IMG_7163-smal.png

Śledzenie przepływu powietrza

Virinco Technology, firma specjalizująca się w opracowywaniu i dostarczaniu niestandardowych rozwiązań dla różnorodnych klientów, niedawno współpracowała z Protan AS w celu opracowania czujnika przepływu powietrza dla naszych systemów Ventiflex.

arrow_downward

To udane partnerstwo wykorzystało doświadczenie obu firm, aby stworzyć rozwiązanie, które zwiększa bezpieczeństwo tego systemu. Po szeroko zakrojonych badaniach i testach, z dumą ogłaszamy, że czujniki o nazwie Protan VentiSmart są już gotowe do wprowadzenia do sprzedaży. Czujniki te są w stanie wykryć uszkodzenia lub rozdarcia, które mogą wystąpić w kanałach Ventiflex.

Geneza współpracy

W Protan mieliśmy pomysł na produkt, który monitorowałby i wykrywał dziury i nieszczelności w kanałach Ventiflex i poszukiwaliśmy partnera, który pomógłby w stworzeniu takiego czujnika. Zależało nam na rozwiązaniu, które można łatwo wdrożyć na całym świecie i zapewnić bezpieczeństwo i wydajność naszych systemów. Virinco Technologies, jako lokalna firma z Drammen, posiadająca bogate doświadczenie w technologii czujników, wydawała się być idealnym partnerem. Sąsiedztwo pozwoliło na rozpoczęcie współpracy, która była kluczowa w fazie przygotowywania koncepcji i rozwoju czujnika Protan VentiSmart.

W trakcie realizacji projektu ściśle współpracowaliśmy, aby zapewnić, że czujniki przepływu powietrza spełniają specyficzne wymagania. Aby to osiągnąć, podzieliliśmy się pomysłami, przeprowadziliśmy dokładne badania oraz wykorzystaliśmy wiedzę i doświadczenie firmy Virincos w zakresie technologii czujników. Celem było stworzenie rozwiązania, które zapewniłoby zwiększone środki bezpieczeństwa dla systemów wentylacyjnych. Po tym jak czujniki zostały opracowane, przetestowano je i zainstalowano w różnych tunelach w Norwegii - z wielkim sukcesem!

Projekt pilotażowy w Austrii

W ramach testu czujniki przepływu powietrza były zamontowane na przewodzie Protan Ventiflex, wzdłuż 25-kilometrowego tunelu wodnego w Kühtai w Tyrolu w Austrii. Projekt ten jest częścią rozbudowy istniejącego obiektu elektrowni wymagający wykopu tunelu, budowy m.in nowego zbiornika z zaporą o wysokości 113 m oraz utworzenia podziemnej stacji pompowej w elektrowni wodnej.

Czujniki wykorzystują zaawansowane i inteligentne oprogramowanie do analizy wzorców i identyfikacji nieprawidłowości w przepływie powietrza. Dzięki ciągłemu monitorowaniu przepływu powietrza w kanałach Ventiflex, czujniki Virinco potrafią wykryć uszkodzenia lub rozdarcia, umożliwiając podjęcie szybkich działań zapobiegawczych, a także sygnalizują zwiększenie zużycia i kosztów energii.
System Protan VentiSmart monitoruje także powietrze zwrotne (wypływ powietrza z tunelu), aby zapewnić świeże i zdrowe środowisko dla osób pracujących w tunelu.

Zalety czujnika przepływu powietrza Virinco:

  • Wykrywanie wycieków i uszkodzeń kanałów – obniżanie kosztów energii, poprawienie wydajności i minimalizacja strat powietrza
  • Monitorowanie powietrza zwrotnego – zapewnienie wymagań dotyczących jakości powietrza
  • Niskie zużycie mocy – długa żywotność baterii
  • LoRa Radio – duży zasięg transmisji
  • Bezprzewodowe połączenie – łatwa instalacja
  • Interfejs użytkownika oparty na chmurze – łatwy dostęp

Zalety Protan VentiSmart:

  • Protan jest jedynym dostawcą, który może dostarczyć taki system monitorowania, który jest bezprzewodowy, a także minimalizuje liczbę komponentów w systemie.
  • VentiSmart minimalizuje możliwość wystąpienia turbulencji w obszarze, w którym znajdują się czujniki, ponieważ czujniki są małe i dodatkowo przymocowane do ścianki rurki.
20231122_123007.jpg
20231122_121432.jpg
20231122_135317.jpg