Remonty dachów. Zanim będzie za późno

Stan dachów powinien być sprawdzany co 2 lata, a remonty dachów przeprowadzane regularnie. Przez cały rok, 24 godziny na dobę, dachy są narażone na działanie temperatur od - 30 ° C do + 80 ° C oraz niekorzystnych czynników atmosferycznych takich, jak śnieg, deszcz, grad i duże nasłonecznienie. Ponadto na ich powierzchnie dostają się zanieczyszczenia, liście, gałązki i inne ciała obce. 

Bjorn Nordseth, kierownik produktu i ekspert w dziedzinie dachów przekonuje, że jeśli nie są one systematycznie usuwane, może to prowadzić do poważnych problemów. 

- Tak samo jak samochód, dach wymaga naprawy i przeglądów. Zaleca się, aby wszystkie dachy były kontrolowane dwa razy do roku: każdej wiosny, kiedy stopnieje śnieg oraz po każdej jesieni, kiedy spadną liście, ale nie będzie jeszcze opadów śniegu. Na dachach płaskich szczególnie ważne jest, aby sprawdzić czy wszystkie łączniki są w dobrym stanie (…) Trzeba usunąć wszystko, co znajduje się w rynnach i w kanalizacji. Należy wziąć worek i miotłę i pozbyć się wszystkiego z obiektów. Trzeba zobaczyć, co dzieje się na dachu: czy nie rozwiją się mech lub glony. Także małe krzewy i drzewa na dachu mogą być objawem istniejących nieszczelności. Wszystko to musi zostać usunięte zanim przyjdzie deszcz lub śnieg.

Potencjalne zagrożenia

Nordseth podaje przykłady budynków, które zostały zniszczone po śnieżycach i burzach, w wyniku zatkania odpływów, co spowodowało zamoknięcie sufitów.

- Nie dalej, jak w zeszłym roku zawalił się dach nad centrum sportowym. Duża część konstrukcji budynku została zniszczona po same fundamenty. Istnieje kilka innych przykładów budynków o płaskich dachach, które uległy rozpadowi w wyniku złej konserwacji. W Norwegii z powodu tego typu wypadków nikt nie ucierpiał. Jednak to, że nikomu nic się jeszcze nie stało, jest po prostu kwestią szczęścia.

Szacuje się, że dachy płaskie mogą przetrwać w dobrym stanie od 25 do 35 lat, natomiast dachy dwuspadowe – w zależności od pokrycia dachowego – mają żywotność od 25 do 50 lat przy systematycznej konserwacji. Prawidłowa renowacja i regularnie przeprowadzane remonty przedłużą życie dachów.

 

 

Źródło: www.borettslagogsameie.no/renovering/ta-tak-fr-det-er-for-sent