impact_photo_protan-7.jpg

Membrany dachowe PCV: pionierska przyszłość zrównoważonych pokryć dachowych

Protan AS dostarcza zrównoważone i przyjazne środowisku rozwiązania dachowe, które przyczyniają się do zmniejszenia śladu CO2 i braku emisji na placach budowy. Jesteśmy dumni że nasze membrany dachowe mogą być poddane recyclingowi.

arrow_downward

Termoplastyczna membrana dachowa Protan jest zrównoważoną alternatywą dla tradycyjnej membrany bitumicznej. Na każde 50 metrów kwadratowych membrany dachowej Protan zastępującej membranę bitumiczną o grubości 5 mm, światowe zużycie ciężkiej ropy zmniejsza się o baryłkę. W 2022 roku Protan dostarczył 18 milionów metrów kwadratowych membran dachowych, dzięki czemu pośrednio zmniejszył światowe zużycie ropy o 360 000 baryłek – znaczący wkład w bardziej zrównoważoną przyszłość. Gdyby wszystkie metry kwadratowe pap bitumicznych w Europie zostały zastąpione membranami dachowymi Protan, moglibyśmy zmniejszyć emisję CO2 o równowartość emisji niemal 3 milionów samochodów rocznie.

Norwegia, aby mogła osiągnąć krajowy cel klimatyczny do 2030, musi w ciągu najbliższych siedmiu lat ograniczyć emisje o co najmniej 55% w porównaniu z poziomem z 1990. Grupa Protan jest częścią największego przemysłu w Norwegii – branży budowlanej, która odpowiada za około 15% emisji gazów cieplarnianych w kraju. Nasze produkty są sprzedawane, instalowane i używane w ponad 30 krajach i na wszystkich siedmiu kontynentach. Ta globalna obecność pociąga za sobą globalny ślad. Dlatego opracowaliśmy nasz pierwszy schemat klimatyczny, który będzie nas motywował do wprowadzania zmian i inicjowania wysiłków na rzecz ograniczenia emisji. Zaczniemy od działań, w których potencjał redukcji emisji jest największy.

Bardziej ekstremalne i częste fale upałów oraz silne ulewy stwarzają popyt na odporne i trwałe pokrycia dachowe oraz inne produkty przeznaczone do użytku zewnętrznego. Protan od kilku lat rozwija gamę odpornych i trwałych produktów, dostosowanych do wytrzymania zarówno fal upałów, jak i silnych ulew. Rozwiązania dachowe Protan zaspokoją potrzeby projektów budowlanych, które kładą nacisk na zrównoważony rozwój. Obejmuje to nasz system rozsączania wody BlueProof, a także dachy dostosowane do montażu instalacji fotowoltaicznych i instalacji dachów zielonych.

Od kilku lat wydajemy deklaracje środowiskowe produktu (EPD), obejmujące etap wycofania z eksploatacji naszych głównych produktów. W EPD wyraźnie widać pozytywny wpływ na klimat recyklingu poprzemysłowego PCW i ponownego wykorzystania recyklatu w nowych produktach, oprócz innych zrównoważonych i ekonomicznych korzyści. Nasze obiekty można przystosować do recyklingu pokryć dachowych i systemów wentylacyjnych, dzięki czemu produkty te nie trafiają do spalarni lub na wysypiska śmieci. EPD przyczynia się do realizacji punktów BREEAM i daje możliwość osiągnięcia ambitnych celów środowiskowych, określonych w mapie drogowej sektora nieruchomości do 2050.

DJI_0194.jpg

Discover Our First Sustainability Report!

Discover our sustainability goals, carbon accounting (scopes 1, 2, and 3), and key focus areas determined through our double materiality assessment. This report expresses our commitment to sustainability, outlining our efforts towards a more responsible future.