Dach, który zmieni przyszłość branży budowlanej

Dach, który zmieni przyszłość branży budowlanej


- To, co dzieje się tutaj na dachu, to dla branży budowlanej przełom i coś, do czego wszyscy będą dążyć.

Tak mówi Rune Skeie, ekolog miejski i architekt krajobrazu w Asplan Viak, spoglądając na kwitnące rośliny, wiejące na wietrze płatki oraz ruchliwe motyle i pszczoły na szczycie pierwszego w Norwegii dachy wykonanego w systemie BlueGreen – w samym centrum Oslo.

Co to jest BlueGreen dach?

Za sygnałową czerwoną fasadą nowego budynku Vega Scene w Hausmannkvartalet (Dzielnica Hausmann) znajdują się najnowocześniejsze kina i teatry, restauracje i biura, ale to, co dzieje się na szczycie tego kulturalnego budynku, czyni go wyjątkowym i przełomowym. Ścisła współpraca deweloperska między deweloperem Urbanium, architektami Asplanem Viak, badaczami z Norweskiego Instytutu Biogospodarki (NIBIO), ekspertami ds. rozchodników z Bergknapp oraz specjalistami od dachów i membran z Protan, zaowocowała dachem wykonanym w systemie BlueGreen, który przyciąga uwagę osób z poza granic Norwegii.

Przełom dla branży budowlanej

Dach BlueGreen rozwiązuje problem wód powierzchniowych, związany z ekstremalnymi opadami deszczu, które gromadzą się na dachu. Jest powiązany również z innymi zielonymi rozwiązaniami na dachu, na przykład ogrodami dachowymi, tarasami, nawierzchniami sportowymi, pszczelarstwem i panelami słonecznymi.

Pierwszy tego typu dach wykonany w Norwegii stworzył rzadki obszar badawczy, na którym, ku uciesze ptaków i owadów, znajduje się flora i fauna znaleziona na wyspach fiordu Oslo. Ponadto podczas ulewnych deszczy dach pełni rolę miejsca które stopniowo i w kontrolowany sposób odprowadza przefiltrowaną wodę do pobliskiej rzeki Akers, zamiast zalewać już przeciążony system odwadniający.

Bilde 2.jpgRune Skeie z AsplanViak i Andreas Pay z Urbanium są dumni z pracy nad pierwszym w Norwegii dachem wykonanym w tym systemie. (Zdjęcie: Protan AS)

Żyzna oaza na szczycie Vega Scene to tylko jeden z wielu sposobów, dzięki którym dach stworzony w systemie BlueGreen może maksymalnie wykorzystać wolną przestrzeń znajdująca się na szczycie budynku . Rozwiązanie jest pionierskim dowodem na to, że we współczesnym budownictwie dzieje się coś wielkiego i dlaczego Skeie używa słowa takiego jak przełom:

- Dzięki firmie Vega pomogliśmy opracować pierwszy BlueGreen dach w Norwegii i wierzę, że rezultatem tego będzie cel, do którego główni gracze będą dążyć w przyszłości. Za kilka lat w nowych budynkach powszechne dachowe za pomocą systemu Protan BlueGreen zmienią się ze szarej strefy na przestrzeń z obszarem zielonym i bardziej wielofunkcyjnym.

Rozwiązywanie problemów społecznych

Pionierski dach Vega wymagał wykorzystania wielu zasobów badawczych i rozwojowych co podrożyło projekt ale cel był zupełnie inny. Urbanium ma wysokie ambicje środowiskowe i wyznacza nowe zielone trendy środowiskowe dla obszarów miejskich, takich jak Hausmannkvartalet. Wizjoner, dyrektor generalny, Andreas Pay, patrzy teraz tylko w przyszłość:

- Po projekcie Vega jesteśmy bliscy zerowych kosztów związanych z przyszłym rozwojem zielonych rozwiązań typu BlueGreen dla dachów. To, co faktycznie robimy, to mikro innowacje, ale z rozległym efektem domina. Wierzymy, że wpłynie to na całą branżę.

Jeśli uda nam się spopularyzować takie rozwiązania, tak naprawdę mówimy o zielonej zmianie.

Bilde 3.jpgSygnałowa czerwona fasada Vega Scene sama w sobie jest uderzająca, ale to, co dzieje się na szczycie tego kulturalnego budynku, czyni go wyjątkowym. (Zdjęcie: Gitte Paulsbo)

Skeie z Asplan Viak zgadza się z tym, wskazując, że unikalny tego typu dach Vega jest rozwiązaniem dwóch największych wyzwań współczesnego społeczeństwa, a mianowicie niszczenia przyrody i faktu, że ekstremalne warunki pogodowe stają się normą:

– System dachowy BlueGreen oznaczają, że możemy zmniejszyć nasz ślad węglowy, zastępując papę dachową, asfalt i beton kwiatami, pszczołami i różnorodnością ekologiczną. Jednocześnie społeczeństwo zaoszczędzi na wysokich kosztach związanych ze szkodami powodziowymi, gospodarując wodami powierzchniowymi na dachu. W ten sposób tworzymy zielone płuca w coraz bardziej zabudowanych obszarach. Te zielone płuca pochłaniają pył unoszący się w powietrzu, zapewniając w ten sposób lepszą jakość powietrza, mówi Skeie.


