Membrany PVC – do jednowarstowej izolacji dachu.

Membrany PVC do jednowarstwowej izolacji dachów nie są nowością, pierwsze tego typu produkty wykorzystywano w Europie już na początku lat 60-tych XX wieku, w USA membrany pojawiły się niemal 10 lat później. Wiąże się z tym ciągły rozwój produktu, nad którym pracują architekci, projektanci, technicy i inni specjaliści z branży.

Membrana jest bardzo elastycznym produktem, który z roku na rok charakteryzuje się nie tylko coraz wyższą jakością, ale także sprawdza się w coraz to nowych formach montażu na różnego typu zadaszeniach. Przy tym specjaliści dążą do tworzenia membran, które w jak najmniejszym stopniu będą wpływać na środowisko naturalne.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze cechy jednowarstwowych membran PVC, które zdecydowały o ich sukcesie.

Zalety i możliwości membran PVC

Jednowarstwowe membrany PVC w większości są produkowane z polichlorku winylu – PVC. Dlaczego?

  • PVC to w 57% chlor, dzięki czemu w składzie jest o wiele mniej olejów niż w przypadku innych polimerów
  • PVC nie zawiera takich pierwiastków jak: kadm, ołów czy inne metale ciężkie
  • Podczas procesu produkcji emisja dwutlenków jest niska
  • PVC nie jest łatwopalnym materiałem, a w sytuacji zapłonu, przy braku silnych czynników zewnętrznych powodujących pożar, PVC ulega samozgaszeniu
  • PVC może być w 100% poddane recyclingowi, gdy jednak trafi na składowisko odpadów, nie stanowi toksycznego zagrożenia
  • Typowa jednowarstwowa membrana PVC zawiera 44% PVC, 5,7% tkaniny poliestrowej i 50,3% plastyfikatorów i stabilizatorów.


Pojedyncza membrana PVC może być wzmocniona za pomocą włókna szklanego lub tkaniny poliestrowej. Wzmocnienie membrany ma wpływ na możliwości jej wykorzystania. Membrana z włóknem szklanym charakteryzuje się małą odpornością na rozciąganie, ale w efekcie zachowuje swój kształt i rozmiar w każdych warunkach, dlatego może być stosowana na dachach balastowanych i do wykonania obróbek na dachu. Natomiast membrana ze dzianego poliestru może być poddawana dużym siłom rozciągającym bez ryzyka zniszczenia, co sprawia, że nadaje się do montażu mechanicznego.

Obecnie producenci oferują oba rodzaje membran, co pozwala im dotrzeć do klientów z różnymi wymaganiami i dostarczać rozwiązania dla każdego typu pokrycia dachowego.

Systemy dachowe Protan

Firma Protan oferuje pokrycia i membrany dachowe od 1972 roku, a wieloletnie doświadczenie w skandynawskim klimacie i liczne testy przeprowadzone we własnych i zewnętrznych laboratoriach odzwierciedlają długą żywotność jej produktów.

Czytaj więcej