Odprowadzanie wody z dachu płaskiego: odpowiedź Protan

Coraz większa urbanizacja, pogarszające się warunki klimatyczne i bardziej ekstremalne opady oznaczają, że istniejące systemy kanalizacji nie są w stanie poradzić sobie z nagłymi dużymi ilościami wody. Skuteczne odwodnienie dachu to nie lada wyzwanie. Jakie systemy odwadniania dachu są dostępne na rynku i co w tej kwestii proponują specjaliści Protan?

image.png

Dachy płaskie, które w rzeczywistości mogą posiadać kąt nachylenia do 5°, powinny posiadać system odprowadzania wody, a także mieć uformowane odpowiednie spadki – to niekwestionowany fakt. Woda nie może zbyt długo zalegać na jego powierzchni, ponieważ może to spowodować przeciekanie dachu. Co zatem można zrobić, by skutecznie pozbywać się wody z dachu? Dachy płaskie mogą być odwadniane podciśnieniowo lub grawitacyjnie.

Podciśnieniowe odprowadzanie wody z dachu płaskiego jest możliwe przy niewielkich połaciach dachu, do ok. 50m2. W skład systemu odprowadzenia wody deszczowej z dachu wchodzą wpusty, rury, kształtki (redukcje, kolana, trójniki, czyszczaki) oraz system zawieszeniowy. Połączenie z kanalizacją zewnętrzną najczęściej następuje we wnętrzu − w budynkach biurowych i mieszkalnych zwykle w garażu (pod płytą stropową), a w obiektach kubaturowych – na poziomie gruntu. Na pewno zaletą takiego rozwiązania jest możliwość bezspadkowego prowadzenia rur.

Z kolei tradycyjne odwodnienie grawitacyjne można wykonać, używając systemów rynnowych lub wpustów dachowych. W skład systemu wchodzą również rury, kształtki i obejmy.

Dachy płaskie nie mają wystającego okapu, dlatego nie można na nich zamocować rynien na uchwytach, jak to ma miejsce w dachach skośnych. Nie oznacza to jednak, że z orynnowania nie można w ogóle skorzystać. Wzdłuż boków, gdzie go nie ma lub nie można go umieścić, zazwyczaj ustawia się ścianki attykowe, które zabezpieczają przed zaciekaniem wody opadowej na ściany.

Wewnętrzny system odprowadzania wód opadowych pozwala sprawniej odwadniać duże powierzchnie niż rynny i zmniejsza ryzyko zablokowania odprowadzanej wody na skutek np. jej zamarzania.

Gdy spływ grawitacyjny jest niewystarczający, należy zastosować system odwadniania dachu oparty na wpustach dachowych. Pełnią one funkcję odwodnień punktowych, czyli zbierają wodę z pewnej powierzchni w jednym punkcie. Woda jest odprowadzana do rury spustowej biegnącej wewnątrz budynku, a stamtąd do kanalizacji deszczowej lub poza budynek do gruntu.

Protan BlueProof

To nowoczesny system tłumienia wody dla nowych i istniejących dachów, opracowanych przez specjalistów Protan. System ten rozszerza funkcję dachu, zapobiegając zalaniom i powodziom.

System Protan BlueProof oparty jest o rozszerzenie dotychczasowej funkcji dachu, poprzez wykorzystanie istniejącej powierzchni do tłumienia wody. Gdy dach, który ma określoną nośność, można przekształcić w tymczasowy magazyn retencyjny, może on zatrzymywać wodę deszczową, dzięki czemu może ona powoli i pod kontrolą spływać do kanalizacji burzowej. Woda jest stopniowo osuszana i wpuszczana do sieci kanalizacji.

Zdecydowana większość płaskich dachów nadaje się do odprowadzania wody w taki sposób i może pełnić wiele funkcji.

System BlueProof można z powodzeniem łączyć z obszarami rekreacyjnymi, przyjaznymi dla środowiska strefami zielonymi i produkcją energii. Protan poważnie traktuje środowisko i zajmuje się zrównoważonymi rozwiązaniami dachowymi.