Produkcja krewetek z zastosowaniem bezpiecznej tkaniny od Protan

Produkcja krewetek z zastosowaniem bezpiecznej tkaniny od Protan


W zamkniętym punkcie dostaw krewetek na morzu w Sirevåg w Jæren zbiornik o pojemności 200 tysięcy litrów zostanie wypełniony krewetkami tropikalnymi. W celu zapewnienia zrównoważonej hodowli krewetek wykorzystano do tego celu przyjazną dla środowiska tkaninę Protan BlueSafe.

Protan może poszczycić się ponad 80 letnim doświadczeniem w zakresie tekstyliów technicznych do wielu zastosowań. W wielu krajach firma znana jest też ze swoich produktów dachowych, a swoje doświadczenia w tej dziedzinie wykorzystuje w sektorze akwakultury.

Betonowy zbiornik firmy Happy Prawns bardziej przypomina basen pływacki niż zbiornik hodowlany, zarówno pod względem wielkości, jak i kształtu. Wewnątrz basenu przeznaczonego na krewetki umieszczono tkaninę Protan BlueSafe.

Dekarze z Protan Entreprenør na miejscu połączyli i dopasowali prefabrykowane arkusze tkaniny Protan, a następnie sprawdzili je pod kątem szczelności. Dzięki temu uzyskano okładzinę niezwykle dobrze dopasowaną do zbiornika. Stwarza to dobre podstawy dla hodowli wysokiej jakości krewetek.

Gdy liczy się zrównoważony rozwój i środowisko

Happy Prawns to firma, która stawia na zrównoważony rozwój i kładzie nacisk na przyjazne dla środowiska metody produkcji. Bez chemikaliów w pożywieniu ani w wodzie. Bez mikroplasitku i innych zanieczyszczeń.

Zamknięty system z tkaniną Protan BlueSafe powstrzymuje rozprzestrzenianie się chorób i zapewnia dobrostan zwierząt. Nie powoduje również emisji szkodliwych substancji pochodzących z produkcji, które mogą szkodzić środowisku morskiemu na zewnątrz.

Czym jest Happy Prawns?

Happy Prawns to norweski producent krewetek królewskich, Litopenaeus Vannamei, z siedzibą w Sirevåg w Jæren. Firma została założona w 2017 r. przez Magnara Hansena, który jest dzisiaj jej dyrektorem generalnym. Firma może wyhodować ok. 60 ton krewetek. W roku 2022 firma planuje uruchomienie nowego obiektu w Kviamarka Næringspark o powierzchni 35 000 m2 obejmujący 52 zbiorniki.

Obiekt zostanie połączony do mleczarni Tine, a ciepło odpadowe z produkcji mleczarskiej będzie wykorzystywane do ogrzewania wody. Dzięki wykorzystaniu ciepła odpadowego do ogrzewania firma może zaoszczędzić na kosztach energii, a także, zgodnie z filozofią firmy, zapewnić produkcję jeszcze bardziej przyjazną dla środowiska.

Wybór firmy Protan na partnera do współpracy przy budowie basenu do hodowli krewetek jeszcze bardziej przyczynia się do zaspokojenia ambicji firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Tekstylia techniczne Protan dla akwakultury

Materiały nadające się w 100 % do ponownego wykorzystania, bez ołowiu i mikroplastiku.

Ekstremalna wytrzymałość: Długa żywotność, minimalna konserwacja, niskie koszty.

Dopuszczone do kontaktu z wodą pitną.

Zapobiegają przedostawaniu się mikroplasitku do morza.

Po upływie okresu użytkowania nasze produkty można poddać recyklingowi za pośrednictwem naszego programu odbioru, a następnie ponownie wykorzystać.

Wyprodukowane i opracowane w Norwegii.

Protan BlueSafe®

Protan BlueSafe to seria innowacyjnych tekstyliów PVC wielokrotnego użytku, które szczególnie dobrze tolerują działanie słonej wody. Mogą one pomóc na przykład branży akwakultury w rozwiązaniu szeregu wyzwań środowiskowych.

Produkty Protan BlueSafe spełniają wymagania wielu branż w zakresie zrównoważonego rozwoju, bezpieczeństwa biologicznego i bezpieczeństwa żywności.

Tkanina nie wydziela mikroplastiku, jest specjalnie przystosowana do użytkowania w słonej wodzie i może być stosowana do magazynowania wody pitnej.

Ponieważ jest całkowicie gładka i gęsta, prawdopodobieństwo rozwoju na jej powierzchni mikroorganizmów zmniejsza się nawet do 70 procent, co również obniża koszty utrzymania i wydłuża jej żywotność.

Protan BlueSafe

Protan BlueSafe to nasza seria trwałych i przyjaznych dla środowiska specjalnych ścierek dla przemysłu akwakultury.