System Vacuum - wykorzystanie praw fizyki, wykraczające poza przyjęte standardy

Rozwiązanie PROTAN, które znamy pod nazwą Vacuum, powstało dzięki obserwacji zachowywania się membran dachowych, na które bezustannie mają wpływ żywioły i warunki atmosferyczne. Jednym z żywiołów, który stał się kluczowym elementem dla opracowania systemu Vacuum, jest wiatr. Odpowiednio zaadaptowany pozwala stworzyć efekt próżni, przytwierdzając membranę do konstrukcji dachu. Ten unikalny system nie wymaga zastosowania łączników w procesie montażu. Membranę układa się luzem na dachu i mocuje po jej obwodzie i wokół przejść.

Warto zauważyć, że membrany dachowe mocuje się trzykrotnie szybciej niż pozostałe pokrycia dachowe, a w przypadku wykorzystania systemu Vaccum dodatkowo przyspieszamy ten proces. Przy zastosowaniu wspomnianego wyżej rozwiązania, nie zmienia się produkt izolacyjny, materiał i specyfikacja membrany, lecz sposób jej mocowania, komfort montażu i siła przyczepności membrany do dachu.

 

System pokryć dachowych Protan Vacuum opracowany został dzięki wykorzystaniu praw fizyki. Membrana zostaje utrzymana na dachu za pomocą podciśnienia wytworzonego przez wiatr, powstałego pomiędzy membraną, a szczelnym dla powietrza podłożem. Wywołane podciśnienie dociska membranę do podłoża, a ssanie wiatru zostaje przeniesione w dół konstrukcji. Przepływ powietrza pod membraną kontrolowany jest przez specjalnie zaprojektowane kominki wentylacyjne Warunkiem prawidłowej pracy systemu Vacuum jest uzyskanie szczelności powietrznej podłoża dachowego.

Zainstalowanie pierwszego dachu z wykorzystaniem systemu Vacuum miało miejsce w 1998 roku na budynku Instytutu Budowlanego Sintef w Norwegii. Tym samym został przebadany i zaaprobowany przez wyżej wymieniony instytut. Na terenie Europy wykonano do tej pory dachy z wykorzystaniem patentu Protan Vacuum o łącznej powierzchni kilku milionów metrów kwadratowych.

Korzyści płynące z wykonania pokrycia dachowego w systemie Vacuum, są doceniane przez inżynierów i generalnych wykonawców. Mocując tradycyjne membrany dachowe niejednokrotnie mamy do czynienia z dachem żelbetowym czy konstrukcją strunobetonową, będącą rodzajem żelbetowej konstrukcji sprężonej, gdzie ilość zbrojenia dachu jest naprawdę ogromna, co wydłuża czas wiercenia i utrudnia możliwość zakotwiczenia łączników. W przypadku Vacuum nie wykorzystujemy łączników na powierzchni dachu co przyspiesza proces montażu membran i obniża koszty. Dodatkowo nie dochodzi do przebicia warstwy paroszczelnej dachu, a instalowane na dachu specjalne kominki wentylacyjne zapewniają wentylację samej przegrody dachowej. Vacuum umożliwia pokrycie dachów w sposób bezinwazyjny, niehałaśliwy i szybki, co szczególnie zauważalne jest w przypadku budynków przemysłowych o sporym metrażu.

Nie sposób ukryć, że możliwość przyspieszenia prac montażowych pokrycia dachowego jest kluczowym elementem dla generalnego wykonawcy, a w efekcie – również dla inwestora. Skrócenie procesu budowy i wykończenia dachu umożliwia szybkie wejście do wnętrza budynku i rozpoczęcie prac wykończeniowych pozostałym ekipom budowlanym.