castberg-ilustrasjon-subsea.jpg

Extreme quality fire protection

Unique technology will protect Johan Castberg’s production vessel against fire and extreme weather

arrow_downward

Około 250 km od Hammerfest, najbardziej wysuniętego na północ miasta na świecie w Norwegii, na niegościnnym Morzu Barentsa, leży dziewicze pole naftowe i gazowe Johan Castberg. Obecnie budowany jest specjalny statek produkcyjno-magazynowy wykorzystujący technologie i doświadczenie norweskich specjalistów w tej materii, który ma pomóc w wydobyciu ropy i gazu z tego zasobnego złoża.

Statek, który będzie zakotwiczony w jednym z najtrudniejszych klimatów oceanicznych na świecie, wymaga rozwiązań technicznych najwyższej jakości. Dlatego Aker Solutions i Equinor wybrały unikalne rozwiązanie opracowane przez Protan i norweską firmę przeciwpożarową Fire safe Energy AS, aby chronić zasoby i instalacje na pokładzie statku przed ekstremalnym klimatem Oceanu Arktycznego.

Wyposażony w Norwegii

Statek jest klasyfikowany jako FPSO, skrót od Pływającej Platformy Produkcyjnej, Magazynowej i Rozładunkowej. W stoczni Kværner w Stord w Norwegii, pokład statku jest wyposażony w szereg dużych modułów procesowych i instalacji technicznych. Obejmują one rozległe pomieszczenia mieszkalne dla maksymalnie 120 kabin. To właśnie te pomieszczenia mieszkalne będą chronione rozwiązaniem opracowanym przez Protan/Firesafe.

"Krótko mówiąc, jest to około 700 metrów elastycznych barier ogniowych, które zostaną zamontowane między różnymi modułami i ścianami barierowymi na złożonym pokładzie statku produkcyjnego" - wyjaśnia Erik Ulevik, dyrektor generalny FireAfe.

Te bariery ogniowe są produkowane z wyjątkowo ognioodpornych materiałów opracowanych w celu zapobiegania wybuchom i pożarom w przemyśle naftowym. Będą one spawane między ogromnymi modułami i sekcjami pokładu prawie 300-metrowego statku. Celem ścian barierowych jest zarówno zapewnienie bezpiecznej ewakuacji poprzez powstrzymanie rozprzestrzeniania się ognia, odprowadzanie wód powierzchniowych oraz ochrona ludzi i instalacji pod spodem przed wiatrem, deszczem i spadającym lodem.

Wymaga materiału najwyższej jakości

Produkcja w Johan Castberg ma się rozpocząć pod koniec 2022 r., A żywotność złoża ma wynosić 30 lat. Ponieważ ten sam statek produkcyjny będzie służył w tym ekstremalnym klimacie przez cały czas, istnieją szczególnie wysokie wymagania dotyczące jakości materiałów użytych na statku. Dotyczy to oczywiście również barier ogniowych na pokładzie. Aby zapewnić tę niezwykle wysoką jakość, produkty będą pokryte materiałami Protan, wykorzystując w ten sposób naszą wiedzę specjalistyczną w zakresie produkcji membran, a także nasze doświadczenie w przemyśle naftowym i gazowym od 1970 roku.

Tkaniny powlekane PVC Protan są niezwykle trwałe i odporne na warunki atmosferyczne i mają wiele zastosowań. Właśnie dlatego Protan jest w stanie dostarczać tekstylia techniczne klientom z różnymi potrzebami na całym świecie, od regionów arktycznych po tropiki. Dzięki rozwiązaniu Protan/Firesafe sprzęt na pokładzie statku Johan Castberg będzie zatem dobrze chroniony zarówno przed zimowymi sztormami, jak i ogniem.

Szacuje się, że zagospodarowanie złoża Johan Castberg będzie kosztować niecałe 50 miliardów koron (43 miliardy funtów brytyjskich), a podczas jego eksploatacji ma wyprodukować od 450 do 650 milionów baryłek ropy. Jest to najbardziej wysunięte na północ pole naftowe, jakie kiedykolwiek powstało na norweskim szelfie kontynentalnym, więc kiedy statek rozpocznie swoje działania pod koniec 2022 roku, warto wiedzieć, że zarówno ludzie, jak i instalacje będą bezpiecznie chronione dzięki unikalnym produktom Protan i Firesafe.

Kontakt

Jan Børge Harsvik - Sales Manager – Technical Textiles

Jan Børge Harsvik

Sales Manager – Technical Textiles
Technical textiles -

Technical textiles

Nasze tkaniny powlekane PVC są produkowane w wielu wariantach jakościowych

Nasze tkaniny powlekane PVC są produkowane w wielu wariantach jakościowych

Nasze tkaniny powlekane PVC są produkowane w wielu wariantach jakościowych. Protan sprzedaje powlekane tekstylia firmom, które zarówno wytwarzają różnorodne produkty, jak i wykorzystują nasze tekstylia powlekane do określonych celów; na przykład w akwakulturze, rolnictwie lub przemyśle naftowym i gazowym.

Dowiedz się więcej
Przyjazne dla środowiska tkaniny dla sektoru akwakultury i hodowli

Przyjazne dla środowiska tkaniny dla sektoru akwakultury i hodowli

Protan dostarcza tekstylia techniczne dla sektora akwakultury, które są niezwykle wytrzymałe i przyczyniają się do rozwiązania ogromnego problemu rozprzestrzeniania się i zanieczyszczania mórz i środowiska mikroplastikiem. Ściśle współpracujemy z głównymi podmiotami branży, aby opracowywać dobre, zrównoważone rozwiązania dla akwakultury. 

Dowiedz się więcej
Protan PVC-coated textiles are manufactured in many qualities

Protan PVC-coated textiles are manufactured in many qualities

Find out more about about our properties, performance and security