System attykowy na dachu płaskim – jakie rozwiązania wybrać?

Attyka na dachu płaskim to funkcjonalne rozwiązanie, które chroni przed zaciekaniem wody opadowej na ściany budynku i zapobiega rozprzestrzenianiu się ognia w razie pożaru. Jednocześnie jest to jeden z elementów najbardziej narażonych na działanie czynników atmosferycznych, w tym silnego wiatru. Dlatego ważne jest jego szczelne i trwałe wykończenie, co zapewnia wykorzystanie systemu attykowego Protan.
 
Attyka – czyli krawędź dachu ze ścianką – dawniej pełniła głównie funkcję dekoracyjną, stanowiąc ozdobę obiektów pałacowych, zamków i kościołów. W nowoczesnym budownictwie jako detal architektoniczny również ma korzystny wpływ na estetykę budynku, jednak przede wszystkim jest ważnym elementem konstrukcyjnym, który zwiększa bezpieczeństwo przeciwpożarowe i odgrywa istotną rolę w odprowadzaniu wody z połaci. Gdy na dachu znajduje się np. zielona przestrzeń użytkowa attyka sprawdza się też jako balustrada ochronna. Jej zastosowanie może wynikać z przepisów prawa budowlanego lub też indywidualnych preferencji inwestora.
 

Attyka zabezpieczona przed wiatrem

Z uwagi na większą siłę wiatru na krawędziach dachów płaskich, kluczowe jest odpowiednie wykonanie obróbek pionowych i poziomych attyki, żeby zapobiec uszkodzeniom membrany i w efekcie przerwaniu hydroizolacji na połaci. Przeznaczony jest do tego specjalny system attykowy Protan. To rozwiązanie elastyczne, niezawodne, a przy tym proste w montażu. Stanowi on połączenie listwy stalowej Protan Grip Bar lub listwy stalowej Protan Bar z prefabrykowanym zestawem Parapet Skirt Protan ze zgrzewanym pasem lub ukrytą kieszenią. – W systemach dachów eksponowanych Protan wymagamy liniowego mocowania membrany w miejscach przejścia pomiędzy powierzchnią dachu i attyką. Stalowa listwa umożliwia liniowy montaż mechaniczny i zmniejsza ryzyko obciążeń punktowych na zgrzewach oraz łączeniach. Listwa jest mocowana przy zmianie kąta attyki, tj. pomiędzy powierzchniami poziomymi i pionowymi. Dzięki swojej sztywności, równomiernie rozprowadza siły oddziałujące na dach, zapewnia odpowiednią szczelność oraz retencję – wyjaśnia Jerzy Kosior, Doradca Techniczny Protan Polska.
 

System attykowy Protan jest dostępny w różnych wariantach i kolorach, w zależności od specyfiki inwestycji i konstrukcji attyki. Istnieje też możliwość złożenia spersonalizowanego zamówienia. W przypadku wysokich attyk wymagane jest dodatkowe mocowanie membrany obróbkowej na powierzchni pionowej, dlatego w skład zestawu wchodzą również pasy pośrednie, pozwalające na zamocowanie membrany dachowej, co zapobiega jej uszkodzeniu przez wiatr.

Łatwy montaż i trwałość bez względu na pogodę

Podstawę systemu stanowi termoplastyczna membrana dachowa zbrojona poliestrem Protan SE ze specjalnym pasem lub kieszenią wstępnie zgrzaną ze spodnią częścią membrany. Stalowa listwa Protan Grip Bar jest mechanicznie montowana na ukrytym pasie. Dla ukrytych kieszeni zalecane jest natomiast stosowanie listwy stalowej Protan Bar, która jest wkładana do środka kieszeni. Co ważne, instalacja całego systemu może być przeprowadzana niezależnie od warunków pogodowych, co zapewnia przewidywalny i bezpieczny postęp prac. Rozwiązanie, podobnie jak wszystkie rozwiązania dachowe Protan, posiada udokumentowaną długą żywotność.

Konstrukcja dachu płaskiego powinna być wykonana w oparciu o wcześniej przygotowany projekt uwzględniający m.in. siłę ssania wiatru, region, w którym zlokalizowany jest budynek, jego wysokość oraz kategorię. Strefa brzegowa dachu, gdzie znajduje się attyka jest przestrzenią najbardziej narażoną na działanie wiatru, dlatego liniowa, bezpieczna instalacja membrany wzdłuż krawędzi ma bardzo duże znaczenie dla bezproblemowej eksploatacji całego pokrycia. Systemowe rozwiązania firmy Protan zapewniają przyjemne dla oka, szczelne i trwałe wykończenie attyki – jednego z najbardziej wymagających elementów dachu.