Rockwool collaboration.png

Zrównoważony rozwój: wspólny projekt dotyczący ograniczenia ilości odpadów

Odpady stanowią znaczące wyzwanie środowiskowe w branży budowlanej, a Protan podejmuje obecnie ważny krok w zmniejszaniu ilości odpadów, poprzez współpracę z jednym z naszych dostawców izolacji - firmą Rockwool.

arrow_downward

Według danych Norweskiego Urzędu Statystycznego (SSB) działalność budowlana generuje aż 25% odpadów w Norwegii, a 30% masy materiałów przywożonych na budowy ląduje jako odpady*. Protan, wiodący gracz w branży, uznał izolację za znaczące źródło odpadów na swoich placach budowy.

Co możemy zrobić, jako firma stawiająca na zrównoważony rozwój, aby przyczynić się do ograniczenia ilości odpadów?

«Mamy ambitne cele w zakresie zrównoważonego rozwoju i aby odnieść sukces w ich osiągnięciu, kluczowa jest dla nas współpraca z naszymi dostawcami. Współpraca jest również ważna dla zapewnienia innowacyjności i wydajności, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedzialnego wykorzystania zasobów w całym łańcuchu wartości”. Line Brødremoen Brevig, menedżer ds. zrównoważonego rozwoju, Protan

Głównym dostawcą wełny mineralnej Protan jest firma Rockwool. Izolacja dostarczana jest na przyjaznych dla środowiska paletach, jednak zmiany w projekcie utrudniły zastosowanie dla środowiska paletach  jako części rozwiązania dachowego. Doprowadziło to do powstawania dużych ilości odpadów na placach budowy. Dla przykładu: do projektu IKEA Vestby dostarczono około 9500 m3 wełny mineralnej oraz przyjazne dla środowiska palety wełny. W ramach tego projektu ilość odpadów - pozostałości izolacji, wyniosła 250 m3 i około 500 drewnianych palet.

W ramach inicjatywy mającej na celu zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych i ilości odpadów, Protan i Rockwool zainicjowały w firmie Rockwool projekt, w ramach którego zbadana zostanie możliwość zmiany konstrukcji palety, tak aby podłoże na palecie mogło służyć również jako materiał izolacyjny. Inicjatywa ta ma nie tylko potencjał znacznego zminimalizowania ilości odpadów, ale także doprowadzi do oszczędności, poprawy ergonomii pracy i zmniejszenia dodatkowego obciążenia pracą na dachu.

Oprócz wewnętrznego projektu Rockwool, Protan zbada możliwość udziału w programie Rockwool „Rockcycle”, który koncentruje się na recyklingu wełny skalnej, a nie na wyrzucaniu w pełni nadającego się do użytku materiału jako odpadu. Utylizując wełnę mineralną za pośrednictwem Rockcycle, Protan pomoże „zamknąć koło”, dzięki czemu wełna mineralna będzie mogła odrodzić się w nowe, wytrzymałe produkty ROCKWOOL. Wspomniane wyżej nóżki paletowe, które nie służą bezpośrednio do izolacji dachu, również będą mogły zostać poddane recyklingowi.

Rzeczona współpraca podkreśla znaczenie dobrych partnerstw i kooperacji w identyfikowaniu i wdrażaniu skutecznych i zrównoważonych rozwiązań. Skupienie się firmy Protan na zaangażowaniu zasobów wewnętrznych, w tym kolegów z działu zakupów, HMSK i Protan Entreprenør AS (dekarze), a także firmy Rockwool, ilustruje zaangażowanie w znajdowanie innowacyjnych i zrównoważonych odpowiedzi na wyzwania związane z odpadami w sektorze budowlanym. To nie tylko ważny krok dla Protan i Rockwool, ale inspirujący model dla całej branży, jeśli chodzi o stawianie czoła wyzwaniom środowiskowym poprzez współpracę i optymalizację procesów.

*(source for 30% https://www.sciencedirect.com /topics/earth-and-planetary-sciences/construction-waste).

Animation - Futureproofing Waterproofing - Signatu.gif