Zależy Ci na trwałości i niezawodności dachu? Postaw na membranę Protan!

Stając przed wyborem pokrycia dachowego, z pewnością zastanawiasz się, ile ono wytrzyma i jaka będzie jego trwałość. Jeżeli zależy Ci na najwyższej jakości i niezawodności, postaw na membranę Protan.

trwala-membrana-dachowa.jpg

Membrana dachowa - właściwości

Membrany Protan to najczęściej tekstylne zbrojenie, pokryte po obu stronach plastycznym PVC (polichlorkiem winylu). Może być poddawana dużym siłom rozciągającym bez ryzyka zniszczenia, co sprawia, że nadaje się do montażu mechanicznego.

Występują także zbrojenia wykonane z włókna szklanego. Membrana taka charakteryzuje się wysokim stopniem rozciągliwości (nawet do 200%), dzięki temu nadaje się do wykonywania obróbek na dachu. Posiada także dużą stabilność wymiarową w różnych temperaturach.

Membrana pozwala zabezpieczyć konstrukcję dachu przed działaniem wilgoci oraz skutecznie umożliwia odprowadzenie wilgoci z warstw znajdujących się pod membraną. Każda z produkowanych przez Protan membran odznacza się innymi parametrami i zaletami. Można jednak podzielić je na dwie zasadnicze grupy. Do pierwszej zalicza się zbrojone poliestrem pokrycia dachowe, przeznaczone do mocowania mechanicznego bądź podciśnieniowego VACUUM. Do drugiej - zbrojone włóknem szklanym membrany przeznaczone do dachów balastowych i rozwiązań tarasowych.

Membrany mogą występować w różnych kolorach, grubościach czy szerokościach rolek. Można z nich wykonać na dachu dowolny napis, zdobienie czy grafikę, a nawet logo firmy, dzięki czemu pokrycie dachowe może pełnić również funkcję estetyczną, a nie wyłącznie użytkową.

trwala-membrana-dachowa2.jpg

Trwała membrana dachowa – czyli jaka?

Zależy to od wielu czynników. Warto w tym miejscu wspomnieć, że produkt ten powstał z myślą o surowym, skandynawskim klimacie, więc można od niego wymagać naprawdę wiele. Testy wytrzymałościowe wykazały, że pokrycia dachowe Protan wytrzymują nawet 30 lat, zachowując deklarowane właściwości i spełniając swoje zadanie. Wiele dachów nada wygląda i funkcjonuje znakomicie, mimo, że minęło już wiele lat od upływu ich szacowanego okresu trwałości.

Membrany wyróżniają się bardzo dobrą jakością, a ich ogromną zaletą jest odporność na warunki atmosferyczne, m.in.: niskie temperatury i promieniowanie UV. Można je montować w każdych, nawet skrajnych warunkach pogodowych (realizacje z wykorzystaniem membran Protan miały miejsce nawet na Przylądku Nordkapp).

Jak to możliwe? Membrany Protan zaprojektowane są w taki sposób, aby były w stanie prawidłowo zabezpieczyć dach przed wpływem niekorzystnych warunków zewnętrznych, niezależnie od panujących w danym miejscu warunków klimatycznych. Jak to możliwe? Z uwagi na zawartość w membranie tzw. plastyfikatora, który ma wpływ na jej miękkość i elastyczność, instalowanie membrany w warunkach zimowych czy w warunkach niskich temperatur sięgających nawet do -30 stopni Celsjusza jest całkowicie bezpieczne, a jednocześnie gwarantuje szczelność i trwałość pokrycia.

Ważną cecha membrany jest jej antypoślizgowość. Pozwala ona na bezpieczne poruszanie się po dachu, zarówno w czasie jego montażu, jak i podczas wykonywania niezbędnych prac serwisowych, także w przypadku występowania silnych opadów deszczu lub śniegu.

Co równie istotne, wszystkie produkty Protan wykonane z PVC można ze sobą zgrzewać. Dzięki temu, że podczas montażu nie używa się otwartego ognia, są one nie tylko wytrzymałym, ale również bezpiecznym rozwiązaniem dachowym, które doskonale sprawdza się także w polskich, zmiennych warunkach klimatycznych.

Trwałość dachu zależy od wielu rozmaitych czynników. Jeżeli jest on wykonany profesjonalnie, z dobrej jakości materiałów, a następnie systematycznie dba się o jego inspekcje i niezbędne prace konserwacyjne, będzie służył na lata. Aby tak było, warto wybrać bezpieczne i niezawodne pokrycie, jakim jest membrana Protan.