-
Membrany dachowe expand_more
-
Tunele i kopalnie expand_more
- Tekstylia techniczne
- Aktualności
-
Centrum Wiedzy expand_more
-
Usługi expand_more
Energooszczędność i wykorzystanie ekologicznych rozwiązań to we współczesnym budownictwie mocno widoczny trend. Zarówno nowe, jak i starsze, poddawane modernizacji budynki stają się „zielone”, nie tylko w przenośni, lecz także dosłownie. To wszystko dzięki wykorzystaniu powierzchni dachów, na których może rosnąć niska trwa, kwiaty, krzewy, a nawet drzewa. Taka konstrukcja posiada szerokie walory dekoracyjne i bardzo dobrze wpisuje się w wymagania stawiane obiektom budowlanym w myśl warunków technicznych 2021.
Dach stanowi jedną z większych przegród zewnętrznych budynku, a więc jego odpowiednia izolacja termiczna ma bardzo duże znaczenie dla efektywności energetycznej całej budowli. Od początku 2021 roku, zgodnie z nowymi warunkami technicznymi (WT 2021) zaostrzeniu uległy wartości współczynnika przenikania ciepła U dla dachu, który musi wynosić teraz nie więcej niż 0,15 W/(m2.K) (przy temperaturze pomieszczenia ogrzewanego ≥16˚C). Do wartości 70 kWh/m2 obniżono także limit zapotrzebowania budynku jednorodzinnego na tzw. nieodnawialną energię pierwotną (EP), potrzebną do ogrzewania, wentylacji oraz przygotowywania ciepłej wody (w przypadku budynku wielorodzinnego wartość ta wynosi 65 kWh/m2). Na poprawę ochrony cieplnej obiektów i zmniejszenie tym samym poziomu zużycia energii pozwala wykorzystanie dachu zielonego, zbudowanego w oparciu o wysokiej jakości membrany dachowe Protan.
Jakie korzyści daje dach zielony?
Człowiek podświadomie szuka kontaktu z naturą. Naturalna, żywa zieleń działa na nas relaksująco, wpływa pozytywnie na stan umysłu i wzrok. Nic więc dziwnego w tym, że nieruchomości zlokalizowane w pobliżu parków lub większych skupisk zieleni są bardziej atrakcyjne i mają wyższą wartość. Zwłaszcza w „miejskiej dżungli” roślinność jest na wagę złota. Mocno zurbanizowane, miejskie tereny charakteryzują się jednak dużą gęstością zabudowy, a więc trudno znaleźć tam miejsce na przestrzeń biologicznie czynną.
Zarówno dla wielkopowierzchniowych budynków przemysłowych (np. magazyny czy hale produkcyjne), jak i obiektów mieszkalnych dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie dachów zielonych, które mają korzyści estetyczne i środowiskowe. Taka konstrukcja pozytywnie wpływa na energooszczędność obiektu w zależności od zmieniających się pór roku – latem przyczynia się do obniżenia temperatury powietrza wewnątrz pomieszczeń, a zimą jako dodatkowa warstwa izolacyjna, ogranicza straty energii cieplnej. Pokryty roślinnością dach może być także elementem zielono-niebieskiej infrastruktury i zmniejszyć nawet o ok. 50% ilość odprowadzanej do kanalizacji miejskiej wody deszczowej, co jest szczególnie istotne w obliczu tzw. podatku od deszczu.
Zielona dachowa przestrzeń ogranicza zjawisko miejskich wysp ciepła, redukuje zawartość szkodliwych substancji w powietrzu, filtruje je i produkuje tlen – w sytuacji, gdy wiele polskich miejscowości dotyka problem smogu takie rozwiązanie pozwala zniwelować poziom zanieczyszczeń. Roślinność na „piątej elewacji” budynku skutecznie tłumi też hałas miejski dobiegający z otoczenia (izolacja akustyczna) i zwiększa również bioróżnorodność danego obszaru, gdyż zapewnia schronienie oraz przestrzeń życiową dla ptaków i owadów.
Dach zielony dobrze zamontowany
Dach zielony składa się z wielu warstw, a na jego wierzchniej części, czyli podłożu gruntowym możliwe jest sadzenie roślin. Aby w pełni wykorzystać zalety tego rozwiązania, trzeba zadbać o jego odpowiedni montaż, wykonany na podstawie wcześniej przygotowanego projektu. To konstrukcja wymagająca przede wszystkim zastosowania szczelnych, trwałych membran, które są odporne na przerost korzeni.
W zależności od specyfiki danej inwestycji i oczekiwań inwestora, można zastosować dach zielony ekstensywny lub intensywny. Ten pierwszy charakteryzuje cienka warstwa wegetacyjna, na której można posadzić niską roślinność: różne gatunki traw, mchów oraz rozchodników. Jest więc on stosunkowo lekki i nie potrzebuje wyjątkowo mocnej konstrukcji. Inaczej jest w przypadku dachu intensywnego, gdzie mogą powstawać ogrody złożone z krzewów, a nawet mniejszych drzew – tutaj wymagane jest podparcie, które wytrzyma znaczny ciężar roślin i ziemi o grubości 300 mm. – Dużym obciążeniom oraz ciśnieniu, które jest wywołane wodą i korzeniami skutecznie sprosta membrana Protan GG, zaprojektowana z myślą o intensywnych dachach zielonych – mówi Jerzy Kosior, Doradca Techniczny Protan Polska – Może być ona układana luźno na dachu z mocowaniem obwodowym, co zapewnia łatwą, szybką instalację. Dla konstrukcji ekstensywnych przeznaczona jest natomiast membrana Protan SE Titanium+. Z jej użyciem można stworzyć lekkie pokrycie, które bardzo dobrze wytrzymuje obciążenia wiatru – dodaje ekspert.
Szczególnie na dachach domów mieszkalnych o niewielkiej powierzchni połaci, zlokalizowanych na obszarach pozamiejskich, wykorzystuje się dachy torfowe, które nie potrzebują warstwy odprowadzającej wodę. Przy tego typu realizacjach sprawdzi się membrana Protan EX, która jest układana i mocowana mechaniczne do podłoża – drewnianych płytach dachowych. Bez względu na rodzaj zastosowanej membrany, kluczowa jest kontrola wszystkich zgrzewów i połączeń. Pracę najlepiej powierzyć wykwalifikowanej ekipie – Protan zapewnia pełne wsparcie na każdym etapie inwestycji.
Sielski obraz Shire, regionu zamieszkanego przez hobbity z „Władcy Pierścieni” pełen jest urokliwych chatek, których dachy pokrywa bujna roślinność. Jak wiadomo, hobbity to bystre stworzenia, które potrafią korzystać z pomysłów, jakie podsuwa natura. Po bliskie jej rozwiązania, takie jak zielone dachy chętnie sięga nowoczesna architektura. Wyposażone w takie konstrukcje budynki są tańsze w eksploatacji, bardziej komfortowe dla użytkowników i w mniejszym stopniu oddziałują na środowisko naturalne.