Odprowadzenie wody z dachu płaskiego – jak i gdzie odprowadzić wodę deszczową?

Prawidłowe odprowadzenie wody deszczowej jest niezbędne dla trwałości i bezpieczeństwa użytkowania każdego dachu. Jak zapewnić skuteczny odpływ wody w przypadku dachu płaskiego, pozbawionego dużych spadków? Do wyboru jest kilka rozwiązań, a kluczową kwestię stanowi odpowiednie wykonanie hydroizolacji. Pomoże w tym wykorzystanie systemu z wysokiej jakości membranami dachowymi.

Nowoczesne dachy płaskie zachwycają swoim minimalistycznym kształtem i funkcjonalnością. Można na nich zaaranżować np. zieloną przestrzeń lub taras. Doskonale sprawdzają się m.in. na obiektach magazynowych, handlowych i przemysłowych, a także domach jednorodzinnych. Zmiany klimatu powodują, że coraz częściej mamy do czynienia z tzw. deszczami nawalnymi, czyli krótkotrwałymi opadami na niewielkim obszarze, jednak o dużym natężeniu (w ciągu godziny opad wynosi powyżej 40 mm). Konstrukcje dachów płaskich, ze względu na swoją charakterystykę, mogą być więc bardziej narażone na przeciekanie oraz zaleganie wody opadowej. Wymagają odpowiedniego uszczelnienia i odwodnienia.

Odprowadzenie wody z dachu płaskiego – dostępne rozwiązania

Żeby umożliwić odprowadzenie wody z dachu płaskiego można wykorzystać różnorodne rozwiązania. Jednym z nich jest „klasyczne” odwodnienie za pomocą orynnowania. Może się ono jednak okazać, zwłaszcza przy obfitych opadach, niewystarczająco skuteczne. Rynny umieszczone na ścianach zewnętrznych budynku z dachem płaskim mogą też negatywnie wpływać na estetykę obiektu.

Do odprowadzenia deszczówki można też wykorzystać system wewnętrzny – wpusty montowane w najniższym punkcie dachu. Wpusty zbierają wodę z określonej powierzchni dachowej i odprowadzają ją do rury spustowej. Takie rozwiązanie umożliwia sprawniejsze odwodnienie w porównaniu do rynien, łatwiej też zapewnić drożność całej instalacji. System oparty na wpustach może działać grawitacyjnie lub podciśnieniowo.

Samo sprawne odprowadzenie wody nawet przy intensywnych opadach to jedno. Równie istotna jest jednak kwestia, gdzie odprowadzić dalej deszczówkę? Jak zarządzać jej zasobami, żeby uniknąć zatkania całej instalacji, ryzyka lokalnych podtopień i konieczności stosowania rozległych, kosztownych systemów magazynowania? Jest na to sposób.

Jak skutecznie odprowadzić wodę z dachu płaskiego? Postaw na niebieski dach

Skuteczne odprowadzenie wody deszczowej z dachu płaskiego zapewnia zastosowanie systemu Protan BlueProof, który może być stosowany zarówno do nowych budynków, jak i w przypadku renowacji. Umożliwia on nie tylko efektywne odprowadzenie wody opadowej, lecz również bezpieczne zarządzanie deszczówką. Jak to działa? – Z większości dachów płaskich woda odprowadzana jest tak szybko, jak to tylko możliwe. Protan BlueProof zapewnia obniżenie tempa spływu, tak aby woda stopniowo i w kontrolowany sposób była odprowadzana do sieci kanalizacyjnej. To innowacyjny system dachowy skonstruowany w taki sposób, aby poradził sobie nawet z ogromną ilością opadów – mówi Jerzy Kosior, Doradca Techniczny Protan Polska.

Dzięki jego zastosowaniu, cała woda opadowa nie spływa od razu na dół, ale jej część pozostaje na dachu (szybkość zrzutu wody burzowej można zmniejszyć o 70-80%). Dlaczego to takie ważne? Ulewne deszcze w miastach zalewają ulice i paraliżują systemy kanalizacji ściekowej i deszczowej, doprowadzając do podtopień i dużych strat.

Protan BlueProof to rozwiązanie oszczędne, gdyż nie wymaga budowy drogich systemów magazynowania deszczówki i jest najbardziej ekonomiczne w porównaniu z innymi systemami odprowadzania wody. Pozwala również na oszczędność powierzchni, gdyż nie zajmuje dużo miejsca do zagospodarowania wody opadowej.

Podstawą systemu jest wysokiej jakości membrana Protan BP, a montaż odbywa się przy użyciu jednej z kilku znanych metod stosowanych przy płaskich pokryciach dachowych. Co ważne, z użyciem Protan BlueProof możliwe jest też tworzenie funkcjonalnych dachów zielonych, które dodatkowo zwiększają możliwość retencjonowania wody opadowej.