Remont dachu - koszt renowacji zabytkowego obiektu w Krośnie

Firma Protan Polska przeprowadziła niecodzienny remont dachu. Koszt renowacji zabytkowego obiektu zwykle jest niemały. Jednak prace wykonywane na zlecenie inwestora P.A. NOVA S.A. zostały przeprowadzone z zastosowaniem trwałej membrany Protan, która na wiele lat pozwoli uniknąć dodatkowych nakładów finansowych związanych z remontami zadaszenia.

Stuletnia „nowa” konstrukcja dachowa

Przeprowadzona rewitalizacja zabytkowego budynku Hali Wannowej w Krośnie wymagała zgody konserwatora zabytków i spełnienia surowych kryteriów. Jednym z nich było zachowanie oryginalnych elementów konstrukcji dachowej, pochodzących z 1918 r. „Nową” konstrukcję wykonano z datowanych na ten rok drewnianych dźwigarów. Drewno wykorzystane do wzniesienia konstrukcji przewieszenia dachu również zaczerpnięto z historycznej budowli. Ambicją inwestora było wzniesienie jedynego w skali miasta tego rodzaju Parku Handlowo-Usługowego, o industrialnej architekturze, zachowującego autentyczne elementy budynku hali.

Zmiana funkcji użytkowania Hali Wannowej

Projekt, który realizował P.A. NOVA S.A. polegał na przebudowie obiektu Hali Wannowej usytuowanej przy ul. Grodzkiej/Niepodległości w Krośnie i zmianie funkcji jego użytkowania. Zabytkowy, lecz zaniedbany i nieco zapomniany budynek pełni po przebudowie rolę użytkową. W ramach inwestycji zagospodarowano teren dookoła Parku, zadbano o infrastrukturę techniczną, przyłączono zewnętrzne odcinki kanalizacji sanitarnej, deszczowej, elektrycznej i telekomunikacyjnej. Utworzono nowe miejsca parkingowe.

Z historią w tle

Rolą firmy Protan było zapewnienie trwałego i estetycznego pokrycia konstrukcji dachu. Było to wyjątkowe zadanie, bowiem dach przy okapie posiadał spadek aż 55°. Zgrzewanie membrany na dachu o tak dużym spadku jest poważnym wyzwaniem dla firmy dekarskiej. Dodatkowym utrudnienim było dogrzanie profili architektonicznych omega, nawiązujących wyglądem do tradycyjnego pokrycia dachu blachą na rąbek. Prace przebiegły jednak pomyślnie, a odwiedzający i mieszkańcy Krosna mogą cieszyć się z budynku przypominającego o historii ich miasta – w nowej odsłonie.