Membrana na dach płaski odporna na działanie żywiołów

Wielokrotnie nagradzane, najwyżej położone centrum wspinaczki Lakeland Climbing Centre oferuje niezmiennie ekscytujące przeżycia wszystkim odwiedzającym. Na dachu tego Centrum, podczas remontu,  zastosowano unikalną technologię pokrycia dachowego.

Membrana na dużej wysokości

Budynek o wysokości blisko 30 metrów w Kendal narażony jest na silne wiatry i zmienne warunki pogodowe. Ponad 30-letni dach płaski wymagał renowacji, która w jak najmniejszym stopniu będzie ingerować w sam budynek. Firma Westmorland Flat Roofing zastosowała unikalną technologię pokrycia dachu marki Protan - system Vacuum. W ten sposób zabezpieczono dach o powierzchni 350 m2, korzystając przy tym z membrany Protan SE.

System Vacuum

„Na początku rozważaliśmy mechaniczne mocowanie membrany na istniejącej warstwie pokrycia dachowego, ale po przeprowadzeniu testów okazało się, że z uwagi na nośność podłoża należy wykluczyć tę metodę. Wszelkie inne sposoby montażu wymagające mechanicznej ingerencji w pokrycie dachu musiały zostać odrzucone. System Vacuum marki Protan był jedynym możliwym do zastosowania sposobem montażu membran.” - przyznaje David Welch, dyrektor Westmorland Flat Roofing.

Właściciel budynku, Jeremy Wilson dodaje - „Byliśmy zachwyceni sposobem montażu membran na naszym budynku. Prowadzone na dachu prace w żaden sposób nie zakłócały funkcjonowania ośrodka. Jesteśmy także zadowoleni z efektu montażu.”

Silny wiatr - sprzymierzeniec

System mocowania membran Vacuum jako jedyny korzysta z siły wiatru do utrzymania membrany na dachu płaskim. W efekcie, wytworzone między powierzchnią dachu a membraną podciśnienie pozwala na skuteczne przyleganie membrany. Membrana na dach płaski mocowana jest jedynie na krawędziach i nie wymaga ingerencji w pozostałe warstwy przekrycia.

System sprawdza się szczególnie na wysokich budynkach oraz w rejonach nawiedzanych przez silne wiatry, ponieważ jego skuteczność rośnie wraz z siłą wiatru. Zamontowany system membran na dachu płaskim przetrwa nawet przy wietrze wiejącym z prędkością 200 m/h, czyli 2 razy większą niż maksymalna zanotowana do tej pory w Kumbrii.