Dachy zielone i balastowe

Dachy zielone mogą służyć jako dachowy ogród z drzewami, krzewami i płotami. Dachy balastowe z kolei to konstrukcje dachowe, w których membrana jest przykryta kolejnymi warstwami.

Odpowiednie w nowym budownictwie i projektach renowacji

Nasze membrany do dachów zielonych, balastowanych, i torfowych są odpowiednie zarówno w nowym budownictwie, jak i w projektach renowacji. Odznaczają się one doskonałą jakością i długą żywotnością.

Dachy zielone - lepsza ochrona

Membrany dachowe są odporne na wpływ czynników zewnętrznych, takich jak wahania temperatury, promieniowanie UV oraz uszkodzenia mechaniczne, tj. rozdarcia i przebicia. Dzięki zrównoważonym rozwiązaniom, produkty te są również przyjazne dla środowiska.

Dachy zielone i torfowe - korzyści:

  • Walory estetyczne
  • Poprawa izolacji cieplnej w obiekcie
  • Ograniczenie natężenia hałasu wewnątrz budynku
  • Wspieranie naturalnego mikroklimatu

Zielona przestrzeń w budynku

Zastosowanie dachu zielonego w budynku mieszkalnym oraz biurowcu, zwiększa komfort użytkowania. Dodatkową przestrzeń można zaaranżować w formie ogrodu lub tarasu. Innowacyjne rozwiązania pozwalają na dużą swobodę w zakresie projektowania i tworzenia estetycznych i ekologicznych obiektów.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze materiału na dach

Producenci dachów zielonych podkreślają, że bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednie pokrycie dachowe, dostosowane do konkretnej roślinności, nasłonecznienia oraz możliwości technicznych obiektu. Przy tego typu realizacjach należy postawić na produkty o najwyższej jakości i długiej żywotności, co może wiązać się z wyższymi kosztami wykonania dachów zielonych. Warto jednak zainwestować w taki projekt, ponieważ wpływa on na zwiększenie wartości danej nieruchomości.

Membrany dachowe TPO

Produktem, który bardzo dobrze sprawdza się na dachach zielonych, balastowanych i torfowych jest Protan FG. To elastyczna membrana dachowa wykonana z materiału syntetycznego, zbrojona włóknem szklanym. Materiał ten jest odporny na wysokie i niskie temperatury oraz promieniowanie UV. Biała powierzchnia zapewnia wysoką zdolność odbijania światła słonecznego.

Najwyższa jakość dachów zielonych

Membrany Protan spełniają normy ustalone przez niemieckie Stowarzyszenie Kształtowania, Badania i Rozwoju Krajobrazu (niem. FLL), które uznawane są za główne wytyczne dotyczące wykonawstwa dachów zielonych, obowiązujące w większości krajów Europy. Jest to gwarancja, że pokrycia dachowe Protan spełniają najwyższe standardy.

W przypadku dachów balastowanych istnieje kilka możliwości położenia membrany:

Protan również dostarcza membranę dla innych typów dachów:

Polecamy również:

System dachów balastowych

Konstrukcje dachowe, w których membrana jest przykryta kolejnymi warstwami są zazwyczaj nazywane dachami balastowanymi. Materiałem balastowym mogą być płyty betonowe, żwir lub ziemia jako podkład pod dach zielony.

Dachy odwrócone

Dachy odwrócone to odmiany dachów izolowanych, konstrukcji balastowanych, w których membrana znajduje się pod warstwą izolacyjną.

Protan Duo - dwuwarstwowa konstrukcja dachu

W rozwiązaniach Dual Roofing warstwa izolacyjna jest pod membraną i nad nią. Membrana jest dodatkowo zabezpieczona przed wahaniami temperatury i obciążeniem mechanicznym z obu stron.

System dachów Protan Normal Roofing

System Normal Roofing Protan to izolowana konstrukcja, w której membrana znajduje się bezpośrednio pod warstwą balastową.

Dachy zielone

Zielone dachy kryte murawą lub porostami to rozwiązania budowlane znane w Skandynawii od zarania dziejów.

Dachy zielone ekstensywne (sedum)

Dachy zielone ekstensywne charakteryzują się cienką warstwą gleby lub podłoża oraz gatunkami roślin typowymi dla rozchodników, traw i mchów.

Dachy zielone intensywne

Dachy intensywne mają grubszą warstwę gleby lub podłoża, dlatego można na nich zaprojektować ogrody składające się z krzewów i niskich drzew.

Dachy torfowe

Membranę Protan Dach Torfowy układa się na drewnianych płytach dachowych, bezpośrednio na których znajduje się murawa. Odporność na przerastanie korzeni w połączeniu z właściwościami wodoszczelnymi oznacza, że rozwiązanie to nie potrzebuje warstwy odprowadzającej wodę.