Duże uznanie

Specjalne rozwiązanie dachu to jeden z głównych powodów, dla których Vega Scene jest pierwszym norweskim budynkiem kulturalnym z certyfikatem BREEAM-NOR Very Good. Ponadto był również jednym z trzech finalistów Nagrody Architektonicznej Miasta Oslo w 2019 roku. Budynek Protan BlueProof Green został również nominowany do Norweskiej Nagrody Innowacji w Budownictwie na 2019 r. Nominacja była wspólna dla Protan i Bergknapp.

- BlueProof Green to ważny element wielkiej układanki dotyczącej zrównoważonego rozwoju oraz przyszłych metod budowania i sposobu myślenia. Rozwiązanie spełnia nie tylko dzisiejsze wymagania i potrzeby, ale także te przyszłe – powiedziała przewodnicząca jury konkursu i dyrektor ds. obsługi klienta w Innovation Norway, Kristin Malonæs.

Bilde 6.jpgJuż po roku dach stał się ulubionym miejscem pszczół, trzmieli, motyli i ptaków. (Zdjęcie: Christian Bjørtomt)

Zrównoważony i przyjazny dla środowiska

Oprócz bezpiecznej gospodarki wodami powierzchniowymi, zielone płuca i wielofunkcyjność, zrównoważone i przyjazne dla środowiska są głównymi koncepcjami związanymi z zielonymi dachami. Szef sprzedaży w Protan, Bjørn Nordseth, wyjaśnia:

- Praktycznie, łącząc gospodarkę wodami powierzchniowymi z terenami zielonymi, dach w systemie BlueProof Green zaoszczędził deweloperom Vega Scene dużych kosztów związanych z kopaniem i układaniem rur, pojemników i rozwiązań magazynowych związanych z odprowadzaniem wody. Nie wspominając już o kosztach transportu i utylizacji substancji, które mogą powodować zanieczyszczenie.

BjornNordseth2.jpgSzef sprzedaży w Protan, Bjørn Nordseth, entuzjastycznie wyjaśnia zrównoważony rozwój i przyjazność dla środowiska. (Zdjęcie: Elin Eike Worren)

Bluegreen to zrównoważony rozwój na dachu

Nordseth wyjaśnia dalej, że zielone dachy, czy to w formie ogrodów, tarasów dachowych, czy na przykład miejsc do ćwiczeń, przyczyniają się do poprawy jakości życia i jakości środowiska dla mieszkańców i najemców.

- Oczywiście bardzo ważne jest optymalne wykorzystanie wszystkich powierzchni i obszarów naszych budynków. Jeśli nie ogrody dachowe, to co z panelami słonecznymi? Ponadto, przy pomocy BlueProof Green woda na dachu może łatwo przedostać się do innych obiegów wodnych na posesji lub zostać wykorzystana do nawadniania terenów zielonych. Teraz mówimy o budynkach z realnymi efektami energetycznymi i gospodarki o obiegu zamkniętym – powiedział.

Bilde 4.jpgOprócz bezpiecznego zarządzania wodami powierzchniowymi, zielonych płuc i wielofunkcyjności, głównymi koncepcjami związanymi z zielonymi dachami są zrównoważony rozwój i przyjazność dla środowiska. (Zdjęcie: Asplan Viak)

Zrównoważona ekologia miasta

Rosnące zagęszczenie obszarów miejskich, wymagania dotyczące gospodarowania wodami powierzchniowymi oraz silne zapotrzebowanie na ekologiczne rozwiązania doprowadziły do ​​gwałtownego wzrostu popytu na ekologiczne produkty i rozwiązania. Dlatego już niedługo Vega Scene nie będzie jedynym dachem w Norwegii wykonanym w systemie BlueProof Green, a ta perspektywa sprawia, że ​​Andreas Pay i Urbanium są szczęśliwi. Z miejsca, w którym stoi na szczycie budynku w eleganckich butach wśród sukulentów, rozchodnika i brzęczących pszczół, ma nadzieję, że za kilka lat będzie mniej anten satelitarnych, systemów wentylacyjnych i bramek kablowych, na korzyść bardziej przyjaznych dla środowiska rozwiązań jak zielone i dobrze użytkowane powierzchnie dachowe. Obiecuje, że Urbanium będzie miało w tym swój udział.

- Dla nas chodzi o optymalizację otaczającego nas krajobrazu, aby mieć jak najmniejszy negatywny wpływ na środowisko, a nasze budynki miały tylko i wyłącznie pozytywne oddziaływanie na środowisko miasta. Aby to osiągnąć, dachy w systemie BlueProof Green będą odgrywać główną rolę w przyszłej budowie, podsumowuje Pay.

Bilde 5.jpgSukulenty, rozchodnik i pszczoły są bardzo szczęśliwe na szczycie Hausmannkvartalet (zdjęcie: Christian Bjørtomt)

Protan BlueProof Green

Protan BlueProof Green


Protan Blue Proof Green łączy bezpieczną gospodarkę wodami powierzchniowymi z zielonym ogrodem na szczycie budynku. Takie rozwiązanie nazywamy nowoczesnym i bezpiecznym dachem.

Dowiedz się więcej