Jakie rośliny sprawdzą się na zielonym dachu?

Membrany dachowe dają nieograniczone możliwości w zakresie ich zastosowania. Można na ich powierzchni zaprojektować ogród, boisko do gry w piłkę, parking czy efektowny taras. Najpopularniejszym rodzajem dachów balastowanych, bo o takich mowa, są dachy zielone. Różnią się one nie tylko rodzajem, a tym samym roślinnością, jaka może się na nich znaleźć, ale także konstrukcją i membraną wykorzystywaną do ich założenia.

Rodzaje dachów zielonych

Połacie niskiej trawy czy mchów lub ogrody porośnięte kwiatami, krzewami lub drzewami, przypominające park, mogą wieńczyć nie tylko pokrycia naszych domów, biurowców czy galerii handlowych, wpisując się w najnowsze trendy. Dzięki ogrodom na dachu biurowce, mieszkania w blokach i apartamentowcach oraz domy jednorodzinne stają się bardziej atrakcyjne, a ich wartość wzrasta. Jak uzyskać taki efekt? Wystarczy zdecydować się na założenie dachu zielonego.

W zależności od grubości podłoża i rodzaju roślin, dachy zielone dzielą się na ekstensywne i intensywne. Wybór danego rodzaju związany jest z tym, w jakim celu zakładany jest dach zielony. Membrana użyta do konstrukcji dachu zielonego musi być odporna na przerost korzeni oraz tak zaprojektowana, aby wytrzymać duże obciążenie oraz ciśnienie wywołane wodą. Jakie rośliny na dach wybrać w zależności od jego rodzaju?

Jeżeli chcemy wykonać dach zielony w krótkim czasie, dobrym rozwiązaniem jest dach zielony ekstensywny, który może być bezobsługowy. Odznacza się on cienką warstwą substratu. Typowe rośliny dedykowane temu pokryciu to rozchodniki, różne rodzaje traw i mchy. Są one mało wymagające w eksploatacji, lekkie i nie wymagają tak silnej konstrukcji wsporczej.

rodzaje-dachow-zielonych2.jpg

Dla lekkich dachów ekstensywnych najlepszym rozwiązaniem jest membrana Protan Titanum+. Membrana ta może być montowana mechanicznie do konstrukcji, dzięki temu nie ma możliwości poderwania struktury pokrycia przez wiatr. Jest ona odporna na przerastanie korzeni. Zbrojenie poliestrowe membrany sprawia, iż jest ona optymalna do dachów montowanych mechanicznie i balastowanych. Dzięki kompozycji chemicznej, membrana Titanum+ jest odporna na promieniowanie UV i działanie mikroorganizmów.

warstwy-dachu-zieloneg-ekstensywnego.jpg

Z kolei dachy zielone intensywne posiadają grubszą warstwę gleby lub podłoża, dlatego można na nich zaprojektować ogrody składające się z krzewów i niskich drzew. Gruba warstwa gleby zapewnia ochronę przed wiatrem i ogniem, dzięki czemu możliwe jest ułożenie membrany luzem.

dachy-zielone-intensywne.jpg

Dachy zielone intensywne wymagają mocnej membrany, dlatego dedykowana jest im Protan GG, która może być układana luźno na dachu z mocowaniem obwodowym. Dzięki temu instalacja przebiega w sposób łatwy i efektywny. Membrana Protan GG jest odporna na przerastanie korzeni i zaprojektowana tak, by wytrzymać duże obciążenie oraz ciśnienie wywołane wodą i korzeniami roślin. Jest ponadto odporna na skrajne temperatury, wytrzymuje duże ciśnienie wody, a stojąca woda nie narusza jej struktury.

warstwy-dachu-zielonego-intensywnego.jpg

Podsumowując, zakładając zielony dach możemy uzyskać bardzo skrajne efekty – od minimalistycznej przestrzeni pokrytą trawą czy niskimi roślinami, po nowoczesny park, obsadzony drzewami i krzewami. Wybierając roślinność powinno się mieć jednak na uwadze określone dla danego rodzaju dachu zielonego wymogi konstrukcyjne. Ważne również, by zdecydować się na odpowiednią membranę, która sprosta naszym oczekiwaniom, dzięki czemu zielony dach będzie cieszył ok przez długie lata.