Kołnierz chroniący przed pasożytami

Kołnierz chroniący przed pasożytami


Przyszłościowe rozwiązania dla branży akwakultury

Firma Protan opracowała innowacyjny kołnierz chroniący przed wszą łososiową. Produkowany jest on między innymi z PVC, które nie wydziela mikroplastiku do otoczenia i jest tak przyjazny dla środowiska, że został zatwierdzony do kontaktu z wodą pitną.

Kołnierz firmy Protan służący do ochrony przed wszą łososiową jest produktem wytrzymałym i zrównoważonym.

Pod koniec okresu użytkowania, Protan odbiera zużyty produkt i przetwarza go na inne wyroby z PVC, np. pokrycia dachowe. W ten sposób PVC ma żywotność nawet do sześćdziesięciu lat.

Jak to działa:

Pozbycie się pasożyta takiego jak wesz łososiowa przy jednoczesnym zachowaniu wymogów ochrony środowiska stanowi poważne wyzwanie w branży akwakultury.

Usuwanie pasożytów i czyszczenie klatek dla łososi, które zostały już przez nie zaatakowane, jest czasochłonne i kosztowne. Ponadto ciągłe usuwanie pasożytów zwiększa stres i pogarsza warunki życia łososia.

Umieszczony wokół klatki specjalny kołnierz likwiduje część tych problemów.

Pasożyty czują się najlepiej w górnej warstwie wody, więc jeśli wokół klatki rozciąga się kołnierz ochronny, który sięga dziesięć metrów w głąb wody, tworzy on bardzo skuteczną fizyczną barierę chroniącą ryby przed pasożytami.

Opatentowane rozwiązanie stosowane w nowych kołnierzach polega na montowaniu kieszeni lub elementów przepływowych w dolnej części kołnierza. Wypełniają się one wodą morską i pełnią rolę dryfkotwy oraz mają działanie samowzmacniające. Oznacza to, że im bardziej wieje i im większe są fale, tym bardziej stabilny jest kołnierz otaczający klatkę.

Dzięki zastosowaniu kołnierza hodowcy nie muszą się martwić o przedostawanie się wszy łososiowych do klatek przy wzburzonym morzu i w czasie silnego sztormu. Kołnierz utrzymuje się na swoim miejscu bez względu na warunki pogodowe.

Tekstylia techniczne Protan dla akwakultury

Materiały nadające się w 100 % do ponownego wykorzystania, bez ołowiu i mikroplastiku.

Ekstremalna wytrzymałość: Długa żywotność, minimalna konserwacja, niskie koszty.

Dopuszczone do kontaktu z wodą pitną.

Zapobiegają przedostawaniu się mikroplasitku do morza.

Po upływie okresu użytkowania nasze produkty można poddać recyklingowi za pośrednictwem naszego programu odbioru, a następnie ponownie wykorzystać.

Wyprodukowane i opracowane w Norwegii.

Protan BlueSafe®

Protan BlueSafe to seria innowacyjnych tekstyliów PVC wielokrotnego użytku, które szczególnie dobrze tolerują działanie słonej wody. Mogą one pomóc na przykład branży akwakultury w rozwiązaniu szeregu wyzwań środowiskowych.

Produkty Protan BlueSafe spełniają wymagania wielu branż w zakresie zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa biologicznego i bezpieczeństwa żywności.

Tkanina nie wydziela mikroplastiku, jest specjalnie przystosowana do użytkowania w słonej wodzie i może być stosowana do magazynowania wody pitnej.

Ponieważ jest całkowicie gładka i gęsta, prawdopodobieństwo rozwoju na jej powierzchni mikroorganizmów zmniejsza się nawet do 70 procent, co również obniża koszty utrzymania i wydłuża jej żywotność.

Las wodorostów

Las wodorostów

Las wodorostów wyprodukowany z przyjaznego dla środowiska i nadającego się
do ponownego użytku PVC daje schronienie rybom czyścicielom i tworzy ich naturalne siedlisko – bez emisji mikroplastiku.

Dowiedz się więcej
System zamkniętych klatek hodowlanych

System zamkniętych klatek hodowlanych

Protan wraz z innymi podmiotami tworzy grupę fachowców opracowujących i testujących system zamkniętych klatek hodowlanych. Tkanina PVC musi nie tylko zapobiegać ucieczkom ryb, jak również spełniać szereg surowych wymogów dotyczących wydajności i środowiska.

Dowiedz się więcej
Protan BlueSafe

Protan BlueSafe

Protan BlueSafe to seria innowacyjnych tkanin PVC wielokrotnego użytku, których zadaniem jest pomoc w rozwiązaniu wielu wyzwań środowiskowych, przed którymi stoi branża hodowli ryb. Produkty Protan BlueSafe są odpowiedzią na wymogi stawiane przemysłowi akwakultury w zakresie zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa biologicznego i bezpieczeństwa żywności.

Dowiedz się więcej