System zamkniętych klatek hodowlanych

System zamkniętych klatek hodowlanych


Membrana ekstremalnej jakości

W morzu u wybrzeży Listafjorden znaleźć można rozwiązanie, które jest odpowiedzią na szereg największych problemów z branży akwakultury.

Testowana tutaj nowo zaprojektowana klatka dla łososia musi być zarówno dynamiczna, jak i w pełni zautomatyzowana, a także zapobiegać rozprzestrzenianiu się pasożytów i ucieczce hodowanych ryb. Dlatego zastosowana tu tkanina musi spełniać wysokie wymagania.

Średnica prototypu wynosi 20 metrów. Od marca 2021 roku testowany on jest w wodach morza w typowych norweskich warunkach pogodowych u wybrzeży Flekkefjord. Projekt klatek hodowlanych otrzymał nazwę «Starfish». Za projektem klatki stoi dostawca sprzętu oceanicznego Nekkar, ściśle współpracujący z szeregiem ekspertów, między innymi z firmą akwakulturową Lerøy.

Bardziej rygorystyczne wymagania środowiskowe

Istotną część rozwiązania stanowi tkanina tworząca zarówno podwodny zbiornik, jak i «pokrywę» samej klatki. Tkanina powinna nie tylko zapobiegać ucieczce ryb, ale także spełniać szereg surowych wymagań dotyczących wydajności i ochrony środowiska.

Protan AS może się poszczycić ponad 80 letnim doświadczeniem w dziedzinie produkcji membran i tkanin technicznych do wielu zastosowań, aktualnie opracował i wdrożył serię innowacyjnych i nadających się w 100 procentach do ponownego wykorzystania tkanin PVC, Protan BlueSafe, które wspomogą branżę hodowlaną w zmaganiu się licznymi wyzwaniami związanymi z ochroną środowiska.

Jeśli projekt Starfish spełni pokładane w nim nadzieje, będzie można mówić o nowości w branży hodowlanej na skalę światową z ogromnym naciskiem na zrównoważony rozwój. W kanadyjskiej prowincji Kolumbia Brytyjska już zdecydowano, że od 2025 roku wszystkie klatki z łososiem będą typu zamykającego.

Protan BlueSafe – specjalna osłona do użytku w oceanie

Już na początku XXI wieku Protan opracował tkaniny i systemy do przechowywania i transportu słodkiej wody, wykorzystywane między innymi na terenach pustynnych Półwyspu Arabskiego. Ta sama technologia i innowacyjne podejście znajdują zastosowanie w produktach specjalnych dla przemysłu naftowego i gazowego oraz dla szeregu innych celów.

Na potrzeby projektu Starfish Protan opracował tkaninę zupełnie nowej jakości w serii BlueSafe o nadzwyczajnych właściwościach. Tkanina cechuje się niezwykłą precyzją wykonania i wysoką stabilnością wymiarów oraz wyjątkową trwałością. Tkanina przeszła rygorystyczne cykliczne testy SINTEF (norweskim instytucie badawczym ds. technologii i innowacji).

Protan zaprojektował tę nową tkaninę razem z klientem, aby uzyskać jak najlepsze parametry z uwzględnianiem specyfikacji klienta. Jest to klasyczny sposób działania firmy Protan. Chcemy wykorzystywać nasz najnowszy know how i ściśle współpracować z naszymi klientami, aby znajdować optymalne rozwiązania dla ich potrzeb i wyzwań. Nasza technologia PVC jest zarówno elastyczna, jak i zrównoważona.

Instalacja i materiały przyjazne dla środowiska

Oprócz jakości arkuszy PVC, rozwiązania w zakresie klatek takich jak Starfish będą wymagać kompetencji w zakresie montażu i logistyki. Montaż odbywa się w fabryce Protan w Nesbyen. Wykwalifikowani dekarze z Protan Entreprenør AS ubrani w kamizelki ratunkowe zgrzewali membranę na samej klatce. Prace te wykonuje się metodą całkowicie bezemisyjną z wykorzystaniem gorącego powietrza i prądu elektrycznego. Ponadto montuje się oczka i pętle ułatwiające mocowanie i instalację.

Tkaniny Protan BlueSafe znajdują więcej zastosowań niż tylko w systemach zamkniętych klatek hodowlanych czy jako kołnierze chroniące przed pasożytami. Wykorzystywane są także w sztucznych lasach wodorostowych lub jako wyściółki do statków hodowlanych oraz w starych i nowych akwariach dla narybku i ryb czyścicieli.

Tekstylia techniczne Protan dla akwakultury

Materiały nadające się w 100 % do ponownego wykorzystania, bez ołowiu i mikroplastiku.

Ekstremalna wytrzymałość: Długa żywotność, minimalna konserwacja, niskie koszty.

Dopuszczone do kontaktu z wodą pitną.

Zapobiegają przedostawaniu się mikroplasitku do morza.

Po upływie okresu użytkowania nasze produkty można poddać recyklingowi za pośrednictwem naszego programu odbioru, a następnie ponownie wykorzystać.

Wyprodukowane i opracowane w Norwegii.

Protan BlueSafe®

Protan BlueSafe to seria innowacyjnych tekstyliów PVC wielokrotnego użytku, które szczególnie dobrze tolerują działanie słonej wody. Mogą one pomóc na przykład branży akwakultury w rozwiązaniu szeregu wyzwań środowiskowych.

Produkty Protan BlueSafe spełniają wymagania wielu branż w zakresie zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa biologicznego i bezpieczeństwa żywności.

Tkanina nie wydziela mikroplastiku, jest specjalnie przystosowana do użytkowania w słonej wodzie i może być stosowana do magazynowania wody pitnej.

Ponieważ jest całkowicie gładka i gęsta, prawdopodobieństwo rozwoju na jej powierzchni mikroorganizmów zmniejsza się nawet do 70 procent, co również obniża koszty utrzymania i wydłuża jej żywotność.

Kołnierz chroniący przed pasożytami

Kołnierz chroniący przed pasożytami

Kołnierz przyczynia się do zatrzymywania pasożytów poza klatkami hodowlanymi. Nasze rozwiązania są wyprodukowane i opracowane w Norwegii z materiałów nadających w 100 procentach do recyklingu.

Dowiedz się więcej
Las wodorostów

Las wodorostów

Las wodorostów wyprodukowany z przyjaznego dla środowiska i nadającego się
do ponownego użytku PVC daje schronienie rybom czyścicielom i tworzy ich naturalne siedlisko – bez emisji mikroplastiku.

Dowiedz się więcej
Protan BlueSafe

Protan BlueSafe

Protan BlueSafe to seria innowacyjnych tkanin PVC wielokrotnego użytku, których zadaniem jest pomoc w rozwiązaniu wielu wyzwań środowiskowych, przed którymi stoi branża hodowli ryb. Produkty Protan BlueSafe są odpowiedzią na wymogi stawiane przemysłowi akwakultury w zakresie zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa biologicznego i bezpieczeństwa żywności.

Dowiedz się więcej