System dachów torfowych

Dachy zielone dzielą się na różne formy i typy, choć zwykle rozróżnia się dwa podstawowe rodzaje: dachy ekstensywne oraz intensywne. Systemy Protan są w pełni dostosowane do wszelkich rodzajów dachów zielonych – zarówno ekstensywnych, jak i intensywnych. Ich specyfika wynika z grubości podłoża oraz przeznaczonego do niego typu roślinności.

Dach torfowy jest specjalną odmianą dachu zielonego ekstensywnego. Jest łatwy w utrzymaniu, ponieważ roślinność ekstensywna w dużym stopniu rozwija i utrzymuje się samodzielnie.

Produktem dedykowanym do tego typu rozwiązań jest Protan Titanum+. To membrana PVC, odporna na przerastanie korzeni, ze zbrojeniem z poliestru, które sprawia że membrana przeznaczona jest do mocowania mechanicznego. Dzięki kompozycji chemicznej, membrana Titanum+ jest odporna na promieniowanie UV i działanie mikroorganizmów.

Drugim produktem przeznaczonym do zastosowania na dachach torfowych jest membrana Protan EX 1,6 mm. Membranę na dachach torfowych jest układana i mocowana mechanicznie do podłoża. Torf może być położony bezpośrednio na membranę bez stosowania warstwy drenującej. Wszystkie zmiany kąta pokrycia na dachu muszą zostać zamocowane mechanicznie, a detale wykonane zgodnie z instrukcjami instalacji pokrycia dachowego.

Oprócz membran PVC w dachach torfowych można stosować także membrany TPO. Produktem, który bardzo dobrze sprawdza się na dachach balastowanych, zielonych i torfowych jest Protan FG. To elastyczna membrana dachowa wykonana z materiału syntetycznego, zbrojona włóknem szklanym. Materiał ten jest odporny na wysokie i niskie temperatury oraz promieniowanie UV. Ponadto produkt ten nie zawiera plastyfikatorów, dlatego cechuje się dużą wytrzymałością i trwałością.

Membrany dachowe Protan spełniają normy ustalone przez niemieckie Stowarzyszenie Kształtowania, Badania i Rozwoju Krajobrazu (niem. FLL), które uznawane są za główne wytyczne dotyczące wykonawstwa dachów zielonych, obowiązujące w większości krajów Europy. Jest to gwarancja, że pokrycia dachowe Protan spełniają najwyższe standardy.