Renowacja dachu z Protan SE

Membrany Protan są przeznaczone zarówno dla nowych budynków, jak i projektów do renowacji. Wyróżniają się bardzo dobrą jakością i trwałością, a ich duża zaleta to odporność na warunki atmosferyczne, m.in.: niskie temperatury i promieniowanie UV.

Przygotowanie podłoża

Przed rozpoczęciem prac remontowych pokrycia papowego z izolacją termiczną warto wykonać kilka odkrywek dachu, celem ustalenia stanu technicznego jego poszczególnych warstw. W przypadku montażu mechanicznego nowej hydroizolacji trzeba również wykonać próby łączników na wyrywanie z podłoża konstrukcyjnego. Jest to także moment, kiedy inwestor powinien przeprowadzić inwentaryzację stanu technicznego urządzeń dachowych, tynków, attyk, kominów, rynien, obróbek blacharskich i innych elementów. Ponadto, przed rozpoczęciem układania nowej hydroizolacji dachu koniecznie jest wykonanie niezbędnych prac rozbiórkowych,  murarskich i tynkarskich, a także instalacja nowych urządzeń, jeżeli jest to zaplanowane.

 

Montaż mechaniczny

Materiał dedykowany dla projektów renowacji to Protan SE. Jest to membrana wykonana z materiału PVC, zbrojona dzianiną poliestrową. Jeżeli membrana Protan SE będzie układana bezpośrednio na starej papie, należy pamiętać o ułożeniu między nimi  warstwy rozdzielczej z włókniny poliestrowej. Kiedy pod papą jest izolacja termiczna, konieczne jest wykonanie perforacji papy.

W przypadku remontu pokrycia z zastosowaniem membrany Protan SE nie ma konieczności stosowania kominków wentylacyjnych, ponieważ jest ona paroprzepuszczalna. Membranę mocuje się łącznikami do warstwy konstrukcyjnej dachu, używa się jej także do obróbki attyk, podstaw urządzeń dachowych i innych elementów. Montaż mechaniczny membrany Protan SE można wykonywać także w przypadku dachów remontowanych z dodatkową warstwą izolacji termicznej.

 

Unikalny system Vacuum

Jeżeli stan techniczny podłoża konstrukcyjnego nie pozwala na montaż mechaniczny membrany, firma Protan posiada unikalny system montażu Vacuum, który nie wymaga stosowania łączników na powierzchni dachu. Wykorzystuje on siłę wiatru, która tworzy efekt próżni, przytwierdzając membranę do konstrukcji dachu. Membranę układa się na nim luzem, mocuje jedynie po obwodzie i wokół przejść. System Vacuum może być stosowany zarówno na dachach z dodatkową izolacją termiczną, jak również bez niej.

Membrana Protan SE jest także często używana przy remontach dachowych płyt warstwowych. W celu wyrównania podłoża dachu zwykle układana jest izolacja termiczna, a następnie membrana Protan SE, którą  mocuje się łącznikami do płyty warstwowej. Z uwagi na grubość blach płyt warstwowych powinno się przeprowadzić próby na wyrywanie łączników z podłoża. Również w tym wypadku obróbki attyk, podstaw urządzeń dachowych i innych jego elementów wykonuje się z użyciem membrany Protan SE.

 

Dostępne duże wymiary rolek oraz zautomatyzowany proces zgrzewania membran w znacznym stopniu przyspiesza tempo prac remontowych. Co istotne, membrany Protan są zgrzewane gorącym powietrzem, co zapewnia bezpieczeństwo przeciwpożarowe, szczególnie istotne przy renowacji dachów.


Firma Protan jest norweską grupą przemysłową, będącą światowym liderem w technologiach membranowych. Tworzy i dostarcza membrany, systemy dachowe, systemy wentylacji i tekstylia techniczne, dostosowane zarówno do nowego budownictwa, jak i projektów przeznaczonych do renowacji. Swoje produkty sprzedaje do ponad 40 krajów na całym świecie. Wyróżnia ją kilkadziesiąt lat doświadczenia, dbałość o wysoką jakość oraz innowacyjność i  stosowanie nowoczesnych technologii.