach wystawionych na silne działanie wiatru tam, gdzie dach musi być położony szybko, odpowiednim wyborem są natomiast prefabrykowane arkusze Protan. Takie rozwiązane znacznie upraszcza i skraca montaż w porównaniu ze standardowym systemem zakładkowym – duże części membrany kładzione są jednocześnie, co ogranicza konieczność zgrzewania. Arkusze można też optymalnie dostosować do specyfiki danego dachu, zmieniając odległość pomiędzy pasami zgrzanymi do spodniej warstwy.

Do krycia fragmentów dachu, które są najbardziej narażone na działanie wiatru (jak np. narożniki czy krawędzie) przeznaczony jest system Secret Fix Protan, zalecany w przypadku mocowania mechanicznego. Wykorzystuje on membranę o szerokości 2 metrów ze wzmocnionymi pasami zgrzewanymi poprzednie do spodniej warstwy. Niewielka ilość złączy i szybki montaż przyspieszają proces budowlany z jego użyciem.

Z myślą o zabezpieczeniu krawędzi dachu (attyki) przed silnym wiatrem Protan opracował zaś specjalny system attykowy – połączenie listwy stalowej Protan z prefabrykowanym systemem Parapet Skirt Protan ze zgrzewanym pasem lub kieszenią. Stalowa listwa zapewnia liniowy montaż mechaniczny oraz zmniejsza ryzyko obciążeń punktowych na zgrzewach i łączeniach. Dzięki swojej sztywności i wytrzymałości, listwa równomiernie rozprowadza siły pionowe i poziome oddziałujące na dach.

Ekstremalne zjawiska pogodowe, w tym huragany i wiatry, nabierają na sile. W przypadku budynków, najbardziej narażone na ich działanie są właśnie dachy. Dokładne zaprojektowanie i solidne wykonanie ich połaci z wykorzystaniem rozwiązań odpornych na trudne warunki atmosferyczne, to skuteczna ochrona całego obiektu oraz spokój i bezpieczeństwo dla jego użytkowników.