Zgrzewy na dachu i ich kontrola

Membrana to jeden z najważniejszych elementów pokrycia dachowego. Zapewnia odporność na szereg czynników zewnętrznych takich jak wiatr, deszcz, topniejący śnieg, wilgoć, wysoką i niską temperaturę oraz uszkodzenia mechaniczne. Sam materiał to jednak nie wszystko - dobór sposobu montażu do warunków otoczenia i specyfiki obiektu oraz odpowiednio wykonane zgrzewy mają kluczowe znaczenie.

Pokrycia dachowe wykonane z materiałów produkowanych na bazie tworzyw sztucznych, których głównym surowcem jest plastyfikowane PVC chronią dach przed wpływem szeregu czynników zewnętrznych. Szczególną cechą tego typu membran jest to, że posiadają zbrojenie tkaniną poliestrową lub z włókna szklanego. Dobór sposobu montażu systemu dachowego opartego na membranach typu PVC jest silnie uzależniony od technologii i konstrukcji podłoża, warunków atmosferycznych oraz celu, jaki spełniać ma pokrycie dachowe. Koncepcję podejścia do mocowania membrany warto skonsultować z jej producentem w celu jak najbardziej optymalnego wykorzystania jej właściwości do ochrony wartości.

Membrany Protan mogą być mocowane np. za pomocą łączników mechanicznych do konstrukcji nośnej budynku. Odległość między montowanymi łącznikami czy zgrzewami wyliczana jest na podstawie kalkulacji ssania wiatru, która z kolei określa, jakie będzie obciążenie siłą wiatru dla różnych stref na powierzchni dachu.

Membrany Protan zgrzewane są gorącym powietrzem co wyklucza potrzebę stosowania otwartego ognia i rozpuszczalników. Co ważne dla bezpieczeństwa dekarzy pracujących na dachu, dym i gaz powstający przy zgrzewaniu membrany Protan gorącym powietrzem nie wykazują związków szkodliwych dla zdrowia.

Niezależnie od tego, czy robimy remont, czy stawiamy nową halę, chcemy, aby nasz dach spełniał dobrze swoją funkcję przez lata. Jest to możliwe, jeśli zadbamy o kilka ważnych czynników. Wśród nich na pewno znajduje się odpowiednia izolacja przeciwwodna, czyli membrana, która zadba o jego szczelność oraz jakość wykonanych prac dekarskich.

Podczas inspekcji i odbioru prac na dachu z wykorzystaniem membran dachowych warto szczególną uwagę zwrócić na jakość wykonanych zgrzewów i mocowań mechanicznych - mówi Jerzy Kosior, doradca techniczny w Protan Polska Sp. z o.o., prowadzący szkolenia w Szkole Dekarskiej Protan.

Warto pamiętać o kilku ważnych elementach, które mają szczególny wpływ na trwałość naszego pokrycia. Niedopuszczalnym jest dokonanie pozytywnego odbioru dachu, na którym występuje zgrzewanie punktowe. Siła wiatru może oddziaływać na takie zgrzewy i powodować przerwanie membrany.

W przypadku połączeń membrany w kształcie litery T należy pamiętać, że grubsze membrany, takie jak 1,8mm - 2,4mm zawsze muszą być wzmocnione okrągłą łatką Protan G dogrzaną na połączeniu T.

Zgrzewy wykonane automatem zgrzewającym cechują się widocznym topieniem membrany w miejscu jej łączenia się z warstwą spodnią. Testy zgrzewów należy wykonać w miejscu rozpoczęcia i zakończenia zgrzewania, kontrolując mechanicznie zgrzewy co 200 metrów. Podczas testu odrywania, akceptowalny zgrzew pasu łączenia nie może być mniejszy niż 2 cm.

Zwróćmy też uwagę na szczegóły, ponieważ to najmniejsze elementy często stają się słabymi punktami dachu. Tutaj przede wszystkim warto spojrzeć na wszelkie łączenia i obróbki przejść pionowych i poziomych (takich jak wentylatory, klimatyzatory lub inne elementy wolnostojące, instalacje odgromowe, obróbki metalowe, wejścia na dach, attyki czy świetliki).

Dachy płaskie zabezpieczone membraną Protan wykonane w odpowiedni sposób, będą służyć przez długie lata.

Protan to norweska grupa przemysłowa, obecna w Polsce, która jest światowym liderem w technologiach membranowych. Tworzy i dostarcza membrany, systemy dachowe, systemy wentylacji i tekstylia techniczne.