Pokrycie na dach płaski - najnowsze rozwiązania technologiczne

Jeszcze 20 lat temu polichlorek winylu, czyli popularne PVC był uważany przez architektów i osoby związane z przemysłem budowlanym za materiał mało odporny na uszkodzenia i krótkiej żywotności. Co sprawiło, że obecnie jest tak często wykorzystywany jako pokrycie na dach płaski?

Nowe sposoby wytwarzania

Najnowsza technologia stosowana do produkcji tego polimeru wykorzystywanego w budownictwie pozwoliła na stworzenie materiału bardziej odpornego na złe warunki atmosferyczne oraz uszkodzenia mechaniczne. Ponadto, PVC jest uznany za jeden z najbardziej ekologicznych tworzyw do pokrywania dachów płaskich, ze względu na udoskonalony proces produkcji. Obecnie, PVC spełnia wszystkie wymogi budowlane, również te związane z ochroną środowiska naturalnego.

Najnowszy sposób wytwarzania sprawia, że PVC jest bardziej odporne na niszczenie spowodowane przez działanie promieni UV. Technologia pozwoliła na udoskonalenie właściwości odblaskowych materiału, dlatego PVC jako pokrycie dachowe wytrzymuje około 30 lat! Poza tym, jest zdecydowanie lżejszym materiałem niż inne wykorzystywane do pokrycia dachów płaskich, dlatego jego transport jest tańszy i bardziej efektywny niż innych pokryć dachowych. Co w konsekwencji zmniejsza także wydzielanie tlenku węgla do powietrza. Prosto i ekologiczne!

Nowe możliwości

Dzięki właściwości termoplastycznej PVC jest bardzo często wybierany przez architektów ze względu na możliwość dostosowania materiału do wymogów projektu. Ponadto, zużyte PVC nadaje się do ponownego wykorzystywania w procesie recyclingu. Jego wytworzenie jest zdecydowanie mniej szkodliwe dla środowiska niż produkcja innych materiałów. Przykładowo, przy produkcji PVC generuje się o pięć razy mniej dwutlenku węgla niż w przypadku produkcji aluminium.

PVC wykorzystywane jest do produkcji:

  • folii budowlanych,
  • membran dachowych.