Układanie membrany – sposób na trwałe pokrycie dachowe

Sposób montowania membrany może decydować o trwałości pokrycia dachowego. Profesjonalna firma montująca membrany powinna więc wziąć pod uwagę szereg czynników, które mogą skracać żywotność membran. Norweski producent, Protan, podpowiada, która membrana sprawdzi się w trudnych warunkach i jakie mocowanie należy wybrać.

System membran klejonych

Jednym ze sposobów jest układanie membrany z zastosowaniem specjalistycznego kleju. Arkusz membrany pokryty jest od spodu klejem na całej powierzchni i w ten sposób przytwierdzany do podłoża. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się m.in. na papie, płycie pilśniowej, gazobetonie, drewnie i innych popularnie stosowanych materiałach. Najlepsze membrany do montażu klejem to membrana Protan PCV wzmocniona włókniną szklaną i laminowana od spodu włókniną poliestrową oraz membrana Protan EX-A. Arkusze membran są łączone ze sobą za pomocą zgrzewania gorącym powietrzem, a na krawędziach dachu dodatkowo stosuje się łączniki mechaniczne. Podczas układania membrany nie jest konieczne dziurawienie warstw pokrycia dachowego. System nie może być stosowany przy temperaturze poniżej 5°C i przy dużej wilgotności.

System pasów ukrytego mocowania

Protan posiada w ofercie membrany z fabrycznie przytwierdzonymi pasami, które cechują się wyjatkowo wysoką odpornością na wiatr. System stosowany jest z membraną Protan SE. Membrana montowana w ten sposób doskonale sprawdzi się na dużych połaciach płaskich dachów, na budynkach wysokich i o skomplikowanym kształcie. Zastosowanie pasów znacznie skraca czas układania membrany i ułatwia prace na dachach bez klap dachowych. Montaż może być wykonywany zarówno na dachach z blachy trapezowej jak i betonowych.

Montaż mechaniczny

Klasycznie stosowany montaż mechaniczny membran powinien być stosowany tylko dla odpornych na rozdarcia membran, takich jak membrana Protan SE. Montaż może być przeprowadzany przez cały rok, niezależnie od warunków pogodowych. Arkusze membran są zgrzewane w systemie zakładkowym, który nadaje się do zastosowania na dachach z betonu, lekkiego betonu, blachy stalowej, płyty pilśniowej, drewna. Protan oferuje także łaczniki mechaniczne, gwarantujące prawidłową współpracę z membraną.