Jak założyć ogród na dachu?

Dzięki ogrodom na dachu biurowce, mieszkania w blokach i apartamentowcach oraz domy jednorodzinne stają się bardziej atrakcyjne, a ich wartość wzrasta. Popularność takiego rozwiązania w Polsce, podobnie jak i dachów płaskich, sukcesywnie rośnie. Aby z sukcesem założyć zielony ogród, na dachu, garażu czy tarasie, warto już na etapie projektowania zwrócić uwagę na istotne elementy z nim związane.

ogrod-na-dachu-warstwy.jpg

Po pierwsze, dachy zielone są cięższe, ze względu na dodatkową warstwę substratu. Przy dachach intensywnych, które posiadają znacząco większy ciężar w stosunku do ekstensywnych, grubość warstwy wegetacyjnej to 300 mm, dlatego należy pamiętać o odpowiedniej nośności stropu, już na etapie projektowania budynku.

Ponadto konstrukcja dachów zielonych wymaga, aby drenaż i warstwę zabezpieczającą układać na membranie, natomiast warstwę akumulująca wodę pomiędzy glebą, a warstwą drenującą. Przed pokryciem membrany kolejnymi warstwami dachu, bardzo ważna jest staranna i uważna kontrola jakości wykonanych zgrzewów , które muszą zostać odpowiednio wzmocnione. Co ważne, membrana, która będzie użyta do konstrukcji dachu z ogrodem musi być odporna na przerost korzeni oraz tak zaprojektowana, aby wytrzymać duże obciążenie oraz ciśnienie wywołane wodą.

Rosnąca popularność systemów dachu zielonego i potrzeba tworzenia takich rozwiązań np. w galeriach handlowych czy halach magazynowych, gdzie stosuje się lekkie konstrukcje stalowe spowodowała, że ogrody na dachu można zakładać obecnie także w takich miejscach, a nie tylko tam, gdzie konstrukcje są betonowe, jak to miało miejsce wcześniej. Na tego rodzaju konstrukcjach stosujemy dachy zielone ekstensywne.

Jakie membrany wybrać, decydując się na założenie ogrodu na dachu?


Na dachach zielonych intensywnych mogą powstawać ogrody zaprojektowane z krzewów i niskich drzew. Tego rodzaju pokrycia dachowe mają grubszą warstwę wegetacyjną, stąd bez problemu utrzymuje się nasadzona na nim roślinności większych rozmiarów. Dachy intensywne potrzebują mocnej membrany, dlatego zaleca się używanie membrany Protan GG, która może być układana luźno na dachu i domocowana po jego obwodzie. Dzięki temu instalacja warstw dachu zielonego przebiega w sposób łatwy i efektywny. Membrana ta wytrzymuje duże ciśnienie wody. Jest również niezwykle trwała i sprawdza się nawet w niskich temperaturach.

ogrod na dachu - konstrukcja.jpg

Dla ekstensywnych dachów zielonych odpowiednia jest z kolei membrana Protan SE Titanum+. Dachy tego typu mają cienką warstwę wegetacyjną, nasadzoną gatunkami roślin z rodziny traw, mchów i rozchodników. Maty te muszą sprostać wymaganiom obciążenia wiatrem, a konstrukcja dachu powinna unieść dodatkowe obciążenie, jakim są nawadniane rośliny. Tego typu pokrycia nie potrzebują wyjątkowo mocnej konstrukcji wsporczej, ponieważ są z założenia lekkie. Co ważne w codziennym użytkowaniu, dachy ekstensywne nie są wymagające, mogą być wręcz bezobsługowe, co niewątpliwie jest ich zaletą.

Dom z ogrodem na dachu niesie za sobą wiele korzyści. Poprawia on mikroklimat otoczenia - przez wydzielanie tlenu i redukcję dwutlenku węgla, oczyszcza powietrze z pyłów, kurzu i spalin. Budynek jest lepiej wytłumiony, a dodatkowy kawałek zieleni wpływa na atrakcyjność wizualną otoczenia.

zakladanie ogrodu na dachu.jpg

Dzięki roślinom rosnącym w ogrodzie na dachu zmniejsza się ilości wody opadowej odprowadzanej do kanalizacji, ponieważ gromadzą one 50-90% jej objętości. Zatrzymana woda odparowuje po czasie z powrotem do atmosfery, co wpływa na zwiększenie wilgotności powietrza. Ogród na dachu redukuje również hałas w budynku, nawet o kilka decybeli. Stanowią także dobrą izolacją termiczną – zimą akumulują ciepło, a latem chronią przed nagrzewaniem.

Zielony taras na dachu to rozwiązanie dla osób, które w swoim domu chcą stworzyć kawałek zieleni, ale np. ze względu na ograniczony budżet, nie mogą wykonać takiego przedsięwzięcia na dużej powierzchni dachu. Podobnym rozwiązaniem jest również ogród na dachu garażu.

Deweloperzy coraz częściej planują nowe inwestycje z ogrodami na dachu czy tarasie. Dlaczego? Mieszkanie z ogrodem na dachu stanowi alternatywę dla osób, które nie wyobrażają sobie życia poza centrum miasta, a jednocześnie brakuje im kontaktu z naturą. Walory wizualne, oprócz wielu praktycznych zalet, coraz częściej są decydujące w przypadku tego typu rozwiązania.