Protan wspiera „American Dream”

W Protan Polska angażujemy się nie tylko w projekty branżowe, wspieramy także inne warte uwagi inicjatywy. Jednym z takich wydarzeń jest V edycja Konkursu Kulinarnego Śląskich Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych, który w tym roku odbył się pod hasłem „American Dream”.

Konkurs organizowany jest w Katowicach od 2014 r. z inicjatywy Domu Dziecka „Stanica”. Celem wydarzenia jest aktywizacja oraz integracja dzieci i młodzieży poprzez sztukę kulinarną.

W tegorocznej edycji wydarzenia udział wzięło 16 zespołów z wielu placówek. Do rozgrywki finałowej zakwalifikowane zostały 4 drużyny, wspierane przez zawodowych szefów kuchni: Przemka Błaszczyka, Marcina Czubaka, Jarosława Śliwkę oraz Daniela Wanke. W jury konkursu zasiedli autorzy blogów kulinarnych: Aleksandra Oslislo, Marcin Ceran oraz Marcin Kałużny.

Podczas finału, który odbył się 23 kwietnia w studiu kulinarnym Pole do popisu, mieliśmy przyjemność nagrodzić zwycięską drużynę z Centrum Opiekuńczo-Wychowawczego Pomocy Dziecka i Rodzinie w Sosnowcu, której w konkursie towarzyszył szef kuchni Marcin Czubak.

Serdecznie gratulujemy!