Jeden dach, dwie membrany. Pomysł na ekologiczne wykończenie dachu.

Wykonawca BAM Construction zrealizował budowę nowoczesnego centrum ratunkowego oraz budynku straży pożarnej w Południowym Yorkshire. Budynki wyróżniają się nie tylko ciekawą i nowoczesną bryłą, ale również dachami przyjaznymi dla środowiska. Przy wykończeniu obiektów zastosowano ciekawe połączenie dachu pokrytego membraną jednowarstwową oraz dachu zielonego, czyli porośniętego trawą. Wykorzystano warstwę przepuszczalną Protan VB250, pokrytą membraną Protan SE na dachu płaskim. Na dach zielony wybrano membranę Protan G.

Ekologiczny dach to przyszłość

„Projekt miał za zadanie łączyć w sobie wartości dobrze realizowanej usługi z poszanowaniem dla środowiska naturalnego.” Wyjaśnia Tony Comrie, z firmy FCB Roofing, która wykonała dach. „Klient zdecydował się na budowę dwóch nowych jednostek, ponieważ w dłuższej perspektywie czasu jest to bardziej opłacalne niż utrzymywanie dotychczasowych, przestarzałych obiektów. Ten sam tok myślenia zastosowano w kwestii wykończenia budynków. Budynki są zrealizowane tak, aby minimalnie oddziaływały na środowisko przyrodnicze: jest zielony dach, są pompy ciepła i panele fotowoltaiczne. Stosujemy takie podejście również przy wykonawstwie dachów, dlatego wybraliśmy produkty marki Protan. Ich zaletą była przystępna cena przy założeniu, że dach składa się z dwóch różnie wykończonych połaci. Przewagą Protana była w tym wypadku również możliwość pozyskania materiałów od jednego dostawcy oraz duże wsparcie techniczne.”

Membrany przyjazne dla środowiska

Jak dodaje Simon Hancock, Menadżer Techniczny w Protan UK, „Protan jest dumny z posiadania w swojej ofercie produktów wykonanych z przyjaznych dla środowiska surowców. W procesie wytwórczym korzystamy z energii pozyskanej w elektrowniach wodnych. Co więcej, membrany Protan przystosowane są do zgrzewania bez użycia ognia, co jest najbardziej ekologicznym rozwiązaniem w procesie montażu membrany.”

Jednostka straży pożarnej została celowo zaprojektowana jako niewysoki budynek. Jednospadowy dach zielony ma wtapiać się w krajobraz zdominowany przez zielone pagórki i lasy. Natomiast 3 piętrowy budynek centrum ratunkowego został zaprojektowany tak, aby komponował się z okolicznymi zabudowaniami. W tym celu zastosowano zieloną i szarą membranę dachową. Oba budynki są już zrealizowane i są wykorzystywane przez lokalne jednostki straży pożarnej.