Najlepsze rozwiązanie na szczycie miasta

Najlepsze rozwiązanie na szczycie miasta


Ekstremalna pogoda wkrótce wróci do normy. Jednocześnie nasze miasta są gęściej zaludnione, często kosztem terenów zielonych, które zatrzymują opady.

Dla starej i niewymiarowej sieci kanalizacyjnej staje się to poważnym problemem, który można rozwiązać na dachu.

Dzisiejsza sieć wodno-kanalizacyjna zmaga się z przepustowością za każdym razem, gdy nad norweskimi miastami i miasteczkami otwierają się niebiańskie śluzy. Każdego roku dewastacja kosztuje społeczeństwo miliardy.

Odpowiedzią gmin jest najczęściej tworzenie zamkniętych obiektów wód powierzchniowych. Jeśli jednak budynek ma powstać w centrum miasta, ilość wolnego miejsca na tego typu obiekty jest ograniczona. Drogie jest także rozkopanie ulic i chodników. Rozwiązanie leży w wysokości:

­- Odpowiedzią na problem wód powierzchniowych, który obserwujemy w norweskich miastach i miasteczkach, jest wykorzystanie powierzchni dachowej, na której obecnie znajdują się tylko systemy wentylacyjne oraz inne elementy infrastruktury do odprowadzania wody, mówi Bjørn Nordseth, kierownik sprzedaży w firmie Protan.
Firma Protan wprowadziła w 2016 roku nowoczesny oraz przebadany przez Sintef sytem odprowadzania wody BlueProof.

Baglerbyen Barnehage.jpgPrzedszkole Baglerbyen: Jak zrobić miejsce na pełnoprawny plac zabaw dla przedszkola w środku gęsto zaludnionego obszaru Starego Miasta w Oslo? Odpowiedzią było umieszczenie go na dachu. Pod placem zabaw zastosowano system membran Protan. Przedszkole Baglerbyen zostało nominowane do Nagrody Architektonicznej Miasta Oslo w 2015 roku. Zdjęcie: Studio / Protan

Warunki wymagające działania

Ale dach? W tym miejscu należy przestrzegać wymogów zagospodarowania przestrzennego, czyli takich, które mówią, że rozwijając się, trzeba też zadbać o dobrze funkcjonujące zielone struktury. Wziąłeś pod uwagę, że teren zewnętrzny na parterze będą garażami i parkingami dla rowerów, a plac zabaw i ogrody można położyć na dachu. Czy jedynym rozwiązaniem jest zbudowanie mniejszego budynku, który pomieści wszystko?

Połączenie wymagań miejskich zarówno w zakresie gospodarowania wodami powierzchniowymi, jak i terenów zielonych może być twardym orzechem do zgryzienia w projektach deweloperskich w miastach i miasteczkach. Nie będzie łatwiej, jeśli do odprowadzania wody musisz wykorzystać piątą fasadę, czyli dach.

-Wyzwanie to powtórzyliśmy podczas naszych spotkań projektowych ze środowiskiem inżynierskim. W końcu my w Protan zaczęliśmy myśleć; dlaczego nie połączyć niebieskiego i zielonego dachu, wyjaśnia Nordseth.

Odpowiedź jest niebiesko-zielona

Rezultatem jest Protan BlueGreen Roof , który jest trwałym dachem, który maksymalizuje stopień wykorzystania nowego budynku - lub obiektu przeznaczonego do renowacji. Rozwiązanie to można zastosować do obu typów. System zbudowany jest w taki sposób, że dolna warstwa składa się z Protan BlueProof, który zamienia dach w zbiornik wód powierzchniowych, który w kontrolowany sposób odprowadza wodę do sieci drenażowej przez 24 godziny. W ten sposób spełnione są wymagania w zakresie gospodarowania wodami powierzchniowymi, pozwala to na uniknęcie szkód związanymi z zalaniami lub powodziami.

 

Warstwa wierzchnia składa się z Protan GreenRoof, który przekształca dach z zamkniętej górnej kondygnacji z zardzewiałymi systemami wentylacji i skupiskami starych anten satelitarnych w zielone środowisko, na przykład z ogrodami, tarasami, energią słoneczną i obszarami wspólnymi. W ten sposób spełniony jest wymóg dotyczący terenów zielonych, podnosząc jednocześnie wrażenia estetyczne budynku i jakość życia w mieście.

BlueProof Green wzbogaca dach o pozytywne efekty zielonego dachu, takie jak roślinność ochładzająca budynek w upalne dni, zatrzymywanie unoszącego się kurzu, miękkie powierzchnie dachowe tłumiące hałas, wzrost różnorodności biologicznej w mieście i wydłużanie żywotności dachu, ponieważ pokrycie dachu nie jest narażone na działanie warunków atmosferycznych i wiatru. Z dużym prawdopodobieństem zyskasz również zysk finansowy w postaci wyższej wartości cieplnej budynków.

Zaparkuj koparkę

Dla dewelopera niebiesko-zielony dach zapewnia korzyść polegającą na połączeniu różnych rozwiązań w jeden system. Połączenie zarządzania wodami powierzchniowymi i terenami zielonymi od tego samego dostawcy oznacza mniejsze zaangażowanie w koordynację prac oraz logistykę, ograniczoną ilość błędów i krótszy czas budowy.

Ale być może jeszcze ważniejsze jest to, że takie rozwiązanie przyniesie wszechstronne oszczędności w postaci wydatków związanych z przekopaniem ulic, położeniem infrastruktury przesyłowej takiej jak rury, studzieńki, zbiorniki wodne oraz z usuwaniem i odkładaniem zalegającej masy ziemnej po wykopach.

Etap dla zaangażowania w ochronę środowiska

W Hauskvartalet w Oslo znajdujemy pierwszy niebiesko-zielony dach w mieście. Znajduje się na szczycie zupełnie nowej sceny Vega. Obszar jest zagospodarowany jako miejsko-ekologiczna dzielnica kulturalna, która wymagała czegoś więcej niż tylko dachu odprowadzającego wody powierzchniowe. Niebieski dach musiał być połączony z zielonymi elementami i wtedy na scenę wkroczył Protan ze swoim unikalnym rozwiązaniem BlueProof Green.

Vega Scene (1).jpgVega Scene: Na szczycie Vega Scene znajduje się pierwszy niebiesko-zielony dach w Oslo. Jest to miejsko-ekologiczna dzielnica kulturalna, która wymagała czegoś więcej niż tylko dachu odprowadzającego wody powierzchniowe. Pod zielonym dachem z rozchodnikiem znajduje się dach firmy Protan. Zdjęcie: Urbanium

Koncepcja BlueProof Green jest uważnie śledzona przez zainteresowane podmioty, takie jak Urząd Wodno-Kanalizacyjny gminy Oslo i Statsbygg. To nie tylko potencjalne rozwiązanie problemu wód powierzchniowych, który co roku pojawia się na ulicach, ale także zielony dach przyczynia się do zmniejszenia śladu ekologicznego budynku.

Protan BlueProof Green

Protan BlueProof Green


Protan Blue Proof Green łączy bezpieczną gospodarkę wodami powierzchniowymi z zielonym ogrodem na szczycie budynku. Takie rozwiązanie nazywamy nowoczesnym i bezpiecznym dachem.

Dowiedz się więcej