Zielono mi! O trawie na dachu słów kilka

Ekologiczny trend, w który wpisuje się globalny świat, powoduje, że coraz częściej narzekamy na miejską, betonową dżunglę. Spaliny, smog i hałas powodują, że stajemy się rozdrażnienie i zmęczeni. Tęsknimy za odrobią zieleni, żyjąc na co dzień w zgiełku miasta. Niektórzy decydują się na wyprowadzkę na wieś. A może by tak odpocząć na dachu pełnym zielonej, soczystej trawy i polnych kwiatów? Czy między blokami jest to w ogóle możliwe? Tak! Odpowiedzią są zielone dachy.

trawa-na-dachu.jpg

Trwa na dachu ożywia miejska przestrzeń, przyczynia się do zmniejszenia smogu i obniża poziom naszego stresu. W obliczu znacznego zanieczyszczenia powietrza, z którym boryka się cały świat, domy z trawą na dachu niwelują zawartość szkodliwych substancji w powietrzu, oczyszczają je, filtrują z zanieczyszczeń gazowych i pyłowych oraz produkują tlen. Mają zatem same zalety.

Co więcej w okresie letnim dach pokryty trawą pozytywnie wpływa na chłodzenie pasywne budynków. Wytwarza bowiem parę wodną, a tym samym nie pochłania w całości energii słonecznej, jak to ma miejsce w przypadku betonowych dachów. Dzięki temu ochładzają się otaczające go tereny, nawet o 5ºC. W ten sposób łagodzone są negatywne skutki tak zwanej miejskiej wyspy ciepła.

trawa-na-dachu2.jpg

Dodatkowo trawa na dachu korzystanie wpływa na izolację budynków, ograniczając emisję toksycznych gazów i zanieczyszczeń, powstających w wyniku działania tradycyjnych kotłów grzewczych.

Trawa na dachu redukuje również poziom hałasu. Jak wynika z badań, dach pokryty trawą zmniejsza odgłosy z ulicy o 20-30 dB. Jest więc o co walczyć.
Skoro dom z trawą na dachu ma same korzyści, to jakie ma wady? I czy w ogóle są?

Przede wszystkim decydując się na takie rozwiązanie trzeba liczyć się z nieco większym wydatkiem. Pokrycie dachowe wykonywane w technologii zielonego dachu jest wielowarstwowe, dlatego wymaga dokładnego zaprojektowania oraz wykonania. Na finalną cenę wpływa także rodzaj dachu z trawą.

Najprostszy i jednocześnie najtańszy do wykonania będzie dach zielony ekstensywny. Ten rodzaj pokrycia dachowego ma cienką warstwę wegetacyjną, nasadzoną gatunkami roślin z rodziny traw, mchów i rozchodników. Konstrukcja w takim przypadku jest lekka i dlatego nie wymaga mocnej konstrukcji. Zapewnia za to widok prawdziwej łąki na wyciągnięcie ręki.

trawa-na-dachu3.jpg

Dach zielony intensywny z kolei pozwala puścić wodze fantazji i stworzyć prawdziwy ogród z krzewami i niskimi drzewami. Tego rodzaju pokrycia dachowe mają grubszą warstwę wegetacyjną, stąd bez problemu utrzymuje się nasadzona na nim roślinności większych rozmiarów. Co warte podkreślenia, membrany dla dachów zielonych muszą cechować się dużą trwałością i szczelnością, a także wysoką odpornością na przerost korzeni.

trawa-na-dachu4.jpg

Cena domu z trawą na dachu uzależniona jest jak widać od naszych potrzeb. Czy wystarczy nam sama łąka czy potrzebujemy także odrobiny cienia rzucanego przez rozłożyste gałęzie drzew.

Niezależnie od wybranego rozwiązania i jakkolwiek to brzmi, to dzięki trawie na dachu obniżymy poziom hałasu, zwiększymy swój komfort życia i zmniejszymy szkodliwy wpływ smogu na nasze zdrowie. Warto!