Pokrycie dachu płaskiego, dzięki któremu zdobędziesz certyfikat

Budownictwo energooszczędne i przyjazne dla środowiska jest obecnie ważnym trendem w rozwoju budownictwa na całym świecie. Aby szczególnie wyróżniać inwestorów, którzy dbają o zrównoważony rozwój, organizacja Building Research Establishment (BRE) stworzyła system certyfikujący BREEAM.

Certyfikowane budownictwo


 

Budownictwo energooszczędne i przyjazne dla środowiska jest obecnie ważnym trendem w rozwoju budownictwa na całym świecie. Aby szczególnie wyróżniać inwestorów, którzy dbają o zrównoważony rozwój, organizacja Building Research Establishment (BRE) stworzyła system certyfikujący BREEAM. System ten służy do oceny budynków oraz inwestycji budowlanych już na etapie projektów. Kontrola jeszcze przed rozpoczęciem realizacji inwestycji daje możliwość ingerencji w plany, tak by zminimalizować zagrożenie dla środowiska i pomóc tym samym w uzyskaniu certyfikatu.


Skąd czerpać wiedzę


Każdy inwestor zainteresowany otrzymaniem certyfikatu ma do dyspozycji tzw. Zielony Przewodnik (The Green Guide). Jest to zestawienie, które wyróżnia producentów materiałów budowlanych o znikomym wpływie na środowisko naturalne. Pokrycie dachu płaskiego norweskiej marki Protan również daje szanse na uzyskanie punktów podczas certyfikacji BREEAM. Trwałe membrany na dachy płaskie pozwalają zachować energooszczędność budynku, nie wydzielają przy tym toksycznych oparów, a przy ich produkcji redukowana jest ilość odpadów oraz emisji dwutlenku węgla.


Ekologiczny, czyli jaki?


Budynek, który spełnia kryteria wyznaczone przez BRE powinien generować niskie zużycie energii cieplnej oraz elektrycznej. Przy tym poleca się korzystanie z alternatywnych źródeł energii, innych niż energia pochodząca z elektrowni węglowych. Podczas oceny budynku brany pod uwagę jest również komfort jego użytkowników, a więc sposób oświetlenia wnętrz. Nie mniej ważnym elementem procesu certyfikacji jest dobór materiałów – trwałych, przyjaznych dla środowiska, stąd rekomendacja produktów z asortymentu Protan. W Polsce do tej pory certyfikat BREEAM uzyskało tylko kilka budynków.