Historia firmy Protan

Wszystko zaczęło się od kamizelki ratunkowej

To nie przypadek, że w 2014 r. firma Protan została wybrana jako partner i dostawca systemów dachowych do jednej z najbardziej innowacyjnych firm na świecie, Amazon.com. Ponieważ to właśnie innowacja stanowi główny wątek w historii Protan.

1939: Impregnowane kamizelki ratunkowe

Wszystko zaczęło się w 1939 roku od wynalazku maklera okrętowego Haakona Kierulfa. Stworzył on firmę Tønnevesten AS, która produkowała kamizelki ratunkowe z płótna impregnowanego gumą lateksową. Dziesięcioro pracowników produkowało wówczas 40-50 kamizelek dziennie.

 

1941: Impregnowane zasłony zaciemniające

Ale gdy wraz z nadejściem wojny pojawiły się niemieckie okręty wojenne i Niemcy zapragnęli zakupić od tej niewielkiej firmy w Drammen kamizelki ratunkowe, Kierulf postanowił zakończyć ich produkcję. Kierulf wpadł na inny pomysł: zamiast kamizelek firma zaczęła produkować zasłony zaciemniające.

Firma pod nową teraz nazwą A/S Spesialimpregnering zajęła się produkcją impregnowanego ubrania i papieru. Pojawiło się jednak kolejne wyzwanie: w okresie wojny gumy lateksowa stała się towarem deficytowym.

 

1942: Wodorosty jako środek do impregnacji

Dlatego firma zaczęła przeprowadzać wiele eksperymentów aby znaleźć środek, który mógłby zastąpić gumę. W ten sposób pojawił się pomysł wykorzystania wodorostów morskich. Okazało się, że wodorosty mają takie same właściwości impregnujące jak lateks. Składnikiem wodorostów i innych alg jest kwas alginowy, który to kwas dał początek następnej przygodzie Kierulfa z przemysłem.

Kwas alginowy stosowany jest zarówno do produkcji mydła, pasty do zębów i marynaty i firma stała się jednym z największych producentów kwasu alginowego na świecie.

 

W 1942 roku firma produkująca kwas alginowy stała się częścią nowo powstałego przedsiębiorstwa pod nazwą Protan. Nazwa firmy to zlepek trzech części: "pro" "sto" dla produktów, i "tan" jako pierwsze litery słowa "tang" (wodorost).

 

1948: Przewody wentylacyjne

W krótkim czasie Protan odniósł sukces, a jego produkty zyskały dużą popularność.  Niedługo potem Protan został kupiony przez jedną z najbardziej wpływowych grup przemysłowych w Norwegii, Norsk Hydro, co w rezultacie zwiększyło środki na innowację i Protan rozpoczął produkcję nowych trwałych produktów: systemy wentylacyjne. W krótkim czasie zaprezentowano rurę wentylacyjną Ventiflex. Produkt ten był o wiele lepszy od innych przewodów wentylacyjnych i szybko stał się międzynarodowym sukcesem.

Ventiflex Air Solutions Ventiflex Air Solutions

  

 

1952: Plastykowe powierzchnie podłogowe

W latach 1952-1981 powierzchnie podłogowe stanowiły główną produkcję Protanu. Powierzchnie podłogowe firmy Protan odznaczały się dużą trwałością i dzięki temy zyskały dużą popularność. Ponieważ jednak marże dla tego produktu były niewielkie,  pod koniec lat 60-tych rozpoczęto poszukiwanie innych rozwiązań.

 

1970: Pokrycia dachowe z tworzyw sztucznych

W ten sposób narodził się nowy pomysł: plastikowe pokrycia dachowe. Protan rozpoczyna współpracę ze szwajcarską firmą Sarna Kunststoff AG w zakresie produkcji ich produktu Sarnafil w ramach licencji. Współpraca trwała 23 lata i przyczyniła się do umiejscowienia firmy Protan na mapie świata jako dostawcy rozwiązań dachowych.

 

1980: Pokrycia dachowe z PVC

W latach 80-tych pokrycie dachowe z PVC było coraz bardziej uznawane i Protan postawił na specjalizację w produkcji i wdrażaniu tego systemu.

 

1990 -2014: Pojawiają się nowe obszary działalności

Protan kontynuuje działalność innowacyjną dzięki czemu powstają nowe produkty na bazie PVC i nowe obszary ich użycia. Jednym z priorytetów w ostatnich latach stały się tekstylia techniczne. Przy współpracy ze znaczącymi przedstawicielami przemysłu ciężkiego, naftowego i rolnego, Protan opracował produkty niszowe, które spełniają niestandardowe potrzeby. System Ventiflex stał się liderem na międzynarodowym rynku systemów wentylacyjnych, a od 2000 roku Protan produkuje również własne membrany przeznaczone dla pomieszczeń wilgotnych oraz do zabezpieczenia przed radonem. Dzięki wysokiej jakości naszych produktów, nasz rynek zbytu został w tym okresie dodatkowo poszerzony o nowych odbiorców z 20 krajów.

 

Kluczem do naszego sukcesu są dobre pomysły i stawianie na innowacyjność: Firma, która produkowała kamizelki ratunkowe, jest teraz wiodącym na świecie producentem membran dachowych!